דרעי דרש, ונתניהו הפסיק חפירות ארכיאולוגיות בשטח המיועד לבנייה בגילה

בשכונה הירושלמית שבה מתוכננות לקום 708 יח"ד, כמחציתן לחרדים, נמצאו מערות קבורה. דרעי ביקש מרה"מ להפסיק את העבודות, דבר שיביא לעיכוב הבנייה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בלחץ המפלגות החרדיות, הפסיקה היום (שלישי) רשות העתיקות עבודות לחפירת מערות קבורה באזור המיועד לבניית שכונת מגורים בגילה, בדרום ירושלים. מערות הקבורה התגלו באזור שמתוכננות בו 708 יחידות דיור חדשות, בתוכנית המוכרת כמורדות גילה מערב. כמחצית מהדירות מתוכננות למשפחות חרדיות. התוכנית עוררה, כמה פעמים, ביקורת חריפה של הממשל האמריקאי בשל הבנייה מעבר לקו הירוק.

עד כה נמצאו בשטח התוכנית, באזור המיועד לבנייה, כ–115 פירי קבורה. להערכת רשות העתיקות, רוב הקברים ריקים או שדודים. אתמול באו אנשי רשות העתיקות לשטח כדי להתחיל לעבוד. למקום באו גם כמה עשרות מפגינים חרדים הקשורים לארגון אתרא קדישא למחות על החפירה, אבל כבר שלשום התייצב יו"ר ש"ס אריה דרעי בחזית המאבק לעיכוב העבודות, מחשש לחילול קברים שאולי נמצאים במקום. הוא העלה את העניין בפני ראש הממשלה בנימין נתניהו.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

דרעי ונתניהו בכנסת
דרעי ונתניהו בכנסתצילום: אמיל סלמן

דרעי ביקש מנתניהו להורות לשר לענייני ירושלים זאב אלקין, לעצור את העבודות עד למציאת "פתרון הלכתי" שימנע את חילול המערות, והעלה את הנושא בישיבת ראשי סיעות הקואליציה. "אסור להסכים לאפשרות של חילול מתים חלילה, שהוא עוון חמור", אמר דרעי. "יש כיום פתרונות רבים במקרים כאלה וצריך לוודא שהם ייושמו". כבר ביום ראשון מסרה ש"ס שראש הממשלה נעתר לבקשת דרעי.

מתוך 708 יחידות הדיור המתוכננות באתר, 354 יחידות הופקדו בידי עמותות חרדיות בשביל רוכשים חרדים. על פי הצעת פשרה שהעלו גורמים חרדיים, היזמים יוותרו על הדירות בקומות הראשונות והבניינים ייבנו על עמודים. בכך תיפתר הבעיה ההלכתית. היזמים הסכימו, בתנאי שיפוצו על כך על ידי משרד השיכון. משרד השיכון מסרב בינתיים לפצותם.

מפגינים חרדים נגד החפירות בגילה, אתמול
מפגינים חרדים נגד החפירות בגילה, אתמולצילום: עופר איובי

הבוקר, לאחר שקבוצת מפגינים חרדים נוספת באה למקום, אספו אנשי רשות העתיקות את הציוד ועזבו. לפי גורמים ברשות העתיקות, הסיבה היא בקשת היזמים להפסיק את החפירה. לפי גורמים המקורבים לנושא, ההחלטה על הפסקת החפירה קשורה לבקשת דרעי שבעקבותיה הורה נתניהו על הפסקת העבודות, בניסיון להגיע להסכמות.

"אני ביקשתי מאתרא קדישא ליידע את הרוכשים החרדים, שהם הולכים לגור מעל קברים", אומר יו"ר המינהל הקהילתי בגילה עופר איובי. "אעשה כל מאמץ שלא לפגוע ברגשות של אחרים, ויחד עם זאת, לאפשר את תנופת הבנייה בגילה".

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה ש"בפחות משנה שבה קיימת הממשלה הזו, אריה דרעי הפך נטורי קרתא של הממשלה. הוא מוביל מאבקי שבת, הוא מנסה להחמיר את חוקי הכשרות, ועכשיו הוא פותח במאבקי קברים. קשה לזכור מתי היה פה שר כל כך מחרחר מלחמות דת וקרבות בין יהודים, שר שעשה כל כך הרבה כדי להשניא את היהדות על היהודים. קשה גם שלא להשתכנע שעצמות של מתים מעניינות את דרעי הרבה יותר מפתרון בעיות הדיור ויוקר הדיור של שקופים חיים, אשר לצרכיהם התחייב לדאוג. קשה שלא לראות במלחמת הקברים החדשה שדרעי יזם הצהרת כוונות על הדרך הקנאית והחשוכה שהוא מתכוון לנהל בה את משרד הפנים והנזק שיגרום שם לחברה הישראלית, אם המשרד אכן יועבר לאחריותו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ