מחאת הטבות המס: רשויות בגליל המערבי הודיעו על שביתה ללא הגבלת זמן

השביתה צפויה להתחיל ביום ראשון הקרוב, ותכלול בין הישובים השובתים את עכו, נהריה, מעלות תרשיחא וכפר ורדים. ראש העיר מעלות תרשיחא: 100 אלף תושבים לא מעניינים אף אחד

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלטי מחאה שנתלו במעלות תרשיחא
צילום: שלמה שרביט

ראשי ערים ומועצות מקומיות בגליל המערבי הודיעו היום (שישי) שיפתחו בשביתה ביום ראשון הקרוב, ללא הגבלת זמן, במחאה על הצמצום המתוכנן במתן הטבות המס ליישובי הפריפריה.

הרשויות שיפתחו בשביתה ביום ראשון מעלות תרשיחא, עכו, נהריה, כפר ורדים, מזרעה, והמועצה האזורית מטה אשר, שבשביתה שהתקיימה ביום רביעי האחרון שבתו רק ישובי הגדר שלה. 

לדברי ראשי הרשויות מדובר בהשבתה כוללת של כל השירותים העירוניים, כולל עובדי הרשויות המקומיות (מאבטחים, הסעות, שרתים ואדמיניסטרציה). במערכת החינוך ישבתו החל מהגנים ועד בתי הספר התיכוניים, פרט לחינוך המיוחד. גם הסתדרות הגליל המערבי תצטרף לשביתה ומפעלים באזור יושבתו אף הם. 

ביום שני צפויות להתקיים בשעות הבוקר הפגנות של תושבי האזור בצמתים בנהריה, עכו ועין המפרץ. בשעה 11:00 מתכננים המוחים להקים מאהל מחאה מול משרד ראש הממשלה בירושלים. 

ראשי רשויות בצפון בכנס הגליל לשוויון בבריאות, בחודש שעבר
ראשי רשויות בצפון בכנס הגליל לשוויון בבריאות, בחודש שעברצילום: ליאור סבו

ראש העיר מעלות תרשיחא ויו"ר מטה המאבק, שלמה בוחבוט,  אמר:  "במשך כל שנות כהונתי כראש העיר וגם כיו"ר השלטון המקומי, לא נתקלתי בכזו אטימות וזלזול". לדבריו "100 אלף תושבי ערים עם משימה לאומית ליישוב הגליל לא מעניינים אף אחד. זו בושה וחרפה שלא זכורה לנו גם ממאבקים קודמים, שאף נציג שלטון, במיוחד ח"כ גפני, לא מנהל עימנו דיאלוג". עוד הוסיף בוחבוט כי "החלמאות שוברת שיאים כאשר אנו שמים את השקעות המדינה בהיקף של למעלה מ-600 מיליון שקלים בתשתיות ובשכונות שירדו לטימיון אל מול 35 מיליון שקלים בלבד להצלת עתידם הכלכלי של תושבי מעלות תרשיחא, עכו ונהריה".

ראש העיר עכו, שמעון לנקרי, אמר  ״מביש לראות כיצד פוליטיקאים אשר רכבו על גלי אהדת תושבי הפריפריה וקיבלו אצלנו עשרות אלפי קולות, מפקירים אותנו ומשאירים אותנו בני ערובה בידיים של גפני. כחלון מרסק את כולנו ! ודרעי הופך אותנו לשקופים. בבחירות הבאות כולנו נהפוך אותם לשקופים״.

הרשויות המקומיות שבתו למשך יום אחד ביום רביעי, וכ-30 אלף תלמידים ביישובי הגליל המערבי נשארו בבית. פתיחת מוסדות החינוך לא התאפשרה כיוון שהמאבטחים, עובדי המינהלה, הסייעות והשרתים לא התייצבו לעבודה. 

אישור המפה החדשה למתן הטבות במס לתושבי הפריפריה תקוע בכנסת. לנוכח תביעתם של ח"כים בליכוד למתן את הפגיעה בחלק מיישובי הפריפריה ולכלול במפה גם חלק מיישובי השטחים, הודיע יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), כי לא יעלה את המפה לאישור הוועדה. בכנסת חוששים שאם המפה לא תאושר, בג"ץ יפסול את מפת ההטבות הקיימת כיום וכל תושבי הפריפריה לא יהנו מהטבות מס.

ראשי יישובים ותושבים בפריפריה ובשטחים מפעילים לחצים על לשכת ראש הממשלה ועל חברי הכנסת, כדי למנוע פגיעה ביישובים שלהם. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ