בניגוד לעמדת ועדות החינוך והקליטה, הסיוע לתלמידים יוצאי אתיופיה יצומצם

משרד החינוך יפרק את מרכז ההיגוי האחראי על עבודת המגשרים ברחבי הארץ, למרות דרישת הוועדות לא לעשות זאת. עשרות יפוטרו והשאר יועסקו דרך חברות קבלן

לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מגשרים מוחים נגד תנאי העסקתם, בדצמבר האחרון
מגשרים מוחים נגד תנאי העסקתם, בדצמבר האחרוןצילום: מוטי מילרוד

למרות דרישות ועדות החינוך והקליטה של הכנסת, משרד החינוך מפרק את מרכז ההיגוי האחראי על עבודתם של מגשרים שמסייעים לתלמידים יוצאי אתיופיה. עשרות מגשרים יפוטרו, ומקרב אלה שהעסקתם תימשך, הרוב יועסקו בקבלנות. אתמול (שני) נסגר המכרז החדש להעסקת מגשרים ומנחים, שבמסגרתו שלוש חברות קבלן שונות יהיו אחראיות על הגישור בשלושה מחוזות.

מרכז ההיגוי ליוצאי אתיופיה פועל מזה 21 שנה ותפקידו לתווך בין הורים ותלמידים יוצאי אתיופיה לבין הצוותים החינוכיים בבתי ספר בכל רחבי הארץ, ולגשר על פערי התרבות והשפה. כפי שפורסם ב"הארץ" בחודש שעבר, במסגרת המכרז החדש רק תלמידים שעלו לישראל מאתיופיה יזכו לסיוע. כ-6,700 תלמידים — דור שני לעולים מאתיופיה שמקבלים כיום סיוע — לא יזכו לו עוד. בשנה שעברה, בעקבות פניית ועדת הקליטה, הוקפא מכרז שגרע מתנאי ההעסקה של המגשרים. אך כעת בחר המשרד להתעלם מדרישות ועדות הכנסת. בתגובה של שר החינוך נפתלי בנט לוועדת החינוך נכתב כי "הקפאת המכרז עלולה לפגוע בהיערכות המשרד לקליטת עולים חדשים והדבר עומד בניגוד להחלטת הממשלה האחרונה בנושא".

"אני חושב שזה אבסורד שמשרד החינוך מתעלם מהוועדות", אמר יו"ר ועדת הקליטה אברהם נגוסה. "מיזמים חינוכיים מצריכים מיומנות רבה, שקיימת אצל הגופים המפעילים אותם כיום, ולפטר עשרות אנשים ולקלוט חדשים יהיה אסון".

בתגובה לצעדי משרד החינוך הפגינו השבוע עשרות מגשרים מול המשרד. "אנחנו דורשים את ביטול המכרז שמטרתו — חיסול מרכז ההיגוי, פיטורי כל עובדיו והעברת פעילות המגשרים לשניים–שלושה קבלנים חדשים שיגייסו מגשרים חדשים בתנאי העסקה מחפרים ובחלקי משרות ולפי שעות", אמר מנהל מרכז ההיגוי, דוד מהרט.

ממשרד החינוך נמסר כי במסגרת יוזמה חדשה מגשרים בעלי תעודות הוראה ייקלטו במשרד כעובדי הוראה. לרוב המכריע של המגשרים אין תעודות אלה. עוד נמסר ממשרד החינוך כי "המשרד מכיר בחשיבות עבודת המגשרים, ויזם מהלך שיביא להעסקת מגשרים בין־תרבותיים ויפעל לפתיחת מסלולי הכשרה להוראה גם עבור אלו ששימשו בעבר כמגשרים".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ