יו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות: זו לא העת לצאת למלחמה בבנט

פרופ' פרץ לביא התייחס להמלצת שר החינוך למנות את ד"ר רבקה ודמני שאומן לסגנית יו"ר המועצה להשכלה גבוהה, שהתקבלה בתגובות צוננות. "אין מורך לב. יש החלטה פרגמטית לאור כישלונות בעבר"

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר החינוך נפתלי בנט נואם בכנס ועידת דיגיטל בתל אביב, בחודש שעבר
בנט, בחודש שעברצילום: עופר וקנין
ירדן סקופ

יו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות ונשיא הטכניון, פרופ׳ פרץ לביא, התייחס אתמול (שישי) למהלכים האחרונים של שר החינוך נפתלי בנט הנוגעים להשכלה הגבוהה בישראל ובהם הדחת סגנית יו"ר המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) פרופ' חגית מסר ירון והמלצתו למנות במקומה את ד"ר רבקה ודמני שאומן. הדבר התקבל בתגובות צוננות במערכת, מכיוון שנטען שאינה בכירה ומנוסה דיה לתפקיד. 

בכינוס של ארגון "בשער" שהתקיים באוניברסיטת תל אביב ניסה לביא להסביר את תגובת ועד ראשי האוניברסיטאות למהלכים. "כאשר שר החינוך החליט לעשות מה שעשה החלטנו שזו לא העת לצאת למלחמה, כאשר המל"ג מסיים את כהונתו בעוד שנה, וצריך לרכז את המאמצים אז", אמר לביא. "אחרי לחץ החליט שר החינוך להודיע שהמינוי של ודמני שאומן הוא זמני. והחלטנו להשעות את המלחמה, אם יהיה צורך במלחמה". לדבריו, "גם בהודעה לעיתונות אמרנו שבעוד שאנחנו משלימים עם המצב הזה כעת לאור העובדה שמדובר במינוי זמני, אנחנו מצפים שלאחר מכן יתייעץ שר החינוך עם ראשי האוניברסיטאות בטרם ימנה. החלטנו להיות חכמים ולא צודקים ואני שלם עם זה".

לביא מנה שני מקרים בעת האחרונה בהם ניסו האוניברסיטאות לצאת נגד החלטות הממשלה ופנו לבג"ץ, אך נכשלו. מקרה אחד אליו התייחס הוא הקמת אוניברסיטת אריאל, בו נדחתה עתירתם של ראשי האוניברסיטאות נגד ההחלטה לבג"ץ. מקרה אחר הוא עתירה נגד הפיקוח של הממונה על השכר באוצר על חריגות שכר במוסדות האקדמיים. האוניברסיטאות טענו בעתירה זו כי לממונה אין סמכות לפקח על השכר שהן משלמות לעובדיהן ועל מנת להגן על טענתם השתמשו בעיקרון החופש האקדמי המוקנה להן על פי חוק. לדברי לביא, "עשינו טעות. בית המשפט ראה בנו כמי שסוחטים את הסעיף המתייחס לחופש האקדמי בצורה לא הוגנת".

בהתייחס לתגובת האוניברסיטאות להחלטות של בנט אמר יו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות כי "אין פה מורך לב של שפנים. יש פה החלטה פרגמטית לאור שני הניסיונות הכושלים בעבר כשחשבנו שאנחנו יכולים להגיע עד בג"ץ ופשוט נזרקנו משם".

הוא דיבר עוד על האפשרות לעצמאות של ממש של האקדמיה מן הדרג הפוליטי. לדבריו, "כשנכנסתי לתפקידי ב-2009 ביקש ממני שר החינוך (גדעון סער, י"ס) למנות נציג של הטכניון למל"ג והורה לי את מי למנות. מניתי לו את הסיבות מדוע אי אפשר, אז הוא הציע שם אחר, בשם השלישי הבנתי את הדפוס. ברגע ששר החינוך ממנה את אנשי המל"ג על פי התוכניות הפוליטיות שלו אין שום חציצה אמיתית בין הפוליטיקה לאקדמיה. השר ממנה גם את סגנו ואת ראש הות"ת. כל הרעיון של הפרדה בין המערכת האקדמית לרשויות מתפוגג".

באירוע דיברו גם סגנית יו"ר מל"ג המודחת, חגית מסר ירון ויו"ר ות"ת לשעבר וכיום חבר כנסת במחנה הציוני פרופ' מנואל טרכטנברג. מסר ירון, שהעבירה הרצאה על עצמאות מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל, לא התייחסה מפורשות להדחתה, אך דיברה על הקשיים העומדים בפני עצמאות המערכת. בתום ההרצאה היא העירה כי "בפועל, שר החינוך מתנהל כיום כשר ההשכלה הגבוהה וכעומד בראש מיניסטריון ההשכלה הגבוהה בישראל". לדבריה, "ההתנהלות הזו עם הכיסוי של כאילו חופש אקדמי זה ישראבלוף. אולי צריך להקים משרד להשכלה גבוהה ושלפחות יהיו איזונים ובלמים כמו שיש במשרד ממשלתי". 

טרכטנברג הוסיף כי "מערכת ההשכלה הגבוהה במדינת ישראל היתה נהדרת והיא עדיין נהדרת - גם במידת העצמאות שיש לה. ישנן סכנות שאורבות לעצמאות, אבל אנחנו לא במצב סופני. אנחנו בעיצומו של תהליך טבעי שצריך להבין אותו. מערכת ההשכלה הגבוהה הוקמה לפני שהיתה מדינה ולכן זכתה לכזו עצמאות". לדברי טרכטנברג, "השאלה הגדולה היא איך לשמר את האוטונומיה ולהבין שתקציב כה גדול, 10 מיליארד שקלים, לא ימשיכו לזרום למערכת אלא אם המערכת תדע לנהל דיאלוג פורה".

טרכטנברג טוען כי על המערכת להתגייס למערכה לגייס את דעת הקהל לטובתה ולשנות את תדמית מגדל השן שדבק בה: "דרושה התחברות לציבור וגם התחברות למערכת הפוליטית. העם בוחר את הממשלה ולא מערכת ההשכלה הגבוהה. האוניברסיטאות נתפסות כאליטה ישנה מנותקת. זו התפיסה שקיימת ואתם צריכים להתמודד עם התפיסות כי הו קובעות התנהגות בסופו של יום". 

הוא הוסיף כי "יש דבר אחד שהוא קריטי וזה המינוי של המל"ג הבאה. המל"ג הזאת מונתה על ידי גדעון סער. זה היה מהלך אסטרטגי מחושב היטב שהוביל להכרה באוניברסיטת אריאל. זה היה מהלך מבריק של מינויים שבסופו של דבר הניב תוצאה. עד לאותה נקודה אני הסתדרתי עם סער מצוין. הוא אמר לי אז בצורה הכי כנה - אתה לא תוכל לנצח את רצון הממשלה, אל תיכנס לזה. הוא צדק. אני חושב שהיינו צריכים לנהל את המאבק בכל מקרה. דרושה היערכות למינוי המל"ג הבאה משום ששרי החינוך הבינו את הכוח של המינויים האלה. מצד אחד הם מתוסכלים כי אינם שרים להשכלה גבוהה, אבל הם מגלים את הכוח של המינויים. צריך לתכנן איך נערכים למהלך הזה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ