עופר אדרת
עופר אדרת

מי חיבר את "דון קיחוטה", איזה כימאי ספרדי זכה בפרס נובל, מה שמו של ההר הגבוה ביותר בספרד ומי זו פנלופה קרוז — אלה חלק מהשאלות שמופיעות במבחן הידע הכללי שנדרשים אזרחי ישראל לעבור בדרך לדרכון הספרדי הנכסף. את המבחן הזה עבר בהצלחה תושב חיפה בן 40, נצר למגורשי ספרד, שבקרוב צפוי להיות הישראלי הראשון שיקבל דרכון ספרדי בעקבות חוק האזרחות החדש, שנכנס לתוקפו בסוף השנה שעברה בספרד.

יוסי בן הראש, נשיא האיגוד הספרדי העולמי: "יש עוד מספר גדול של פניות שמטופלות"צילום: אוליבייה פיטוסי

האיש, יוסי בן נעים, הוא הישראלי הראשון שהשלים את כל הליך ההגשה של בקשת האזרחות, שאותו עבר באמצעות "האיגוד הספרדי העולמי ("יוצאי ספרד"), עמותה הפועלת בירושלים. התהליך שעבר בן נעים כלל הוכחת קשר דם למגורשי ספרד מ-1492, זיקה אישית לספרד של היום ועמידה במבחני שפה וידע כללי על ספרד. השבוע הוא יצא לספרד, ושם סיים את השלב האחרון בתהליך, כשהגיש לנוטריון ספרדי את מסמכיו. כעת הוא ממתין להזמנה משגרירות ספרד בישראל לקבלת הדרכון המיוחל.

בשיחה עם "הארץ" סיפר בן נעים כי שני הוריו נולדו בעיר טטואן שבצפון מרוקו. אביו, משה, נולד ב-1925. אמו, רחל, ב-1941. אמו עלתה לארץ ב-1956 ואביו ב-1972. כאן הם הכירו והקימו משפחה. "בבית הם דיברו ביניהם ספרדית. גם אתי", אמר בן נעים.

לפני כמה חודשים, כששמע בן נעים שממשלת ספרד מאפשרת לישראלים שהם צאצאים של מגורשי ספרד להגיש בקשות לקבלת דרכון ספרדי, החליט גם הוא להתחיל בתהליך. תחילה חיפש בקרב משפחתו מסמכים אישיים המעידים על מוצאם. "מצאתי דרכונים ותעודות זהות ממרוקו הספרדית, של סבתא שלי ושל אבא שלי", הוא אומר.

באיגוד הספרדי העולמי, שאליו פנה בן נעים כדי להגיש את הבקשה, ניפקו לו דו"ח גנאלוגי שמבוסס על ספרות מחקרית של יהודי ספרד, וממנו עלה כי אחד מקרובי משפחתו היה הרב הראשי של מרוקו בסוף המאה ה-19. הדו"ח גם כלל קטעים מספר שתיעד את שמות היהודים שנולדו בטטואן, כולל פרטים על לידתו של אביו.

בחודש אוקטובר האחרון ניגש בן נעים למבחנים במכון סרוונטס בתל אביב. "זה לא היה פשוט. לקחתי שם קורסים, כי המבחן כולל דקדוק, חיבור בספרדית וגם מבחן בעל־פה", הוא אומר.

מבחן נוסף שהיה עליו לעבור היה מבחן ידע כללי על ספרד שעוסק בממשל, בתרבות ובהיסטוריה הספרדית. "שאלו אותי איך בנויה מערכת הממשלה, איך פועל בית המחוקקים ומה המבנה השלטוני בספרד", אומר בן נעים. "היו גם שאלות בהיסטוריה ובתרבות ספרדית, כמו מי חיבר את 'דון קיחוטה', מי המשורר הלאומי הספרדי, מי השחקנים המפורסמים בספרד ומה שמו של ההר הגבוה ביותר בספרד".

"המסורת של מרוקו הספרדית טבועה בי. אני מרגיש קשור לספרד ולתרבות שלה. זה חלק ממני", אומר בן נעים. הוריו, לדבריו, "מאוד מאוד התרגשו", כששמעו שבנם יהיה הישראלי הראשון שיקבל דרכון ספרדי. "זה מאוד כיבד אותם", הוא אומר. "רוב המשפחה שלי לא עלתה לישראל, אלא לוונצואלה וספרד".

יוסי בן הראש, נשיא האיגוד הספרדי העולמי ("יוצאי ספרד"), שטיפל בבקשה של בן נעים, אמר ל"הארץ": "קיבלנו מאות פניות, אבל זו הראשונה שהבשילה לדרכון. בצנרת יש עוד מספר גדול של פניות שמטופלות".

האיגוד אינו הגוף היחיד שמטפל בבקשות של ישראלים לקבלת אזרחות ספרדית. בשוק פועלים היום גופים ועורכי דין פרטיים נוספים שמטפלים בנושא. בשיחה עם "הארץ" אמרה אחת מהם, עו"ד מאיה וייס-טמיר, כי קבוצה ראשונה מקרב לקוחותיה "מתחילה כעת לעמוד בדרישות החוק לקראת הגשת הבקשה". 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ