ספר האזרחות החדש: את רוב הפיגועים בגל הטרור ביצעו ערבים אזרחי ישראל

הטענה השגויה על מוצא המחבלים נחשפה לצד ציטוטים נוספים מתוך טיוטה של הספר המשוכתב. בין היתר משווה הספר בין רצח ראש הממשלה לשעבר רבין להטבעת אלטלנה

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ

ציטוטים שנויים במחלוקת של ספר האזרחות החדש "להיות אזרחים בישראל" נחשפו הערב (שני) במכתב ששלח העורך הלשוני של הספר, יהודה יערי, לאחראים על כתיבתו. בין היתר, משווה הספר בין רצח ראש הממשלה לשעבר יצחק רבין להטבעת האנייה אלטלנה ומביאים ציטוט של היועץ המשפטי לשעבר מני מזוז שאמר כי רצח רבין אינו תוצאה של הסתה. הספר מתייחס גם לגל הטרור הנוכחי ונטען בו כי "בסתיו 2015 התבצעה סדרת פיגועי דקירה ברחבי המדינה. מרביתם בוצעו בידי ערבים אזרחי ישראל", על אף שרוב הפיגועים בוצעו על ידי תושבי השטחים שאינם אזרחי ישראל.

קטעים מהמכתב שכתב העורך הלשוני הובאו בחדשות ערוץ 2, והמכתב הגיע גם לידי "הארץ". העורך מוחה בו על בעיות רבות שזיהה בגרסה האחרונה שקיבל. שכתוב הספר החל עוד בימי שר החינוך לשעבר גדעון סער, בהוראתו, לאחר שסבר שגרסתו הקודמת ביקורתית מדי כלפי המדינה. גרסאות שונות של הספר כבר הבהירו כי הגרסה החדשה עתידה להדגיש את הצד היהודי של המדינה על פני זה הדמוקרטי. לפני כשנה וחצי, כשנשלחה הטיוטה שלו למעריכים אקדמאים, סברה אחת מהם, פרופ' תמר הרמן, כי הספר סובל "מחוסר איזון המובנה בו כמעט לכל אורכו... בין הדגש היהודי לדמוקרטי".

יערי כותב כי הספר בגרסתו הנוכחית הוא "ניסיון ל'השתלטות עוינת' על מקצוע האזרחות, על ידי 'הֲדָתָה' של מקצוע שהוא אוניברסלי וחופשי״. העורך מוחה בין היתר על כך שבחלק העוסק בזכויות אדם, ישנם 20 ציטוטים ממקורות דתיים, בהם ציטוטים של הרמב"ם על הזכות לחיים, הזכות לחירות ושוויון. על כך כותב העורך כי "במהדורה הקודמת, עד כמה שבחנתי, אין כזו כמות של מובאות דתיות. או במילים אחרות: הלו, זה שיעור אזרחות או תושב"ע?".

העורך מוחה על כך שכותבי הספר משווים בין הטבעת אוניית אלטלנה לרצח רבין ורצח אמיל גרינצוויג, בקטע שמנוסח כך: "אלימות על רקע אידיאולוגי־פוליטי, כגון הטבעת האונייה 'אלטלנה' ב-1948, רצח אמיל גרינצווייג בהפגנת 'שלום עכשיו' ורצח ראש הממשלה יצחק רבין”. לדבריו, ״זאת פסקה שערורייתית לא רק מבחינה מוסרית ועובדתית, זו שגיאה גסה מבחינת לימודי האזרחות, כיוון שהיא גוזרת גזירה שווה בין פושעים נקלים, שביצעו את מעשיהם הרצחניים בניגוד לחוק, לבין החלטה של ראש הממשלה הנבחר ושר הביטחון, אשר הורה לצה"ל לפעול נגד מחתרת שסירבה להתפרק מנשקה, ומנע היווצרותה של מדינת פלאנג'ות".

עוד נכתב בספר בנוגע לרצח רבין כי "היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, אמר כי לא הוכח שרצח ראש הממשלה יצחק רבין הוא תוצאה של הסתה... אני יודע שנוהגים להזכיר שוב ושוב את רצח ראש הממשלה, יצחק רבין, כפועל יוצא של הסתה. עד היום איש לא הוכיח את זה... הדבר הברור היחיד הוא שהרצח היה תוצאה של כשל אבטחתי". מזוז אמר את הדברים בתשובה לטענות לקשר שבין הרצח בשפרעם לבין הסתה של רבנים ואנשי ימין, בדיון הוועדה לענייני ביקורת המדינה ב–2005.

מהמכתב עולה כי בחלק העוסק ב"זהויות דתיות בחברה הישראלית היהודית", נעשית הבחנה בעייתית בין חילונים לדתיים. באותו פרק מוקדשות 500 מלים להסברים על הציבור החרדי ורק 200 להסבר על הציבור החילוני, שמוצג על דרך השלילה ונכתב כי "באופן בסיסי, חילוניות היא שלילה של אמונה דתית מחייבת. יש מן החילונים העושים זאת מתוך אתאיזם (כפירה במציאות האל), חלקם מתוך ספקנות במציאות האל, ויש המגדירים עצמם מאמינים במציאות האל אך אינם מאמינים במצוות הדת". עוד נכתב על הציבור החילוני כי "בשנים האחרונות ישנה מגמה בקרב חילונים להתקרב למקורות היהודיים וללמוד אותם - תופעה הנקראת 'חזרה לארון הספרים היהודי'".

נפתלי בנט בישיבת סיעת הבית היהודי, בחודש שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

על הציבור הדתי לאומי נכתב כי "ביטוי מוחשי לקשר העמוק של הציבור הדתי־לאומי לארץ ישראל, למדינת ישראל ולציונות אפשר למצוא במספר הגדול של יישובים ומתיישבים שמשתייכים אליו - הן בהתיישבות בגבולות 'הקו הירוק' והן בהתיישבות בשטחי יהודה ושומרון - הרבה מֵעֵבר לחלקו של הציבור הזה באוכלוסייה הישראלי", כותבי הספר לא מציינים את המחלוקת על ההתיישבות בשטחי יהודה ושומרון.

ממשרד החינוך נמסר בתגובה לדברים כי "הציטוטים המובאים הם מגמתיים וסלקטיביים, ולחלוטין אינם משקפים את רוח הספר. יודגש שהציטוטים אינם מהימנים, שכן הם חלקים מתוך טיוטה לא סופית, והם אינם מתוך הגרסה האחרונה. כאשר יפרסם המשרד את הספר במתכונתו המלאה, הוא יעמיד אותו לרשות הציבור, כדי לאפשר דיון ציבורי אמיתי וראוי".

מהקואליציה לחיזוק הדמוקרטיה בחינוך (שפועלת מטעם ארגון "אנו") נמסר בתגובה כי "הספר הוא רק חלק ממתקפה מאורגנת על מקצוע האזרחות, שכוללת את המושגות המוטה ובהמשך את ועדת המקצוע שמורכבת מאנשי אקדמיה ומורים שכולם מייצגים תפיסות עולם הומוגניות. זוהי מתקפה על הדמוקרטיה ועל ערכים כמו פלורליזם וסובלנות שמקצוע האזרחות מקדם ומייצג. קואליציית הארגונים לחינוך לדמוקרטיה תיאבק במתקפה זו למען תלמידי ישראל ולמען ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית".

המכתב נכתב בתחילת החודש ונשלח גם ליו"ר ועדת מקצוע האזרחות, ד"ר אסף מלאך, לעורך האקדמי לספר, ד"ר אביעד בקשי ולמפקחת-מרכזת מקצוע האזרחות במשרד החינוך, יעל גוראון.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ