אובמה בעצרת הזיכרון לרבין: עדיין מאמין שהשלום אפשרי

לפחות 50 אלף איש השתתפו בעצרת לציון 20 שנים לרצח בכיכר רבין בתל אביב. ריבלין: השוליים הקיצוניים והאלימים - לא תוכלו לנו; קלינטון: אתם תוכלו לקבוע שרבין צדק

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשיא המדינה ראובן ריבלין בעצרת לזכר רבין, הערב בכיכר בתל אביב
אילן ליאור
אילן ליאור

עצרת הזיכרון המרכזית לציון 20 שנה לרצח ראש הממשלה יצחק רבין נערכה הערב (שבת) בכיכר על שמו בתל אביב. מספר המשתתפים בעצרת הוערך בכ-50 אלף בני אדם, אולם לדברי המארגנים השתתפו בה כ-100 אלף. הנואמים המרכזיים באירוע היו נשיא המדינה ראובן ריבלין ונשיא ארצות הברית לשעבר ביל קלינטון, שנחת שלשום בישראל; נאום מיוחד של נשיא ארה"ב ברק אובמה הוקרן על מסכי ענק. את העצרת ארגנה קואליציית "זוכרים את הרצח - נאבקים על הדמוקרטיה", בהובלת תנועות הנוער וארגונים חברתיים. מרכז רבין, שלא היה שותף להפקת עצרות הזיכרון בשנים האחרונות, הצטרף השנה למארגנים.

בפתח העצרת אמר המנחה, העיתונאי רינו צרור: "זו שעת סכנה. אנחנו מרגישים בה היטב. היא אינה עוד מעבר לדלת, מעבר לפינה, רחוקה מן העין. היא כאן בינינו, בתוכנו, מסתובבת ומבעירה, מסכסכת, מפרידה ומסיתה בין שבט לשבט, בין אמונה לאמונה, בין צבע לצבע, בין מין למין. זו אינה אזהרה עוד. שנים שהזהרנו. עכשיו זה המצב. 20 שנה אחרי הרצח נקלענו לסכנת הסכנות של ישראל - מלחמת השבטים, מלחמת המחנות, מלחמת המגזרים, מלחמת הדעות, מלחמת האמונות מיהו יהודי ועד כמה הוא יהודי ועל מה הוא מברך ובמי הוא מאמין ומה יעשה בכל - טירוף מערכות, שגעת. כל אחד כאן יוצא לג'יהאד על דעתו".

הנשיא ריבלין, שנאם מבעד למסך זכוכית משוריין, אמר בנאומו: "אנחנו מתייצבים כאן היום, יחד, מול הכוונת של אותו הרוצח, מול השנאה והמשטמה של שוליים קיצוניים ואלימים, כדי לומר: לא תוכלו לנו. מדינת ישראל היהודית והדמוקרטית, מדינת ישראל של מגילת העצמאות, לא תיפול קורבן על מזבח האלימות וההפחדה שלכם. לעולם לא. ולמשתיקים, ולמאיימים, למניפי האגרופים הקפוצים, ליוצרי תמונות האס-אס, למאיימים על חברי וחברות כנסת, שופטים ושופטות, למאיימים על שרים וראשי ממשלות, אני רוצה לומר היום: אנחנו לא מפחדים מכם".

"באין חזון, באין תקווה, באין חלום - ייפרע עם", הוסיף ריבלין. "עשרים שנים חלפו, ועדיין אנחנו עוסקים יותר מדי בחיטוט בפצעי העבר ופחות מדי בבניין העתיד; יותר מדי בתחושת הצדק והעלבון של כל צד, מחנה ומגזר בתוכנו, ופחות מדי בהבנה ובהקשבה לצד האחר; יותר מדי בפחד, פחות מדי בתקווה. אנחנו לא צריכים לפחד. הדמוקרטיה הישראלית איתנה מספיק, אנחנו חזקים ואמיצים מספיק כדי לפתוח לרווחה את שערי הישראליות; כדי שכל קבוצה בתוכנו תיקח חלק שווה בעיצוב דמותה ועתידה של מדינת ישראל. אנחנו מתווכחים על הדרך, אבל אנחנו חולמים יחד - על ישראל שכולנו נרגיש חלק ממנה. על ישראל יהודית ודמוקרטית, דמוקרטית ויהודית בדיבור אחד".

עצרת הזיכרון לרבין, הערב בכיכר בתל אביבצילום: תומר אפלבאום

בעלותו לנאום התקבל קלינטון בכמה קריאות בוז, ככל הנראה על רקע היותו שתדלן בעבור תאגיד הגז "נובל אנרג'י". קלינטון הגדיר את יום הרצח כגרוע ביותר בשמונה שנותיו כנשיא. "רבין נאבק למען חופש ושלום, קבלת השונה ושימור הדמוקרטיה", אמר. "למדתי הרבה כשותפו לשלום. ראיתי אותו מסרב לקחת את הדרך הקלה בכל פנייה. ראיתי איך בכל פעם שהיתה בעיה, הוא רצה לפתור אותה, לא להתעלם ממנה או להכחיש אותה. הדבר החשוב ביותר שלמדתי ממנו הוא הסירוב לוותר על חלום השלום אל מול האלימות. רבין קיבל החלטה שכולנו עושים בכל יום, בכל יום אתם צריכים לבחור בתקווה על פני פחד".

"המורשת של רבין ברורה: הוא סיכן את חייו כדי להגן על ישראל. הוא נתן את חייו כדי שתוכלו לחיות בשלום", הוסיף קלינטון. "רבין האמין שדמוקרטיה, חירות ושלום היו חיוניים לחייהם של האנשים הצעירים בקהל הזה שעוד לא היו בחיים. הוא לא רצה שישראל תצטרך לבחור אם להיות יהודית או דמוקרטית. הצעד הבא ייקבע על ידכם: אם תחליטו שיצחק רבין צדק, שאתם צריכים לחלוק את העתיד עם שכניכם, לתת סיכוי גם לילדים שלהם, שעתיד של שלום מסוכן פחות מעתיד של מלחמה". 

בנאום המוקלט שהוקרן בעצרת אמר אובמה כי "בלילה שבו הוא נלקח מאתנו, יצחק הסתכל אל האלפים שנאספו בכיכר הזו ואמר שהשלום עדיף על נתיב המלחמה והבטיח לקחת כל הזדמנות, לבדוק כל דרך, כדי להשיג שלום צודק. הוא הבין את הסכנות שעמן מדינת ישראל מתמודדת, אבל הוא גם אמר שהפלסטינים לא יוכלו להישלט לנצח בעזרת הכוח. בימים קשים אלה, לישראלים, לפלסטינים ולאזור, החיים של יצחק וחלום השלום ממשיכים לעורר בנו השראה. מה שאמר לקהל באותו הלילה נותר נכון עבור כולכם. בזה שבאתם הנה היום, אתם מוכיחים שהאנשים באמת רוצים שלום ומתנגדים לאלימות".

אובמה הוסיף: "עודני מאמין במה שאמרתי בירושלים לפני שנתיים - ששלום הוא נחוץ, צודק ואפשרי. נחוץ משום שהוא הדרך היחידה להבטיח ביטחון אמיתי ומתמשך לישראלים ולפלסטינים; צודק: ליהודים יש הזכות לחיות במולדתם ולפלסטינים הזכות לחיות בחופש במולדתם. ואפשרי, אם שני הצדדים מוכנים לעשות פשרות ולקחת סיכונים למען הפתרון האמיתי היחיד - שתי מדינות לשתי עמים. מדינה יהודית דמוקרטית שחייה לצדה של מדינה פלסטינית, עצמאית, נפרדת ובת קיימא. לא משנה כמה קשים הימים. לא משנה כמה קשה הנתיב. זה החזון שאיננו יכולים לוותר עליו. בואו נוכיח שאנחנו מתנגדים לאלימות ולקיצוניות מכל סוג שהוא. בואו ננסה לבחון כל הזדמנות לשלום. כדור יכול לקחת את חייו של אדם, אבל הרוח שלו, החלום שלו על השלום, לעולם לא ימותו".

דליה רבין, בתו של ראש הממשלה המנוח ויושבת ראש המרכז שנקרא על שמו, אמרה כי "שוב לא ניתן לפגוע ברקמה הדקה של החברה הישראלית וכולנו מכאן נצא עם בשורה שלא תהיה יותר אלימות בתוכנו". יונתן בן ארצי, נכדו של רבין, אמר כי ברצונו לגשת לעיקר דבריו במהירות, משום ש"אין לנו זמן, לא הערב ולא בכלל. זה לא שמאל וזה לא ימין, זה העתיד של כולנו. 20 שנה כבר עברו ושלום אינו נראה באופק. אני אישית לצערי מאמין כי הוא רחוק כרגע. כשאני מסתכל קדימה אני חושש. הרוב הדמוקרטי היהודי בשטחים שתחת שליטת ישראל הולך ומצטמצם. בעוד מספר שנים לא רב בישראל יהיה רוב ערבי. לא נוכל להתקיים כדמוקרטיה".

נשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון בעצרת לזכר יצחק רבין, הערב בכיכר בתל אביבצילום: תומר אפלבאום

"אני לא מוכן להסביר לילדים שלי שלחיות כאן זה מלחמות והרוגים תמיד", הוסיף. "יש פתרון אחד ויחיד. כל מי שרוצה בטובת עם ישראל והדמוקרטיה וכל מי שמאמין כי העם היהודי צריך לשמור על מדינה עם רוב יהודי חייב לצאת מכאן בצעקה גדולה לממשלת ישראל, להכריז באופן מיידי על הכרה ללא תנאים במדינה הפלסטינית, שתישעה באו"ם בשותפות עם ארה"ב. ממשלת ישראל חייבת להחליף תקליט במקום להיגרר ולהגיב. אנחנו ניזום, אנחנו ננהיג, אנחנו נוביל להקמת מדינה פלסטינית. מספיק להאשים את הצד האחר, מספיק להתבטל בחוסר מעש. אנחנו חייבים להוביל את המהלך". לדבריו, הכרה כזו, "גם אם תהיה חד-צדדית בהתחלה, תוביל לתחילת תהליך". 

שרה רוזנפלד, אמו של מלאכי רוזנפלד שנרצח בפיגוע בצומת שבות רחל, נאמה גם היא בעצרת. "נשאלתי בימים האחרונים לא מעט איך זה שבחרתי להגיע לכאן הערב", סיפרה. "האמת היא שהשאלה הפתיעה אותי. היה לי כל כך ברור שההזדמנות לעמוד יחד בבמה אחת, בכיכר אחת עם כל אחי ואחיותיי, היא מתנה עבורי ודרך הולמת לכבד את זכרו של יצחק רבין ושל מלאכי שלי".

רכז הקנים הערביים בתנועת הנוער העובד והלומד, טוני נאסר, אמר בעצרת כי "בימים קשים אלה, כשהלב רותח והדם בוער ואנשים אחוזים ביצר עצום של נקמה ותסכול, אנחנו נדרשים לשמור על צלם אנוש, לשמור על ערכי הדמוקרטיה, לנהוג באחריות. אנחנו חיים יחד ונמשיך לחיות ביחד. בימים קשים אלה של ייאוש ופחד, אנחנו כאן כדי להשמיע מסר של תקווה, של דרך אחרת, כדי להשמיע את הקול השפוי, הלא קיצוני והלא מתלהם הקיים בישראל. הקול הזה הוא הרוב המכריע של מדינתנו".

בעצרת הופיעו נינט טייב, ריטה, שי צברי, אהובה עוזרי, שלומי שבן ונסרין קדרי. מארגניה הדגישו כי אופיה יהיה ממלכתי ולא פוליטי-מפלגתי, בניסיון למשוך קהל רחב ככל האפשר. "ההכנות לעצרת מתקיימות על רקע רצף פיגועי הטרור והאירועים הקשים של התקופה האחרונה אשר מדגישים את הצורך הגובר לבודד ולהוקיע את האלימות והגזענות ולחזק מרכז מתון אשר חורג מהמחנות המקובלים ומתמודד עם אתגרי החברה הישראלית", מסרו המארגנים. "כל מי שהדמוקרטיה הישראלית יקרה לו, מוזמן להגיע לכיכר".  

השותפים להפקת העצרת גיבשו מסמך עקרונות שבו נאמר: "אנו קוראים לכל שבטי ישראל ולכל חלקיה של החברה הישראלית להירתם למשימת דורנו בהבנה כי ישראל עומדת בפני הכרעות קשות והיסטוריות. הכרעות אלה יש לקבל אך ורק באמצעות ההליך הדמוקרטי וערכי המוסר. אנו מבקשים להציב את רצח ראש הממשלה כתמרור אזהרה בפני החברה הישראלית בעמדה בפני ההכרעות המתדפקות על דלתנו ולהתחייב כי בכל מחלוקת שתהיה בינינו הדמוקרטיה תכריע".

כוחות משטרה רבים אבטחו את העצרת, יחד עם השב"כ והשירות החשאי האמריקאי, בשל נוכחותם של ריבלין וקלינטון. נשיאת נשק בכיכר רבין ובסביבתה נאסרה. החל מהבוקר ב-10:00 נאסרה החניה סביב הכיכר ומ-17:30 נחסמו לתנועה הרחובות הבאים: אבן גבירול לשני הכיוונים בין שאול המלך לפנקס, שאול המלך מוויצמן עד אבן גבירול, פרישמן מכיכר מסריק עד אבן גבירול, דוד המלך מוויצמן עד אבן גבירול, גורדון משלמה המלך עד מלכי ישראל, מלכי ישראל מבן גוריון עד שדרות ח"ן, בן גוריון והדסה משלמה המלך עד אבן גבירול, בלוך מארלוזורוב עד אבן גבירול וארלוזורוב מוויצמן עד אבן גבירול.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ