לאחר מאבק של שנים: הממשלה צפויה להסדיר רחבת תפילה משותפת לנשים ולגברים בכותל

הממשלה תצביע בשבוע הבא על פשרה שהושגה בין הארגונים השונים לבין הנהלת הכותל בנוגע להעברת הרחבה הדרומית לניהול משותף של זרמים שונים ביהדות. נשות הכותל יוותרו סופית על דרישתן להתפלל ברחבה המרכזית

יאיר אטינגר
יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשות הכותל בכותל המערבי, 2013
נשות הכותל בכותל המערבי, 2013צילום: מיכל פתאל
יאיר אטינגר
יאיר אטינגר

לאחר משא ומתן בן שלוש שנים, הושגה הסכמה עקרונית בין הנהלת הכותל המערבי לתנועות הקונסרבטיבית והרפורמית ונשות הכותל על הסדרת רחבה משותפת לנשים וגברים, ללא פיקוח רבני, ברחבה הדרומית של הכותל. הממשלה צפויה להצביע ביום ראשון הקרוב על הפשרה. ככל הנראה נציגי הממשלה החרדים יימנעו בהצבעה, ובכך יאפשרו להחלטת הממשלה לעבור.

על פי ההצעה, הרחבה - "עזרת ישראל" - תוקם באזור הדרומי של הכותל, בו נמצא גן ארכיאולוגי. רחבת התפילה הדרומית מנוהלת כיום בפועל על ידי התנועה הקונסרבטיבית, ואמורה בין היתר לשמש גם את נשות הכותל. לפי הפשרה, ניהולה יעבור באופן רשמי מידי קרן מורשת הכותל  לידי מועצת הנהלה משותפת, בה יהיה ייצוג בין היתר לתנועה הקונסרבטיבית, לתנועה הרפורמית ולנשות הכותל. 

ההצעה קוראת להרחיב את שטח התפילה ברחבה הדרומית ולהסדיר את שער הכניסה אליה, שנעשית היום דרך שער צדדי. כל הבאים אל האתר ייכנסו דרך רחבת כניסה משותפת, וממנה יתפצלו לשתי רחבות תפילה: הרחבה המסורתית, שתישאר בניהול הקרן למורשת הכותל ורב הכותל, והרחבה החדשה "עזרת ישראל". עם זאת, לא יתאפשר לקיים בריתות מילה וחופות במתחם החדש.

בהצעה החדשה נשות הכותל מוותרות למעשה באופן סופי על דרישתן להתפלל ברחבה המרכזית, זאת לאחר שהתעקשו על כך לאורך שנים ואף זכו לגיבוי בית המשפט. קבוצה מקרב נשות הכותל כבר פרשה בעבר מהארגון על רקע ההסכמה להגיע לפשרה בנושא.

המו"מ לפשרה, בו היתה מעורבת גם הסוכנות היהודית, החל ב-2013 בניצוחו של מזכיר הממשלה אביחי מנדלבליט ויובא להצבעה ערב עזיבתו את התפקידו ותחילת כהונתו כיועץ המשפטי לממשלה. תקופות ארוכות לאורך שלוש השנים האחרונות היה קיפאון בין הצדדים, ואולם בחודשים האחרונים הואצו המגעים במטרה להשיג פשרה ולקבעה כהחלטת ממשלה.

היום (רביעי) נועד מנדלבליט בכנסת עם נציגי המפלגות החרדיות – יעקב ליצמןאריה דרעי ומשה גפני – ועם רב הכותל שמואל רבינוביץ כדי להציג בפניהם את הפשרה. החרדים הביעו שביעות רצון מהמתווה, אולם אמרו כי לא יוכלו להצביע בעדו היות שיש בו הכרה בנשות הכותל ובזכויותיהן באתר הקדוש. לכן, ככל הנראה יימנעו בהצבעה ובכך יאפשרו להחלטת הממשלה לעבור. נכון לעכשיו הצעת הפשרה הסופית לא נחתמה וייתכנו שינויים של הרגע האחרון.

גורמים המעורים במגעים טענו כי פריצת הדרך התהוותה בחודשים האחרונים, על רקע ההסלמה הביטחונית שבעקבותיה השתכנעו הארגונים הרפורמיים ונשות הכותל לוותר על תוכניות בנייה נרחבות ברחבה. במקום זאת, הוסכם להחליף במה שהוצבה במקום ב-2013 ביוזמת השר לענייני תפוצות דאז נפתלי בנט בבמה גדולה יותר.

במהלך המשא ומתן הציע יו"ר הסוכנות היהודית נתן שרנסקי להקים את "עזרת ישראל" על רצפת עץ מוגבהת באורך כ-500 מטרים שתשתרע על פני כל הגן הארכיאולוגי שמדרום לרחבת התפילה המרכזית. תוכניתו נתקלה בהתנגדות נחרצת של רשות העתיקות ושל שירותי הביטחון, ששללו קיומן של עבודות בנייה נרחבות בצמוד להר הבית.

בשל העובדה שהצעת הפשרה לא נחתמה באופן סופי, סירבו כל המעורבים, בהם רב הכותל שמואל רבינוביץ וארגון נשות הכותל, להגיב לידיעה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ