השרים תומכים: נשים שילדו עובר מת או הפילו יהיו זכאיות לגמלאות

לפי החוק כיום, נשים שילדו ולד מת בין שבוע 22 ל–26 אינן זכאיות לדמי לידה, מענק לידה וחופשת לידה. השר כץ: "התיקון יסייע לנשים בהתמודדות הטראומטית עם לידת ולד מת או הפלה שלא מרצון״

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לי ירון
לי ירון

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (ראשון) תיקון לחוק של שר הרווחה חיים כץ, שמרחיב את הזכאות לגמלאות לידה החל מהשבוע ה-22 להריון, ולא מהשבוע ה-26 כפי שנהוג היום. כיום החוק מגדיר לידה כלידת ולד חי או לידה המתקיימת אחרי 26 שבועות של הריון. בהתאם להגדרה זו, המבוטחת שילדה, זכאית לגמלאות ובכלל זה דמי לידה, מענק לידה וזכאות לחופשת לידה. כך, יולדת שילדה ולד מת משבוע 26 והלאה זכאית לכלל הזכויות הניתנות למי שילדה תינוק חי. ואולם, נשים שילדו ולד מת בין שבוע 22 ל–26 אינן זכאיות לדבר, על אף שעברו הליך רפואי זהה לגמרי ליולדות שילדו משבוע 26 והלאה.

"עברתי 'לידה שקטה' (לידה של ולד מת) בשבוע 23", סיפרה א' שילדה ולד מת בתחילת השנה זו הפעם השנייה. "עד שבוע 21 הכול היה בסדר, עד שבבדיקה התגלה שהשלייה התנתקה מהתינוקת. אחרי ניתוח קיסרי התינוקת שלי נולדה מתה. אף אחד לא מכין אותך לזה שאת יכולה לאבד את הילד שכל כך חיכית לו. מה ששבר אותי זה שגם אחרי שהיא נולדה מתה לא התייחסו אליי כמו אל אשה שעברה היריון. המדינה כאילו מתעלמת ממך כי התינוק לא חי. אין אפילו חופשה והייתי צריכה לקחת על חשבוני ימי מחלה כי לא הרגשתי שאני יכולה לחזור לעבוד", סיפרה. אילו א' היתה עוברת את הלידה שלושה שבועות מאוחר יותר, היא היתה זכאית לחופשת לידה, דמי לידה ומענק על פי החוק הקיים.

כ–20% מ"הלידות השקטות" בישראל מתרחשות החל מהשבוע ה–22 כשהעובר מת ברחם, או כשנאלצים להפילו בשל מום ואין אפשרות להוציאו על ידי טיפול תרופתי, הליכי שאיבה או גרידה. בשנת 2014 התקיימו כ–900 לידות שקטות, מתוכן כ–170 בין שבועות 22–26. עלות התיקון לחוק הינה כארבעה מיליון שקלים. "מדובר בתיקון חשוב שיסייע לנשים בהתמודדות הטראומטית עם לידת ולד מת או הפלה שלא מרצון״, אמר השר כץ.

דמי הלידה נועדו להחליף את שכר המבוטחת, בשבועות בהן נעדרה מעבודתה לצורך החלמתה. גובה הגמלה מוגבל עד לסכום ההכנסה המקסימלית לתשלום דמי ביטוח לעובדת שכירה ולעובדת עצמאית, כפי שהיה בחודש שקדם ליום הפסקת עבודתה של היולדת. כאשר הממוצע ששולם בשנת 2014 עמד על 243 שקלים ליום. ליולדת ניתן גם מענק לידה, שנועד במקור לרכישת ציוד ראשוני ליילוד ונע בין 525 שקלים ל–1,751 שקלים בהתאם למספר הלידות שעברה האשה, כאשר הסכום יורד בכל לידה. במשך חופשת הלידה העובדת לא זכאית לתשלום שכר, אולם היא זכאית לתשלום דמי לידה במשך 14 שבועות מהמוסד לביטוח לאומי. בשנת 2014 קיבלו דמי לידה כ-120 אלף נשים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ