ניר חסון
ניר חסון

הסתיימה היום (ראשון) שביתת המחאה של עובדי אגף התברואה בעיריית ירושלים, לאחר שמשרד האוצר והעירייה הגיעו להסכם שיאפשר את המשך העסקתם לשנה נוספת של 170 עובדי קבלן שפוטרו. 

בעקבות משא ומתן אינטנסיבי שנוהל בימים האחרונים בין משרד האוצר לעיריית ירושלים בהתערבותו של יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן הוסכם אחר הצהריים כי משרד האוצר יעביר לעירייה באופן מיידי 17 מיליון שקלים להמשך העסקתם לשנה נוספת של עובדי הניקיון שפוטרו, דבר אשר יאפשר את חזרתם המידית לעבודה. כמו כן, הוסכם על העברת כ-20 מיליון שקלים לטובת המשך תגבור האבטחה במוסדות החינוך. עוד הסכימו האוצר והעירייה על כניסה למו"מ אינטנסיבי במטרה לדון בסיוע הממשלתי התוספתי שיינתן לירושלים.

ביום חמישי פתחו עובדי אגף התברואה בשביתת מחאה, זאת לאחר ש-170 עובדי קבלן המועסקים בניקיון בעירייה קיבלו מכתבי פיטורים. לדברי ראש העיר ניר ברקת, הוא נאלץ לפטר את העובדים וכן לקצץ בתקציבי הרווחה, החינוך והתחזוקה בשל התעלמות משרד האוצר ושר האוצר משה כחלון מצרכי העיר. במשרד האוצר דחו את הטענות והאשימו את ברקת בהתלהמות ובהתנהלות הנובעת מצרכים פוליטיים. הסכסוך בין ברקת לאוצר נסוב סביב הדרישה של ראש העיר להגדיל את התקציב המיוחד המוקצה לירושלים.

לפני כחודשיים פתח ברקת בקמפיין מתוקשר נגד כחלון בטענה שהוא מתעלם מצרכי העיר. בסופו של הקמפיין התנצל ברקת על ההתקפה האישית נגד שר האוצר וסוכם על חידוש שיתוף הפעולה בין השניים. אולם מאז, לטענת ברקת, שר האוצר מתעלם מהדרישות של העירייה וממנו אישית. ברקת ביקש הגדלה של התקציב המיוחד המועבר לירושלים מ-400 מיליון ל-800 מיליון. במשרד האוצר דחו את הבקשה, הסבירו כי אין סיבה כלכלית להגדלה של מאה אחוזים בתקציב והסכימו להעברת תקציב זהה לזה של שנה שעברה.

לטענת העירייה רק הגידול השוטף בהוצאות ("הטייס האוטומטי") עומד על כמאתיים מיליוני שקלים, לכן כל סכום פחות מ-600 מיליוני שקלים יגרור את עיריית ירושלים לתקציב גרעוני. בימים האחרונים החריף ברקת את ההתבטאויות שלו נגד שר האוצר ואיים בפיטורי עובדים.

"ההחלטה קשה מנשוא אך לצערי לא נותרה לנו ברירה", אמר ברקת. "סירוב האוצר להעביר תקציבים לירושלים לא מאפשר לנו להמשיך את השירותים שהעירייה מספקת ואנו נאלצים לנקוט בצעד הקשה ביותר ולפטר עובדים הנחוצים לנו ולקצץ קשות בתמיכות העירייה במוסדות הרווחה, החינוך והתרבות שמשמעותם פיטורים של עוד אלפי העובדים בעיר. בתקופה של טרור ציפינו לקבל חיזוק נרחב יותר ולא כתף קרה. ללא העברת התמיכה הממשלתית לירושלים, לא יהיה מנוס מקיצוצים כואבים נוספים אשר יביאו לפגיעה נוספת וקשה בבירת ישראל ומעמדה ויפגעו קשות בכל תושב ותושב".

גורם במשרד האוצר דחה את הטענות של ברקת. באוצר טוענים כי ראש העיר מתנהל באגרסיביות ומסרב לדון על סכומים פחותים מ-800 מיליון. בנוסף מסבירים באוצר כי רק לפני שבועיים אושר התקציב וישנן עניינים דחופים יותר, "ירושלים תקבל את הפתרון המקצועי, המפגשים והדיונים מול העירייה נמשכים כל העת", אמרו במשרד האוצר. גורמים במשרד אף רומזו גם כי מה שמנחה את ברקת הן שאיפותיו הפוליטיות ולאו דווקא טובתה של העיר. לפני שבוע פתח ברקת באופן רשמי את קמפיין גיוס המתפקדים בליכוד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ