טור אישי

שמי נידאל, אני עובד בבניין שנים
 ומעולם לא ראיתי פקח

אני כותב שורות אלה ומודע למחיר שאני עלול לשלם: רדיפה מצד אלה שכל מעיינם הוא בניית מגדלים של כסף, שמתעלמים מכללי הבטיחות. אבל אני מעדיף לאבד את מקום עבודתי מאשר את חיי

נידאל ענטר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
נידאל ענטר באתר בנייה במגדל העמק, השבוע
נידאל ענטר באתר בנייה במגדל העמק, השבועצילום: גיל אליהו
נידאל ענטר

לפני כחודשיים יצאתי לבלות עם עמיתי וחברי עימאד נג'אר, בן 21 מהיישוב עראבה. לאחר כמה שעות עימאד הודיע לי שהוא הולך לישון כי "מחר צריך לקום מוקדם לעבודה". למחרת התעוררנו לתנאי מזג אוויר סוערים שלא מתאימים לעבודה בבניין. אני החלטתי לא ללכת לעבודה באותו היום, אבל עימאד הלך. בסביבות השעה 10:30 קיבלתי את ההודעה הנוראה: עימאד מת בתאונת עבודה באתר בנייה בפרדס חנה. קיר קרס עליו והוא קיפח את חייו במקום.

מי שומר על פועלי הבניין – סיקור נרחב: סכנה על הפיגומים: כך מופקרים פועלי בניין בישראל / אור קשתי | כשחיסכון חשוב יותר מבטיחות, עובדי הבניין משלמים את המחיר / נעה שפיגל | שמי נידאל, אני עובד בבניין שנים
 ומעולם לא ראיתי פקח / טור אישי | בסך הכל פועלי בניין / מאמר המערכת | אין עניין בפועלי בניין / רועי צ'יקי ארד

אתר בנייה באשקלון
אתר בנייה באשקלוןצילום: אילן אסייג

מאז התאונה הוריו שרויים בכאב עצום ובעצב רב, ואני לא מסוגל להסתכל להם בעיניים מרוב כאב ויגון. מי ייתן את הדין למות עימאד? זו השאלה אותה אני שואל את עצמי בכל פעם בה אני רואה אותם, שמטרידה אותי בכל פעם בה אני נזכר בחברי הטוב.

אני כותב שורות אלה ומודע למחיר שאני עלול לשלם: הרדיפה שעלולה להיות מנת חלקי, ההתנכרות וההתעלמות מצד אלה שכל מעיינם הוא העצמת רווחיהם ובניית מגדלים של כסף, ערימות ערימות של כסף. אלה שמתעלמים מכללי הבטיחות וזכויות העובדים בסביבת עבודה לא בטוחה. אך בכל זאת, אני מעדיף לאבד את מקום עבודתי מאשר לאבד את חיי ולשבור את מחסום השתיקה שהביא אותנו עובדי הבניין עד הלום, עד למקום בו קבלת המוות "במחיר זול" הפכה לדבר נורמטיבי.

עימאד הצטרף לעשרות עובדים נוספים מדי שנה שהפכו למספרים ולקורבנות רשלנות והזנחת הרשויות. לתופעה אחראים גורמים רבים והבולט שבהם הוא משרד הכלכלה ומפקחיו המועטים. במשרד הכלכלה מועסקים רק 17 פקחים שאמונים על בטיחותם של יותר מ-150 אלף פועלי בניין ו-13 אלף אתרי בנייה רשומים — מספר בלתי נתפס של 700 אתרי עבודה למפקח. הנתון הזה רק משקף את חוסר היכולת למלא את תפקיד המפקח הממשלתי למניעת תאונות עבודה. בשבע השנים האחרונות, בהן אני עובד בבניין, מעולם לא ראיתי פקח של משרד הכלכלה.

העובדים בענף הבנייה, שרובם במצב כלכלי קשה ופרנסתם נשענת על שכר מינימום בלבד, נסחטים על ידי הקבלנים ועבודתם קשה, בתנאים לא אנושיים ובשטח מלא סכנות. ואם תנאי העבודה הקשים והשכר המועט לא מספיקים כדי לשבור את רוח העובדים, מגיעה תאוות הבצע של חברות הבנייה והקבלנים שהופכת את המצב לקשה אף יותר, דבר המסב כאב וסבל רב גם למשפחות העובדים הנפגעים.

כדי לטפל בתופעה שגורמת למות עשרות בכל שנה ופוגעת באלפים, יש צורך באיגוד רשמי ומסודר שיאגד את העובדים בגוף מסודר וחזק, שיהווה להם במה וכתובת לבעיותיהם. לשם כך הוקמה "הקואליציה למאבק בתאונות עבודה" שנתנה לי כוח ומקום להעלות בו את נושא "העבודה הבטוחה", ומעקב שוטף אחר תאונות המתרחשות באתרי העבודה השונים בישראל. לא ייתכן שעובדי הבניין ימשיכו לפעול בתנאים הקיימים, כאשר כל רגע הם נתונים תחת סכנת חיים ממשית, כאשר בכל עת ממשיכים להתעלם מנהלי הבטיחות במטרה למקסם רוווחים על ידי צמצום בעלויות השמירה על העובדים ובטיחותם. על כל הגורמים להתגייס — ובראשם העובדים עצמם — יש לשתף פעולה ולפעול למען תנאים טובים ובטוחים יותר, צריך ליזום ולהקים — או להצטרף — לאיגודי עובדים ומוסדות פוליטיים על מנת שלא נהיה ציד קל למעסיקים, או מטרה קלה להזנחה. נקודת ההתחלה לשינוי היא העובדים עצמם: אנשים כמוני, שהחליטו לשבור שתיקה והפסיקו לפחד.

בתחום העבודה שלי אני האדם הכי מועד לסכנה, כי לרוב אני עובד על המנופים ובבניית הפיגומים. יתרה מזאת, רוב תאונות העבודה ומקרי הפציעה והמוות הרבים מספור נגרמים עקב נפילה מגובה או מאחד הפיגומים, אשר אין להם תחליף בעסק זה. ולי אין תחליף תעסוקתי אחר מאשר להמשיך לעבוד בתחום זה, לאור המצב הכלכלי העגום בו שרויה חברתנו.

בזמן שישבתי וכתבתי שורות אלה, הרשלנות וחוסר הבטיחות באתרי הבנייה ובאתרי העבודה בכלל גבו קורבן נוסף. אתמול, בשעות אחר הצהריים, נפל חכמת יחיא בטחיש מהגולן קורבן לאחר שנפל עליו כלי עבודה. יהי זכרו ברוך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ