"אם היינו עושים סרטון הסתה": שוברים שתיקה משיבים לאם תרצו - חינוך וחברה - הארץ

"אם היינו עושים סרטון הסתה": שוברים שתיקה משיבים לאם תרצו

בסרטון שפרסם הארגון בתגובה לסרטון ה"שתולים" מועלות טענות לגבי מקורות המימון של תנועת הימין ונאמר כי יושב הראש שלה "אחראי לרצח הפוליטי הבא"

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
"הארץ"

ארגון "שוברים שתיקה" פרסם היום (רביעי) סרטון תחת הכותרת "אם היינו עושים סרטון הסתה" - זאת, בתגובה לסרטון שפרסמה אתמול תנועת "אם תרצו", המגדיר את חברי הארגון כ"שתולים" ומאשים אותם בסיוע לטרור. 

בסרטון מוצגת דמותו של יו"ר אם תרצו, מתן פלג, ומוזכרות טענות שונות בנוגע לתנועה - בהן אי-הבהירות לגבי זהותם של חלק מהתורמים לה וציטוטים של הכומר ג'ון הייגי שתרם לה בעבר וטען שאדולף היטלר מילא את רצון האל. כן נטען שפלג שיקר כשהאשים ארגוני שמאל בכך שהם ממומנים מכספי קרנות פלסטיניים.

"אם היינו עושים סרטון הסתה", נאמר בסרטון בהקשר לפלג, "היינו משתמשים בהאשמות כמו 'אחראי לרצח הפוליטי הבא'". בהמשך נאמר כי "זה לא רק מתן", ומוקרנת ברכה מצולמת ששיגר ראש הממשלה בנימין נתניהו לתנועה. בסיום הסרטון נאמר "אנחנו לא צריכים סרטון הסתה, אנחנו יודעים לאן זה מוביל", ומוצגות תמונות מהפגנות הימין נגד ממשלתו של יצחק רבין.

סרטון השתולים של "אם תרצו"

בסרטון שפרסמה תנועת אם תרצו מוצגים אנשי שמאל כ"שתולים" של מדינות זרות. בפתח הסרטון נראה מחבל שולף סכין, ובהמשך מוצגים איורים של ארבעה פעילי שמאל - מנכ"ל "בצלם" חגי אלעד, אבנר גבריהו מ"שוברים שתיקה", מנכ"ל הוועד הציבורי נגד עינויים ישי מנוחין וסיגל בן ארי מהמוקד לזכויות הפרט - המגינים כביכול על מחבלים. לצד כל אחד מהם מצוין שם המדינה ה"מפעילה" אותו. בסיום הסרטון מוסיפה קריינית: "כשאנחנו נלחמים בטרור הם נלחמים בנו". כמה מהגולשים שהגיבו לסרטון קראו לפגוע בפעילים המופיעים בו. משה קלוגהפט, מקורבו ויועצו של יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט, הוא העומד מאחורי קמפיין "השתולים".

ישי מנוחין, אחד הפעילים המוזכרים בסרטון, הגיש תלונה במשטרה על הסתה נגדו. המוקד להגנת הפרט, שעו"ד בן ארי הפעילה בו מוזכרת גם היא בסרטון, פנה ליועץ המשפטי יהודה וינשטיין בבקשה שיורה לפתוח בחקירה נגד אם תרצו בחשד להסתה. גם ח"כ מיכל רוזין (מרצ) פנתה לוינשטיין בבקשה דומה.

בתוך כך הורה שר החינוך נפתלי בנט שלא לאפשר לנציגי שוברים שתיקה גישה לבתי ספר. "שקרים והסתה נגד צה"ל - לא בבית ספרנו", מסר בנט והאשים את אנשי הארגון ב"הוצאת דיבתה של ישראל" ובכך ש"שמו להם למטרה לפגוע באחיהם המגינים עלינו". בנט הודיע על ההחלטה יומיים לאחר ששר הביטחון משה יעלון הורה להפסיק כל מעורבות של שוברים שתיקה בפעילות צה"ל והגדיר אותו "ארגון הפועל ממניעים זדוניים".

תגובות