בנט על העורך הלשוני של ספר האזרחות: "הדליף כדי לקדם אג'נדה פוליטית"

שר החינוך אמר הבוקר בגל"צ כי ההשוואה בין רצח רבין להטבעת האלטלנה והטענה שאזרחי ישראל הערבים אחראים למרבית הפיגועים בעת האחרונה יימחקו מהגרסה הסופית

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים72
הארץ

שר החינוך נפתלי בנט התייחס היום (רביעי) לציטוטים השנויים במחלוקת לדבריו, ההשוואה בין רצח רבין להטבעת אוניית אלטלנה והטענה לפיה מי שאחראי למרבית הפיגועים בחודשים האחרונים הם אזרחי ישראל הערבים – יימחקו מהגרסה הסופית של הספר. עוד אמר בנט, בהתייחסו לעורך הלשוני של הספר יהודה יערי, כי "לא מתקבל על הדעת שעובד מדינה פועל תוך הפרת אמונים ומפיץ לתקשורת חלקי טיוטות כדי לקדם אג'נדה פוליטית", וכי "אינו מתנצל" על כוונתו לחזק את הרכיב היהודי במערכת החינוך.

בנט אמר את הדברים בתוכנית של רזי ברקאי בגל"צ. לדברי שר החינוך, הספר "להיות אזרחים בישראל" יקבל אישור ביומיים הקרובים ויירד לדפוס בתוך כשבועיים. "הדיון הוא לא על כמה טעויות, אם יש טעויות אנחנו מורידים ומתקנים. הדיון הוא האם ישראל היא יהודית ודמוקרטית או מדינה ככל המדינות", אמר בנט והוסיף, "יש כאלו שהיו רוצים לשכוח או להעלים את עצם היותנו מדינה יהודית. אני כשר חינוך מתכוון לחזק את הרכיב היהודי. אני לא מתבייש בזה ולא מתנצל על זה".

ציטוטים מתוך הספר החדש ללימודי האזרחות; בהם השוואה בין הטבעת אלטלנה לרצח רבין ואמירתו של השופט בהווה והיועמ"ש לשעבר מזוז על כך שלא הוכח שהרצח נבע מהסתה; התייחסות לגל הטרור הנוכחי, שלפי כותבי הסרט מרבית הפיגועים בו בוצעו בידי ערבים אזרחי ישראל; אמירה על כך שההתנחלויות מבטאות באופן מוחשי קשר עמוק לציונות; הגדרת החילוניות כשלילתה של אמונה דתית ותיאור תופעת התקרבותם של חילונים רבים למקורות היהודיים בשנים האחרונות

על אמר בנט כי בכוונתו למחוק אותם. " להשוות בין אלטלנה לרצח רבין זו השוואה לא נכונה. לכן הנחיתי לא להכניס את העניין הזה לגרסה הסופית של הספר", לדבריו. "מטבע הדברים בספר של 600 עמודים יהיו תיקונים כאלו ואחרים". על האשמת אזרחי ישראל הערבים בביצוע מרבית הפיגועים בעת האחרונה אמר כי "הסעיף בכלל לא הגיע לטיוטה הסופית... אכן זה דבר לא ראוי". למרות טענת בנט, טען חבר ועדת המקצוע אזרחות פרופ' אשר כהן דברים אחרים. במענה לשאלת גולש בעמוד הפייסבוק שלו כתב כהן כי "אכן הטעות שחובה לתקן אותה מופיעה. היה שם בלבול בין תושבי מזרח ירושלים נושאי תעודת זהות כחולה שהם תושבים לבין אזרחים והעדכון נכתב אכן באותם שבועות שבהם המחבלים היו ממזרח ירושלים".

עוד אמר בנט בגל"צ כי העורך הלשוני יהודה יערי, שבמכתבו למחברי הספר נחשפו השבוע הציטוטים השנויים במחלוקת, פועל מתוך אינטרס פוליטי. "יש פה בנאדם עם אג'נדה פוליטית שכתב שהמתנחלים הם האיום הישיר על עתידנו", דברי בנט, "מדובר באדם שפעל בהפרת אמונים חמורה, הלך והפיץ לתקשורת קטעים מטיוטות ישנות כדי להשחיר את כל המערכת. לא מדובר על אדם אובייקטיבי". בנט אמנם טען כי יערי הוא זה שהדליף את המכתב אך ככל הנראה ההדלפה הגיעה מתוך משרד החינוך, כמה ימים או יותר לאחר שהמכתב עם דברי הביקורת על הספר כבר נשלח על ידי יערי והגיעה לידי גורמים שונים במשרד.

ביום שני, מיד לאחר הפרסומים אודות המכתב ששלח יערי לכותבי הספר, החל משרד החינוך המשרד הפיץ לכתבי החינוך צילומי מסך מעמוד הפייסבוק של העורך הלשוני ובהם שיתופים של פוסטים של "שוברים שתיקה" ומרצ. דובר המשרד, עמוס שביט, אף טען כי יערי חבר בשוברים שתיקה ולכן פרסום המכתב הוא אקט פוליטי. 

בנט פנה בראיון לאנשי הרוח ואנשי האקדמיה שמתנגדים לתוכן הספר באומרו "חבל על ההפגנות שלכם, קר בחוץ, אני מתכוון לאשר את הספר. נבחרתי על ידי אזרחי ישראל ולא על ידי גוף תקשורת כזה או אחר". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ