כאלף תושבי הגליל מפגינים במחאה על צמצום הטבות המס

ראשי הרשויות במעלות תרשיחא, בעכו, בנהריה ובכפר ורדים ממשיכים במאבקם: השביתה ביישובים נמשכת, ומאות תושבים מפגינים בכמה מוקדים בצפון ובמאהל מחאה שהוקם ליד הכנסת

נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעה שפיגל

כאלף תושבי רשויות בגליל המערבי מפגינים מהבוקר (שני) בכמה מוקדים ברחבי הארץ במחאה על הצמצום המתוכנן במתן הטבות המס ליישובי הפריפריה. זאת, במקביל לשביתה שפתחו אתמול ראשי הרשויות במעלות תרשיחא, בעכו, בנהריה ובכפר ורדים.

במסגרת המחאה, כ-300 מפגינים חוסמים את צומת עין המפרץ וגם צומת נהריה נחסם לתנועה על ידי כ-500 תושבים באישור המשטרה. המפגינים קוראים שלא לקצץ בהטבות המס ליישוביהם, ונושאים שלטים עליהם נכתב: "כחלון איבד את הצפון", "אין הטבות מס, אין צפון" ועוד. במקביל, אוהל מחאה הוקם בגן הוורדים בירושלים סמוך למשכן הכנסת, ובו מפגינים כמה מאות בני אדם. המפגינים בירושלים מנסים כעת להיכנס למשרד האוצר.

מפגינים בצומת נהריה, הבוקרצילום: רמי שלוש

במסגרת "שביתה ללא הגבלת זמן" עליה הכריזו ראשי הרשויות, לא מתקיימת קבלת קהל ברשויות המקומיות, וכן כ-30 אלף תלמידים לא הולכים לגנים ולבתי הספר, פרט ללומדים בחינוך המיוחד. הלימודים הושבתו כיוון שעובדי הרשויות המקומיות במוסדות גם כן הצטרפו להשבתה, בהם מאבטחים, נהגי הסעות, שרתים ועובדי אדמניסטרציה.

ראש מועצת כפר ורדים, סיון יחיאלי, שנכח בהפגנה בצומת נהריה, אמר כי "יש כאן ניסיון של המדינה לעשות הפרד ומשול. הממשלה מפרידה ומבדלת, ויוצא מצב שהאזור שלנו משלם את המחיר הכבד. אנחנו לא יכולים להשלים עם המצב שבשביל לסייע לאחרים יפגעו בנו". 

"מי ימשיך לעבד את השדות ולחנך את הילדים לתפעל את המפעלים?", תהה תושב קיבוץ איילון וקב"ט התנועה הקיבוצית, דותן רזילי, במהלך ההפגנה. "לא הסינים, לא תושבי חיפה וגם לא תושבי ההתנחלויות יבואו לכאן במקומנו. לא כשטוב ולא כשקשה. ולכן הציפייה היא שהממשלה תסייע לקיים פה אורח חיים סביר. מערכות החינוך שלנו מהטובות במדינה, המיחזור שלנו מהמתקדמים במדינה, ואנחנו חיים באזור שנתון לאיום של בין 50-40 אלף רקטות של החיזבאללה".

מפגינים בצומת נהריה, היוםצילום: רמי שלוש

עירית, תושבת כפר ורדים, אמרה במהלך ההפגנה כי "המאבק הזה הוא מאבק על הקיום שלנו בגליל. ברגע שיפגעו בפרנסה שלנו נחפש מקום אחר. אנחנו גרים בגליל מתוך אמונה, ציונות; הילדים משלמים מחיר על זה. אנחנו מוכנים לשלם את המחיר עד גבול מסוים".

תומר גאון, גם כן תושב כפר ורדים, הסביר כי הסיבה שעבר עם בני משפחתו לאזור היא הטבות המס. לדבריו, "רמת השכר פה נמוכה, אשתי נוסעת לחיפה כל בוקר שעה ורבע. אם מורידים בהטבות, אין סיבה להישאר כאן. ברמה הלאומית זה אסון".

אל ההפגנה בירושלים יצאו חברי הכנסת עמיר פרץ, איילת נחמיאס-ורבין, איתן ברושי, ויו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג, שאמר: "אנחנו אתכם. המאבק שלכם צודק. אני יודע שרבים לא הצביעו לי בערי הפריפריה, אבל אני כאן בשבילכם".

מפגינים בצומת נהריה היוםצילום: רמי שלוש

ח"כ חיים ילין שהגיע גם כן להפגנה בירושלים אמר כי "ממשלת ישראל הבטיחה תקציב סוציאלי וחברתי, אך אנחנו רואים רק דבר אחד - תקציב שרומס את האזרח. לממשלת ישראל יש אחריות כלפי האזרחים הציונים שפרוסים לאורך גבולות מדינת ישראל, עוסקים בחקלאות ובמקצועות לא רווחים במיוחד. הטבת המס נועדה להביא אוכלוסיות חזקות לפריפריה ולחזק את הנגב והגליל".

מלשכתו של יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), נמסר אתמול כי הוא גיבש מתווה עובר בג"ץ וקבע לראשונה קריטריונים להטבות המס, כך שמאות יישובים יצטרפו לראשונה לקבלת ההטבות הללו. כמו כן, אמר כי הוקצו כספים נוספים לעניין, אך כעת הנושא מוקפא ובג"ץ יצטרך להכריע.

אנשיו של גפני מסרו עוד כי "ככל הנראה ללא אישור המתווה המוצע, בג"ץ יפסול לחלוטין את המתווה הקיים וכל הארץ לא תקבל הטבות במס. חבל שכמה ראשי ערים שמנסים לדאוג לאחוז הטבה נוסף לעצמם, מונעים מכל הארץ ומהיישובים שלהם עצמם את הטבות המס החשובות כל כך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ