החלטת משרד החינוך לפסול את הספר "גדר חיה" של דורית רביניאן, המתאר סיפור אהבה בין ישראלית לפלסטיני בשל חשש לעידוד התבוללות, עוררה ביקורת חריפה בקרב סופרים ופוליטיקאים. "זהו יום שחור לספרות העברית", אמר סמי מיכאל. חיים באר כינה את ההחלטה "מעשה עוועים מסוכן", ומאיר שלו תהה מתי יוציאו "מתוכנית הלימודים בתנ"ך את שלמה המלך ודוד המלך".  

לדברי באר, "זה לא עניינו של נפתלי בנט. מחר הוא יפסול את 'מאחורי הגדר' כי הגיבור של ביאליק מתאהב בנוצרייה ויקים ועדה שתבדוק זיווגים בספרות. זה מעשה עוועים מסוכן שהוא עושה כדי למצוא חן בעיני הקהל שלו, אחרי שהוא הילל ושיבח את השב"כ והמניות שלו ירדו, זה ברור". באר הוסיף כי "שר חינוך צריך לתת למחנכים ללמד, והמחאות שלנו רק יחזקו אותו בקרב בוחריו שנטשו אותו".

א.ב יהושע
א.ב יהושעצילום: ירון קמינסקי
סמי מיכאל
סמי מיכאלצילום: איה אפרים

גם מאיר שלו הצטרף לדברים ואמר כי "'גדר חיה' הוא ספר טוב ואין צורך לחכות למשרד החינוך כדי לפתח טעם משובח, בטח לא למשרד החינוך של נפתלי בנט. אני ממליץ גם שבהזדמנות זאת בנט יוציא מתוכנית הלימודים בתנ"ך את שלמה המלך ודוד המלך, שהתחתנו עם נוכריות ובועז מבית לחם שהתחתן עם רות המואביה ומזרעם נולד דוד המלך, והיו עוד אי אלו אישים חשובים בתולדותינו, נאמר שרה אמנו שהיתה לה אפיזודה עם פרעה. המתחיל במצווה אומרים לו גמור, ושינקה את תכנית הלימודים. שילמד רק על המשפחות הטובות של הציונות הדתית". שלו המליץ "לכל התלמידים לקרוא את הספר בשעותיהם הפנויות". לדברי צרויה שלו, "זו החלטה מבהילה ומבוהלת שמעלה על הדעת משטרים אפלים. זו החלטה מקוממת המנוגדת לחלוטין לרוח הספרות ולרוח המדינה שבה אנחנו רוצים לחיות ולכתוב את ספרינו".

א.ב יהושע תיאר את הספר כ"מעולה ועמוק" ואמר כי "מי שמסרב להכליל אותו בתוכנית הלימודים המוגברת של תלמידי הספרות לא רק שמעיד על עצמו שאין לו הבנה מהי ספרות אמת, אלא גם פוסל במחי פסילתו עשרות ספרים, סיפורים, הצגות וסרטים שניסו כל אחד על פי דרכו להתמודד באופן מציאותי עם מערכת היחסים המורכבת בינינו לבין המיעוט שחי בקרבנו וגם תחת כיבושנו". הוא הוסיף כי "אני מקווה שמעז ייצא מתוק, ומהפסילה החשוכה הזאת יקבל ספרה של דורית רביניאן תאוצה נוספת ויתווספו לו עוד קהל קוראים נרחב שיוכיחו לפוסלים שהמעשה הנמהר והפוגעני שלהם לא רק שלא ירתיע את אוהבי הספרות והתרבות, אלא יעודד אותם להיאבק בפוסלים".

דורית רביניאן, וספרה "גדר חיה" שנפסל
דורית רביניאן, וספרה "גדר חיה" שנפסלצילום: איליה מלניקוב

לדברי יובל שמעוני, "סופרים אמיתיים, לא רק סופרי עם עובד, לא עובדים אצל בנט וגופשטיין, גם לא בשירות העם הנבחר. תחתיהם ימשיכו ילדי ישראל הרכים ללמוד את תפילת הדרך בשיעורי זהירות בדרכים, ימשיכו להישלח בגיל 18 להילחם במחרפי אלוהי ישראל, ובעיקר ילמדו לסתום את הפה ואת המחשבה מאימת השלטון ועשביו השוטים. עם הנצח, כידוע, לא מפחד גם מרצח". יהודית רותם סיפרה כי גדלה "בחברה שבה ספרים נחשבו לאויבים פוטנציאליים", ואמרה כי פסילת הספר "מחזירה אותי לעבר שהייתי רוצה לשכוח. ספר (שכתוב היטב, כמו הספר שעל הפרק) אינו אויב ואינו צריך לזרוע פחד. מלבד ערכיו הספרותיים, יכול הספר הזה לעורר מחשבה ודיון בנושאים המעסיקים היום את החברה הישראלית". 

גם בכנסת מתחו ביקורת על ההחלטה. ח"כ תמר זנדברג (מרצ) הודיעה כי בכוונתה ליזום דיון דחוף בוועדת החינוך של הכנסת על פסילת הספר. לדבריה, "הצנזורה כבר מזמן כאן, עכשיו היא מתגייסת לצנזורה גזענית שמטרתה כנראה לגדל דור גזעני ואטום אשר לא רואה ערבים כבני אדם, או שלא יראה אותם בכלל". בעקבות פסילת הספר, מארגנת מרצ הפגנה מול משרד החינוך בתל אביב. יו"ר המפלגה ח"כ זהבה גלאון כתבה בעמוד הפייסבוק שלה  כי "נפגין מחר מול משרד החינוך על זה שהקומיסרים של בנט פסלו ספר מצוין שהומלץ על ידי הוועדה המקצועית ללימודי הספרות, כי הוא מספר על רומן בין יהודייה וערבי ו'מעודד התבוללות'. על זה שספר האזרחות הושחת ללא היכר והפך להיות מניפסט דתי-לאומני שמטרתו לגדל כאן נתינים ולא אזרחים. על המתקפה המאורגנת והמתוכננת על הערכים החילוניים – חופש, פלורליזם, שוויון ואהבת אדם באשר הוא אדם, ועל הטיהור של מערכת החינוך מהערכים האלה".

יו"ר סיעת המחנה הציוני ח״כ מרב מיכאלי מתחה גם היא ביקורת על ההחלטה ואמרה כי "״הערבים נוהרים לקלפיות, הערבים לוקחים לנו את הבנות - אלו שני צדדים של אותו מטבע". לדבריה, "במקום בו פוסלים בני אדם, ברור שיפסלו ספרים שמציגים אותם כבני אדם. במקום שבו מסמנים בני אדם עם השקפות לא מקובלות על השלטון, ברור שמצנזרים גם יצירות ספרות ואמנות. משטרת המחשבות כבר כאן, בישראל היום. תחת השר בנט משרד החינוך הופך למשרד להב"ה: למנוע השכלה בשם הגזענות״. ח"כ נחמן שי (המחנה הציוני) אמר כי "הצנזורה התרבותית וסתימת הפיות בישראל עוברת כל גבול. ישראל הדמוקרטית והפתוחה שוקעת ובעקבותיה נכנסים צנזורים בסגנון האח הגדול שמבקשים להחליט בשבילנו מי ידע ומי יחשוב מה".

על אף המלצת ועדה מקצועית ללמד את "גדר חיה" מאת דורית רביניאן בתיכונים, משרד החינוך פסל אותו. בין הנימוקים צוינו הצורך לשמור על "הזהות והמורשת של תלמידי כל המגזרים", התפיסה כי "יחסים אינטימיים בין יהודים ושאינם יהודים מאיימים על הזהות הנפרדת", והחשש כי ל"נוער בגיל ההתבגרות אין את הראייה המערכתית הכוללת שיקולים של שמירת הזהות של העם ומשמעות ההתבוללות". 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ