הממשלה אישרה להגביל את ההחזקה בחולות לשנה

ההצעה באה בעקבות פסיקת בג"ץ לפיה החזקת מבקשי המקלט במתקן במשך שנה ושמונה חודשים אינה מידתית. שר הפנים דרעי הבהיר כי בעתיד יפעל לתיקון חקיקה רחבה יותר

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שני מבקשי מקלט צועדים ליד מתקן חולות, בחודש שעבר
מתקן חולות, בחודש שעברצילום: אליהו הרשקןביץ

הממשלה אישרה היום (ראשון) פה אחד את הצעת שר הפנים, אריה דרעי, להגביל לשנה את החזקת מבקשי המקלט במתקן חולות, בעקבות פסיקת בג"ץ. כפי שפורסם ב"הארץ", בשל הצורך להשלים את החקיקה במהרה הקפיא דרעי לפי שעה שינויים נוספים בחוק, שתוכננו בתקופת קודמו סילבן שלום. בהודעה מטעמו של שר הפנים נאמר כי הצעתו מבוססת על סיכום שאליו הגיע שלום טרם פרישתו עם שרת המשפטים איילת שקד והיועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין.

בג"ץ קבע באוגוסט האחרון כי החזקת מבקשי מקלט במתקן חולות לשנה ושמונה חודשים אינה מידתית והורה לכנסת לקצר עד 10 בפברואר באופן משמעותי את משך השהייה במתקן. אם לא יאושר תיקון חדש לחוק עד למועד הזה, תידרש המדינה להפסיק את פעילותו של מתקן חולות. התיקון לחוק למניעת הסתננות שאישרה הממשלה צפוי לעלות היום לקריאה ראשונה בכנסת. לאחר מכן יעבור לאישור ועדת הפנים ויחזור לקריאה שנייה ושלישית במליאה.

בדברי ההסבר לחוק שיובא לאישור הכנסת נכתב כי "קביעת תקופת שהייה מרבית של 12 חודשים מתיישבת עם פסיקת בית המשפט ותואמת את הסטנדרט החוקתי שאימץ בית המשפט בפסק הדין לגבי תקופת הביניים – העמדת תקופת השהייה המרבית על 12 חודשים. התקופה המרבית המוצעת כאמור קצרה מהתקופה שנקבעה לעניין זה בתיקון התשע"ה (כאמור – 20 חודשים), וניכר שהיא פוגעת במידה פחותה בכבודו וחירותו של המסתנן".

משרד הפנים פרסם בסוף נובמבר תזכיר שכלל שורה של שינויים בחוק ההסתננות. התזכיר קבע כי מבקשי מקלט יישלחו לחולות לשנה, אך שר הפנים יהיה רשאי להאריך את התקופה לשנה וחצי "מטעמים מיוחדים". כמו כן, הוצע כי מבקשי מקלט חדשים, שייכנסו לישראל לאחר פרסום החוק, יוחזקו בחולות שנה וחצי. זאת, חרף הביקורת של בג"ץ על שלילת החירות הממושכת והמגבלה הזמנית שנועדה לסמן רף עליון של שנה.

התזכיר גם ביטל את האיסור הקיים בחוק על זימון אבות לקטינים למתקן חולות והחמיר את העונשים שיכול פקיד של רשות האוכלוסין וההגירה להטיל על מבקשי מקלט בגין היעדרות מחולות.

סעיף חריג שהופיע בתזכיר שפורסם בתקופתו של שלום ביקש להגביל הליכים משפטיים וקבע כי לא תהיה אפשרות להוציא צו מניעה המקפיא את כניסתו לתוקף של זימון לחולות. היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין התנגד לשינויים אלה והזהיר כי החוק עלול להיפסל שוב בבג"ץ, בפעם הרביעית.

שר הפנים דרעי הבהיר היום כי לא זנח לחלוטין את השינויים הנוספים והוא עשוי להביא תיקון חקיקה רחב יותר לאישור הממשלה והכנסת בעתיד. "השר דרעי אמר כי הוא מתכוון ללמוד את הסוגיות הנוספות לעומקן ואז יפיץ תזכיר מתאים", נכתב בהודעה מטעם שר הפנים, "במהלך הדיון בממשלה אמר השר דרעי כי הוא רואה בבעיית מסתנני העבודה פגיעה חמורה, בעיקר בשכבות החלשות, משום שהם פועלים בעיקר בשכונות דרום תל אביב ובשכונות מצוקה נוספות בארץ".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ