נתניהו חוזר בו: השמדת היהודים החלה עוד לפני פגישת היטלר עם המופתי

רה"מ פרסם הבהרה הסותרת את נאומו. "הרצח השיטתי של יהדות אירופה החל כבר ביוני 1941", כתב נתניהו, עשרה ימים אחרי שטען כי עד סוף אותה שנה היטלר עדיין לא רצה להשמיד את היהודים

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים12
עופר אדרת
עופר אדרת

ראש הממשלה בנימין נתניהו חזר בו היום (שישי) מדבריו ולפיהם המופתי של ירושלים, חאג' אמין אל-חוסייני, הוא ששיכנע את היטלר להתחיל ב"פתרון הסופי" להשמדת יהודי אירופה. עשרה ימים אחרי נאומו השנוי במחלוקת, שזכה לביקורת נוקבת מקרב היסטוריונים וחוקרי שואה בכירים, פרסם היום נתניהו הודעת תיקון, שאותה הגדיר "חידוד והבהרה" של דבריו הקודמים.

"בשום אופן לא היתה לי כוונה לפטור את היטלר מאחריותו לשואה", כתב נתניהו בהודעה שפרסם בעמוד הפייסבוק שלו. "היטלר וההנהגה הנאצית הם האחראים לרצח ששת המיליונים של בני עמנו. ההחלטה לעבור ממדיניות של גירוש יהודים ל'פתרון הסופי' נתקבלה על ידם והיא לא היתה תלויה בהשפעתם של גורמים אחרים. הנאצים ראו במופתי משתף פעולה, אך הם לא נזקקו לו כדי להחליט על הרצח השיטתי של יהדות אירופה, שהחל כבר ביוני 1941".

נתניהו בטקס באשקלון, אתמול
נתניהו בטקס באשקלון, אתמולצילום: אילן אסייג

בפועל, האמירה החדשה של נתניהו אינה בגדר "הבהרה" או "חידוד", כפי שביקש להציג זאת, אלא חזרה מלאה מדבריו הקודמים. בנאום שנשא בקונגרס הציוני בירושלים ב-20 באוקטובר נתניהו התייחס לפגישתו של המופתי עם היטלר בסוף שנת 1941, ואמר: "היטלר לא רצה להשמיד את היהודים באותו זמן, הוא רצה לגרשם". זאת, חרף העובדה שרצח יהודי אירופה החל לפני פגישתם של היטלר והמופתי וחרף העובדה כי רעיון השמדת יהודי אירופה עלה בדבריו של היטלר - הן הכתובים והן בעל פה - עוד שנים לפני כן.

כעת מתקן נתניהו, וכותב כי "הרצח השיטתי של יהדות אירופה החל כבר ביוני 1941" - בהתייחסו לרצח היהודים שהחל עם הפלישה הגרמנית לברית המועצות. עם זאת, נתניהו לא מודה בטעותו, אלא כותב שלא הובן נכון. "בניגוד לרושם שנוצר, לא היתה לי כוונה לטעון שבשיחתו עם היטלר בנובמבר 1941 המופתי שכנע אותו לאמץ את הפתרון הסופי, דבר שהנאצים החליטו עליו בעצמם. הפרשנות כאילו ניקיתי את הנאצים מגרם אחד של אחריות לשואה היא אבסורדית", כותב נתניהו.

ואולם, מהדברים שנשא בנאום עולה במפורש כי זה בדיוק מה שניסה לומר. נתניהו ציטט בנאומו דיאלוג בדוי בין המופתי להיטלר, ללא כל ביסוס היסטורי, לפיו "חאג' אמין אל-חוסייני הלך להיטלר ואמר לו 'אם תגרש אותם, כולם יבואו הנה (לפלשתינה)'". על פי גרסתו של נתניהו, היטלר שאל "אז מה עליי לעשות איתם", והמופתי השיב לו "שרוף אותם".

בהודעה החדשה נתניהו כותב בצדק, כי "המופתי היה בין אלה שתמכו בשאיפה הנאצית להשמיד את היהודים. הוא פעל מברלין בזמן המלחמה, הפיץ עבור הנאצים תעמולה אנטישמית ארסית, גייס מוסלמים לשורות האס-אס, דרש שעם כיבוש המזרח התיכון הנאצים ישמידו את היישוב היהודי בארץ והתנגד בתוקף ליציאת היהודים – אפילו ילדים – מן התופת הנאצית, ביודעו שבזה נחרץ גורלם".

עם זאת, נתניהו לא מתייחס לעובדה שהיטלר לא נענה לאף אחת מה"דרישות" שהציג לו המופתי. ראשית, לא היו אלה דרישות, אלא בקשות, משום שהיטלר לא נתן לאיש להציג לו דרישות, בוודאי לא למופתי של ירושלים. שנית, היטלר לא הסכים לבקשתו של המופתי להעביר לו מסמך כתוב של תמיכה בו ובמטרותיו, והסתפק בהבטחה עתידית לכך שאחרי שהנאצים יתקדמו בכיבושיהם יפרסם הודעה כזו.

בדברי ההבהרה מוסיף נתניהו לקשור בין האנטישמיות והגישה הפרו-נאצית של המופתי ובין ההנהגה הפלסטינית היום. "בדבריי התכוונתי להמחיש את גישתו הרצחנית של המופתי כלפי היהודים במגעיו המתמשכים עם הצמרת הנאצית", כתב נתניהו. "חשוב היה לי לציין שעוד לפני מלחמת העולם השנייה היה זה המופתי שהפיץ את השקר הגדול שהיהודים מתכוונים להרוס את מסגד אל-אקצא. השקר חי והוא ממשיך לגבות מחיר דמים. המופתי היה פושע מלחמה ששיתף פעולה עם הנאצים והתנגד למדינה יהודית בגבולות כלשהם. ב-2013 אבו מאזן שיבח אותו כ'חלוץ' פלסטיני. העובדה שהמופתי הוא דמות נערצת בקרב ההנהגה הפלסטינית גם היום מלמדת רבות על גישתה האמיתית של הנהגה זו כלפי ישראל".

אחרי הסערה שעורר נאומו ריכך נתניהו את דבריו בכמה הזדמנויות, והדגיש כי "היטלר היה אחראי לשואה". עם זאת, רק כעת, עשרה ימים אחרי הנאום, הוא חזר בו משתי הנקודות הבעייתיות בנאומו. הראשונה, לפיה היטלר לא תכנן להשמיד את היהודים לפני הפגישה עם המופתי. השנייה, ולפיה המופתי הוא זה שדחק בהיטלר לבצע את הפתרון הסופי, כפי שהשתמע מהדיאלוג הבדוי בין היטלר למופתי, שנתניהו ציטט בנאום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ