מאות מפגינים מול משרד רה"מ במחאה על פיטורי עשרות עובדים סוציאליים בירושלים

המפגינים דורשים מנתניהו להתערב כדי למנוע את פיטוריהם של 55 עובדים סוציאליים המועסקים כעובדי קבלן. מובילות המחאה: העיר תחזור שנים אחורה, אנחנו מרגישים קלפי מיקוח בעימות בין ברקת לכחלון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

כ-450 עובדים סוציאליים ועובדי קידום נוער מעיריית ירושלים מפגינים הבוקר (ראשון) מול משרד ראש הממשלה בירושלים ודורשים מבנימין נתניהו להתערב למניעת פיטוריהם של עשרות מעמיתיהם. באיגוד העובדים הסוציאליים טוענים כי מדובר בשימוש ציני של ראש העירייה ניר ברקת בעובדים, כחלק ממאבקו לתוספת תקציב ממשרד האוצר.

בשבוע שעבר הודיע ברקת על פיטורי 55 עובדים סוציאליים המועסקים בשירות העירייה כעובדי קבלן. ההחלטה הועברה למנהל שירותי הרווחה בעירייה, שנדרש להכין רשימת מועמדים לפיטורים מתוך עובדי החברת העירונית "אריאל". מדובר בקיצוץ של כ-7% מכלל העובדים הסוציאליים בעיר. על פי נתוני משרד הרווחה, אחד מכל שבעה ירושלמים מטופל בשירותי הרווחה, וכבר היום חסרים בעיר כ-240 עובדים סוציאליים.

הפגנת העובדים הסוציאליים מול משרד ראש הממשלה, הבוקר
הפגנת העובדים הסוציאליים מול משרד ראש הממשלה, הבוקרצילום: אמיל סלמן

"להיות עובד סוג ב' זו תחושה מאוד קשה. אני רגילה להיאבק למען התושבים כעובדת קהילתית ופתאום יש הרגשה של סטירת לחי, פתאום אני צריכה להילחם כדי שלא יפטרו אותי", סיפרה תמר אוחנה, בת 28, עובדת סוציאלית קהילתית בלשכת הרווחה בעיר וממובילות ההפגנה. "זו הרגשה של חוסר שוויון לעובדים שמועסקים ישירות ושל זלזול. העבודה שלנו היא עבודה של תקווה ואמונה בעיר ובתושבים שלה, ודווקא העבודה עם הכי הרבה נשמה לא מקבלת גב ותמיכה". אוחנה הוסיפה כי "פיטורים של העובדות הקהילתיות, כמו גם עובדי קבלן נוספים בעירייה בתחומים רבים, תחזיר את העיר שנים אחורה. אנחנו מרגישים כקלפי מיקוח וחיילים במשחק פוליטי בין ברקת לכחלון. ההפגנה היא אמירה שאנחנו לא מוכנים להיות חלק מהמשחק הזה. המשרות שלנו הן לא כלי נשק, ולכן אנחנו דורשות העסקה ישירה וביטחון תעסוקתי".

בעקבות ההודעה על הפיטורים, שלחה פרופ' מימי אייזנשטדט, דיקנית בית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטה העברית, מכתב דחוף לרה"מ נתניהו, שר האוצר משה כחלון ושר הרווחה חיים כץ. במכתב קראה אייזנשטדט למכותבים לפעול למניעת פיטורי העובדים. "ירושלים היא העיר הענייה ביותר בישראל שתושביה סובלים מהתקפות טרור רבות, המשאירות את חותמן על כל תושבי העיר. לעובדים הסוציאליים העובדים עם יחידים, משפחות וקהילות תפקיד מרכזי בפיתוח ויישום מענים לבעיות אלה, תוך כדי עבודה רגישת-תרבות", כתבה אייזנשטדט.

לדבריה, העובדים הסוציאליים "הם אנשי מפתח ביצירת חוסן קהילתי, בהבטחה של מיצוי זכויות, בהכלה של אנשים עם מוגבלויות, בטיפול בילדים בסיכון ובנערים ונערות במצוקה ובסיוע לאנשים החיים בעוני". הדיקנית ציינה כי "פיטורי העובדים הסוציאליים יעמיקו את הפער החברתי, יפגעו קשות בכל התושבים ובמיוחד בשכבות החלשות ויהרסו את העבודה החשובה הנעשית על ידי העובדים הסוציאליים. אנחנו עדים לעומס הבלתי אפשרי שמוטל על העובדים הסוציאליים  ועל תרומתם החיוניות להתמודדות עם עוני, הדרה ומצוקה בעיר ירושלים", כתבה.

ההחלטה על פיטורי העובדים הסוציאליים היא צעד נוסף בתוכנית קיצוצים מקיפה שמוביל ראש העיר ניר ברקת, כחלק ממאבק שלו לקבלת תקציבים נוספים ממשרד האוצר. בשבועיים האחרונים קיבלו עשרות מוסדות תרבות הודעה על ביטול תוכנית "היתרון הירושלמי", שאפשרה חשיפת תלמידים למוסדות ולאירועי תרבות בעיר.

קודם לכן הודיעה העירייה על פיטורי 170 עובדי ניקיון. בעקבות ההודעה פרצה שביתה באגף התברואה והזבל החל להיערם ברחובות, אז הגיעו העירייה ומשרד האוצר להסכם בנושא. ברקת טוען שמשרד האוצר והשר שבראשו מתעלמים מהצרכים האמיתיים של העיר. במשרד האוצר טוענים שהדרישות הכספיות של העירייה מוגזמות. הפער בין הצדדים עומד עתה על כמאתיים מיליון שקלים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ