בנט: הרפורמה שלנו בסל תרבות תכניס יצירות מז׳אנרים חדשים

שר החינוך הגיב לחשיפת "הארץ" על הכוונה לגבש רשימה של יצירות אסורות לתלמידים: "דווקא היום מצונזרות מאות הצגות". גורמים הבקיאים בעבודת סל תרבות: דברי בנט אינם מדויקים, בלשון המעטה

אור קשתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אור קשתי

שר החינוך, נפתלי בנט, הגיב היום (שישי) לפרסום ב"הארץ" על התוכנית לשנות את עבודת סל תרבות, ואמר כי "הרפורמה שעליה אנו עמלים תכניס יותר יצירות: ז'אנרים תרבותיים חדשים - מזרחי, יהודי, ערבי, ילדים ועוד". שר החינוך הוסיף כי "דווקא היום השיטה מצנזרת מאות הצגות ואנו מתכוונים לפתוח", אך לא התייחס באופן ישיר לכוונה לגבש "מסלול אדום" של הצגות ומופעים שאסור יהיה להכניס לבתי הספר, כפי שמספרים גורמים שונים אשר נחשפו לתוכנית המתגבשת במשרד החינוך.

אתמול פורסם ב"הארץ" כי התוכנית מנסה לקדם רפורמה מקיפה בנהלי סל תרבות. בין היתר מתוכננים חלוקת היצירות למסלולים, בהם מסלול אדום ליצירות אסורות, החלשה של ועדות המומחים וצמצום נוסף בצוות המקצועי המסייע ליישובים לבחור מופעים. אנשי המשרד שהציגו את התוכנית המתגבשת בשבועות האחרונים לא מסרו פרטים על הקריטריונים שבבסיס המסלול האסור או על זהות המחליטים. במשרד לא ענו על שאלות "הארץ" בעניין, ומסרו כי "הנושא נמצא בתהליכי גיבוש. כשתתקבל החלטה, היא תפורסם לציבור". 

"הניסיון להחליש את סל תרבות ולשנות את אופי פעולתו התחיל עוד ב-2010, אבל לא היו לנו אז מספיק הוכחות. כיום המטרה הזו ברורה הרבה יותר", אומרת ברוריה בקר, שעמדה בראש התוכנית במשך שנים רבות, עד 2010. "מטרת הסל היא פיתוח חשיבה ביקורתית. הקריטריונים לפיהם עבדו ועדות הרפרטואר הם איכותיים: עד כמה היצירה מציגה אפשרויות שונות של המציאות. שני המאפיינים האלה לא יכולים להתקיים במשטר שמבקש להנציח את הסדר הקיים ולהטיל מרות על האזרחים שלו".

בהתייחס לטענת השר בנט על "צנזורה" כביכול שמפעילות ועדות הרפרטואר, אומרת בקר כי "בכל החלטה שאנחנו מקבלים יש אלמנט של בחירה בין כמה אפשרויות, אבל אי אפשר להשוות בין צנזורה אידיאולוגית לכזו שמבקשת לקדם חשיבה עצמאית. זה לא אותו דבר". היא הוסיפה כי ל"אמנות יש מטרות שונות. גם הרפיה ובידור הם לגיטימיים, אבל אנחנו ניסינו במסגרת הקטנה של סל תרבות לפתח התבוננות מושכלת באמנות, שלא הכל יהיה מבוסס על רייטינג ופופוליזם. בשביל זה חייבים ועדות מומחים - ואת זה משרד החינוך מבקש להחליש". 

בתגובה לדברים בעניין שכתב השר בנט בטוויטר ובפייסבוק, אמר גורם הבקיא בעבודת סל תרבות כי "חבל ששר החינוך לא מדייק בפרטים. עד היום לא הופעלה שום צנזורה על מופעים והצגות, ובתי הספר יכולים להזמין דברים שעברו את אישור ועדות הרפרטואר וגם כאלה שלא. הטענה שדווקא היום 'השיטה מצנזרת' מביעה אי הבנה של עבודת ועדות הרפרטואר, המורכבות ממומחים בתחומי האמנות השונים ואשר מקבלות את ההחלטות על בסיס שיקולים אמנותיים וחינוכיים".

עובד לשעבר בסל אמר כי דבריו של שר החינוך "אינם מדויקים, בלשון המעטה. אין ולא היתה בעיה של ייצוג ז'אנרים, וכל אחד יכול לראות זאת - גם בנט עצמו - באתר האינטרנט של הסל. כל מופע וכל יצירה שעומדים בקריטריונים מקצועיים יכולים לגשת לוועדות הרפרטואר, שמנסות בעיקר לחסום מופעים ברמה נמוכה. תחת ההכרזות על 'הוספת ז'אנרים' מתכוונים למעשה במשרד החינוך לצמצם את ההשפעה של ועדות המומחים למינימום האפשרי, ולתת ל'שוק החופשי' לפעול. ואולם, הסרת הפיקוח על המחירים, בצירוף החלשת הוועדות, עלולה להביא לפערים בצריכת תרבות בין בתי ספר מיישובים בעלי גב כלכלי שונה".

לדברי המקורות, אחד הגורמים שדחפו לשינויים היה העימות בין השר בנט לחברי ועדת התיאטרון על הצגת "הזמן המקביל" של תיאטרון אל־מידאן, לפני כחצי שנה. מאז, חיפשו במשרד החינוך דרכים לצמצם את ההשפעה של ועדות המומחים לטובת "השטח", כלומר ראשי יישובים ומנהלי בתי ספר. "התוכנית המתבשלת קטלנית לסל תרבות ומנוגדת לחינוך לאמנות", התריע אחד המקורות. גורם אחר הוסיף כי "ללא קריטריונים ברורים ועם אנשים שכפופים ישירות לשר החינוך או מבקשים לרצות אותו, למסלול האדום צפויות להיכנס יצירות שלא תואמות את עמדותיו הפוליטיות של בנט". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ