עיריית ירושלים הודיעה כי תפטר עשרות עובדים סוציאליים המועסקים בקבלנות

כל ירושלמי שביעי מטופל על ידי שירותי הרווחה. בהסתדרות טוענים כי העירייה מנצלת את העובדים כקלף מיקוח במאבק נגד האוצר. הבוקר: כנס חירום של ההסתדרות ואיגוד העובדים הסוציאליים

לי ירון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה של עובדות סוציאליות מול הכנסת, בחודש שעבר
הפגנה של עובדות סוציאליות מול הכנסת, בחודש שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

בשבוע שעבר הודיע ראש העיר ירושלים ניר ברקת על פיטורי 55 עובדים סוציאליים המועסקים בשירות העירייה כעובדי קבלן. ההחלטה הועברה למנהל שירותי הרווחה בעירייה, שנדרש להכין רשימת מועמדים לפיטורים מתוך עובדי החברת העירונית "אריאל".

מדובר בקיצוץ של כ–7% מכלל העובדים הסוציאליים בעיר. על פי נתוני משרד הרווחה, אחד מכל שבעה ירושלמים (15.5% מהאוכלוסייה) מטופל בשירותי הרווחה, וכבר היום חסרים בעיר כ–240 עובדים סוציאליים. באיגוד העובדים הסוציאליים מתריעים כי לפיטורים יהיו השלכות קשות על העובדים ועל מקבלי השירות.

"אם הצעד ייצא לפועל הוא עלול לפגוע אנושות בשירות לאוכלוסיות המוחלשות ביותר בירושלים", טוענת יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים צפרא דוויק. "מדובר בעובדים סוציאליים המעניקים שירות לילדים בסיכון, לקשישים, לאנשים בעלי מוגבלויות ולנפגעי סמים". דוויק מוסיפה כי תנאי העסקתם של עובדי הקבלן ירודים גם כך ביחס לעמיתיהם המועסקים ישירות על ידי העירייה.

היום יתקיים כנס חירום של ההסתדרות ואיגוד העובדים הסוציאליים בדרישה לבטל את הפיטורים. "אנחנו מטפלים במקרה חירום אחרי מקרה חירום. אם יפוטר מספר כזה של עובדים אנחנו פשוט נקרוס", סיפרה א' המועסקת כעובדת קבלן בעיריית ירושלים, שקיבלה בימים האחרונים את ההודעה כי היא נמצאת ברשימת המועמדים לפיטורים. "אנחנו עושים את העבודה כמו העובדים שמועסקים דרך העירייה, רק שאיננו זכאים לתנאים שלהם; השכר שלנו נמוך יותר וכל שנה יכולים לפטר אותנו. כשצריך לקצץ, אנחנו הראשונים שנפטרים מהם. בקושי טרחו להגיד לנו שאולי נאבד את העבודה".

בהסתדרות מסבירים כי החלטת הפיטורים נובעת ממאבק שמנהלת עיריית ירושלים מול שר האוצר להעברת תקציבים נוספים לבירה. "לא נאפשר לעירייה לעשות שימוש בעובדים כקלף מיקוח במאבק העירייה באוצר", אמר יו"ר ההסתדרות במרחב ירושלים בני בונפיל. "אי היענות לדרישותינו עלולה לגרור משבר במערכת יחסי העבודה, עד כדי נקיטת צעדים ארגוניים והשבתת המערכת".

ההחלטה על פיטורי העובדים הסוציאליים היא צעד נוסף בתוכנית קיצוצים מקיפה שמוביל ראש העיר ניר ברקת, כחלק ממאבק שלו לקבלת תקציבים נוספים ממשרד האוצר. בשבועיים האחרונים קיבלו עשרות מוסדות תרבות הודעה על ביטול תוכנית "היתרון הירושלמי", שאפשרה חשיפת תלמידים למוסדות ולאירועי תרבות בעיר.

קודם לכן הודיעה העירייה על פיטורי 170 עובדי ניקיון. בעקבות ההודעה פרצה שביתה באגף התברואה והזבל החל להיערם ברחובות, אז הגיעו העירייה ומשרד האוצר להסכם בנושא. ברקת טוען שמשרד האוצר והשר שבראשו מתעלמים מהצרכים האמיתיים של העיר. במשרד האוצר טוענים שהדרישות הכספיות של העירייה מוגזמות. הפער בין הצדדים עומד עתה על כמאתיים מיליון שקלים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ