אילן ליאור
אילן ליאור
אילן ליאור
אילן ליאור

בית המשפט המחוזי בירושלים הורה היום (רביעי) לכבד את צוואתה של הטרנסג'נדרית מאי פלג, ששמה קץ לחייה בשבוע שעבר, ולהעביר את גופתה לשריפה, בניגוד לדעת משפחתה החרדית, שביקשה להוציא צו מניעה לשריפת הגופה. "במחלוקת שנפלה בין הצדדים הגעתי לכלל מסקנה כי הונחה תשתית מספקת לקבוע כי רצונה של המנוחה היה כי גופתה תישרף וכי לא הוכח כי נפל פגם ביכולותיה ובכושרה להגיע להחלטה זו", קבע השופט ארנון דראל. השופט עיכב את ביצוע ההחלטה עד ליום ראשון, כדי לאפשר למשפחה, המבקשת לקבור אותה, לערער על ההחלטה לבית המשפט העליון.

"איני רואה ממש בטענת האם כי אין מקום להכיר ברצונות המנוחה לאחר מותה וכי עם פטירתה הרצון שיש לשעות לו הוא רצון המשפחה", כתב דראל. "לטענה זו אין בסיס במשפט הישראלי, וכיבוד רצון המת, המשוער או המפורש, מוכר כעיקרון חשוב בחקיקה ובפסיקה". השופט ציין כי המסמכים שהותירה פלג, כמו גם פעולותיה לפני שהתאבדה, מוכיחים כי רצונה היה בשריפת גופתה. הוא דחה את טענותיה של האם כי מצבה הנפשי של פלג לא אפשר לה לקבל החלטות מסוג זה. "הוכח קיומו של רצון חופשי ומלא מצד המנוחה לכך שגופתה תישרף ולא תיקבר", כתב.

מאי פלג
מאי פלגצילום: עופרית אסף

השופט ציין כי אין מניעה חוקית לשרוף גופות בישראל והדגיש כי הוראות החוק קובעות עדיפות לזכות האדם על גופו ולכיבוד רצונו. הוא דחה את טענת האם כי שריפת הגופה תפגע בטובת שני ילדיה של פלג. "איני סבור כי רצון המנוחה הברור והמפורש כפי שפרטתי אותו לעיל יכול להידחות מפני הטענה לטובת הילדים", כתב. "אף שניתן להבין את רצונם של האם ובני המשפחה בקבורה יהודית – השאלה אינה מה הפתרון הנכון או המועדף, אלא מה רצתה המנוחה והאם קיימת אי חוקיות או סתירה לעקרון תקנות הציבור בקיום בחירתה של המנוחה. אלה אינם מתקיימים", קבע.

פלג, בת 31 במותה, היתה דמות מוכרת בקהילה הגאה. יממה לפני התאבדותה הפקידה צוואה בידי עו"ד יוסי וולפסון, ובה הורתה לשרוף את גופתה לאחר מותה, לערוך לה טקס ולפזר את רוב האפר בים ואת השאר להטמין תחת עץ שיישתל לזכרה.

אף שבני משפחתה לא היו עמה בקשר, ולדבריה אף התנכרו לה, פלג חששה כי ינסו למנוע את שריפת גופתה, לכן ביקשה בצוואתה את עזרתו של עו"ד וולפסון. "מכיוון שאין לי קשר כלל עם בני משפחה ביולוגיים ומכיוון שחוששני כי עם מותי, יהיו אשר ינסו לחבל בבקשתי האחרונה – שגופתי תישרף, אפרי יפוזר ברובו בים והיתרה תוטמן מתחת עץ – בכל מיני תואנות, אני מבקשת שתואיל להתייצב בבית המשפט ולהיות לי קול", כתבה פלג.

למחרת התאבדותה פנה עו"ד וולפסון לבית המשפט המחוזי בירושלים וביקש להורות למדינה להעביר את גופתה לשריפה. הוא ציין כי עוד בחייה פנתה פלג לחברת "עלי שלכת" ושילמה עבור שריפת גופתה לאחר מותה. "בטופס ההזמנה שמילאה, כללה בקשה מכל הנוגעים בעניין לכבד את בקשתה, שלאחר מותה תישרף גופתה. רצונה של המנוחה שגופתה תישרף היה ידוע ומוכר לכל חבריה", כתב וולפסון.

הסיפור של מאי, מתוך "לא הכל ורוד"

ואולם ל"הארץ" נודע כי חששותיה של פלג התאמתו ואמה פנתה לבית המשפט, באמצעות עו"ד יצחק דהן, בבקשה להוציא צו מניעה לשריפת הגופה. בבקשתה, התייחסה האם לפלג בלשון זכר: "נודע לי היום כי בני נמצא ללא רוח חיים", כתבה בתצהיר שהוגש לבית המשפט, "אני באה ממשפחה דתית שומרת מצוות, ועניין קבורתו של בני חשוב לי מאוד. אני מבקשת שלא לשרוף את גופתו ולא להעבירה לשום גורם המבקש לעשות כן. ובכלל להעביר לרשותי את גופת בני לצורך קבורתה בקבר ישראל כדת וכדין".

במכתב הפרידה שכתבה פלג, היא שיתפה את חבריה בסבלה: "שורות אלו נכתבו בלשון אשה, אך הם מכוונים לכל המגדרים: כשאתן קוראות את השורות הבאות, זה אחרי שהלכתי לישון בשלווה אל תוך החידלון. ישנתי ולא סבלתי, ישנתי והפסקתי את הכאב והסבל שהיו מנת חלקי רוב מכריע של חיי", כתבה. היא ציינה כי בילדותה עברה התעללות: "חייתי המון ברחוב, צרכתי סמים ואלכוהול בניסיון לברוח ולהקהות את הכאב, בדידות איומה, אונס מתמשך ומזדמן, ניצול מיני ותקיפות מיניות רבות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ