ניר חסון
ניר חסון
הארכיאולוג יורם צפריר בעת שניהל את הספריה הלאומית, ב-2007
הארכיאולוג יורם צפריר בעת שניהל את הספריה הלאומית, ב-2007צילום: אלכס ליבק
ניר חסון
ניר חסון

פרופ' יורם צפריר, מחשובי הארכיאולוגים בישראל, מת אתמול (ראשון) בבית חולים בירושלים. צפריר חפר במשך שנים ארוכות את העיר העתיקה בבית שאן, היה חוקר ירושלים וארץ ישראל בתקופות הרומית והביזנטית, וניצב לעיתים קרובות בראש מאבקים נגד פגיעה באתרים ארכיאולוגיים. לפני שנה זכה בפרת א.מ.ת לקידום המדע, התרבות והאמנות.

צפריר נולד ב-1938 בכפר אז"ר. הוא למד ארכיאולוגיה באוניברסיטה העברית וכתב דוקטורט על ירושלים בתקופה הביזנטית. במלחמת ששת הימים הוא נפצע קשה מאוד בשתי רגליו ולאחר תקופת שיקום ארוכה שב לאוניברסיטה ולחפירות. את סיפור הפציעה והשיקום תיאר בספרו "פציעה". בשנת 1976 הוענק לו פרס יצחק שדה לספרות צבאית על הספר.

צפריר שימש בשלל תפקידים ציבוריים בהם מנהל הספרייה הלאומית, מאז 2001 היה חבר האקדמיה הלאומית למדעים. צפריר התפרסם גם בשל הביקורת שלו על הפגיעה באתרים ארכיאולוגים וניצול הארכיאולוגיה למטרות פוליטיות. בשנות ה-90 הוא עמד בראש עתירה נגד עמותת אלע"ד בשל כוונת העמותה לבנות שכונה גדולה על התל ההיסטורי של ירושלים. בשנים האחרונות הוא עמד בראש מאבק ציבורי נגד תוכנית הקרן למורשת הכותל לבנות את "בית הליבה", בניין משרדים גדול ברחבת הכותל, על חשבון חפירה ארכיאולוגית חשובה שחשפה רחוב מהתקופה הרומית.

צפריר גם מחה נגד שיטות העבודה הארכיאולוגית בעיר דוד ובעיקר על קצב העבודה, שהוכתב, לטענתו, משיקולים פוליטיים. "לארכיאולוג אסור לעבוד על פי ריגושים", אמר ל"הארץ" בשנת 2011, "הוא חייב באמות מידה מקצועיות. הוא צריך להיות כמו מנתח, לפעול במקצועיות. יום אחד אולי יהיה פה שלום והתושבים הפלסטינים יסכימו לחפירה מסודרת. אי אפשר שהצרכים הפוליטיים יכתיבו לנו את הקצב".

צפריר חיבר עשרות מאמרים וספרים והעמיד דורות של תלמידים שמלמדים היום בכל האוניברסיטאות בארץ. על הישגיו הבולטים, בעיקר על חקר הכנסייה הקדומה, הוענקה לו מדליית Frend מטעם החברה לעתיקות של לונדון. בשנת 2014 זכה בפרס א.מ.ת.

מלבד ספרי המחקר שלו והספר על פציעתו, כתב גם רומן היסטורי על חייו של יוספוס פלביוס בשם "חיי יוסף – הספר הגנוז". את הרומן כתב תחת שם העת יורם אבי-תמר.

פרופ' אראלה חוברס, ראשת המכון לארכיאולוגיה של האוניברסיטה העברית מסרה: ״אנו אבלים על פטירתו של מורה אהוב, אוהב מושבע של ארץ ישראל ומגדולי חוקריה ואדם בעל מצפון חברתי ואומץ לב ציבורי. פרופסור צפריר עסק בעשייה המדעית עד ימיו האחרונים. הוא הותיר אחריו מורשת מחקרית וחינוכית שתלמידיו יהיו גאים להמשיכה״.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ