רשות האוכלוסין לא אפשרה לאזרח קובה 
לבקר את אחיו בישראל מחשש שישתקע

בעקבות פניית "הארץ" הודיעה הרשות למשפחה כי אנייר אנגולו יוכל להיכנס לישראל, אך בתנאי שיפקידו ערבות של 50 אלף שקל. זאת למרות שקרובים אחרים מקובה הורשו לבקר בישראל

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלייר אנגולו עם אשתו סלעית, בנותיהם ותמונתו של האח אנייר
אלייר אנגולו עם אשתו סלעית, בנותיהם ותמונתו של האח אניירצילום: תומר אפלבאום

רשות האוכלוסין וההגירה מערימה קשיים על אזרח קובה המבקש לבקר את אחיו ובני משפחתו, אזרחים ישראלים המתגוררים בנתניה. הרשות סירבה תחילה לאפשר את כניסתו לישראל של אנייר אנגולו פורטל "מחשש להשתקעות". זאת, אף שלאיש שני בנים בקובה ולבקשתו לקבל אשרת כניסה לישראל צורף אישור המעיד כי הוא מחזיק בעבודה קבועה. בעקבות פניית "הארץ" שינתה הרשות את החלטתה והודיעה למשפחה כי תתיר את כניסתו, אך לחודש בלבד ובתנאי שתופקד ערבות בסך 50 אלף שקלים.

אחיו, אלייר אנגולו, הכיר את סלעית לוי בעת שטיילה בקובה ב–2008. באותה שנה עבר להתגורר עם סלעית בנתניה והשניים נישאו. לפני שש שנים נולדה בתם הבכורה ואמו של אלייר ביקשה לבוא לארץ לרגל הלידה. בקשתה אושרה והיא שהתה בארץ שמונה חודשים. לאחר מכן נולדה לזוג בת נוספת. לפני שלוש שנים ביקשו גם אביו ואחותו לבקר בישראל. רשות האוכלוסין וההגירה דחתה תחילה את בקשתם, גם כן "מחשש להשתקעות". לאחר פרסומים בתקשורת והתערבות הוועדה לפניות הציבור בכנסת, אישרה הרשות את כניסתם לשלושה חודשים, תוך הפקדת ערבות בסך 30 אלף שקלים לאדם.

בקיץ 2014 השלים אלייר הליך להסדרת מעמדו וקיבל אזרחות ישראלית. באוגוסט האחרון פנה לרשות האוכלוסין וההגירה וביקש לאשר לאחיו לבוא לביקור בישראל. "מאז שהיגרתי לישראל לפני שבע שנים ביקרתי בקובה פעמיים בלבד, ובמצטבר זכיתי לראות את אחי כחודשיים בשנים האלו. אני מאוד רוצה שיבוא לבקר אותנו בארץ, כמו בני המשפחה הקודמים שביקרו אותנו לפניו, יכיר את המשפחה שלנו ואת בנותינו, ויזכה לבלות קצת זמן איכות אתנו. כרגע הבנות שלי מכירות את אנייר רק מתמונות, וכך גם הוא אותן", כתב בבקשתו.

"אני מגיע ממשפחה קרובה מאוד, וכך גם אשתי, סלעית, והמרחק העצום בינינו לבין משפחתנו בקובה קשה לכולם. חשוב לי מאוד שבנותינו יכירו את בני משפחתן הרחוקה ויזכו לבלות איתם וליהנות מהם, ומאחר שעלות נסיעה של ארבעתנו לקובה יקרה לאין ערוך, הזמנת בני משפחה לביקור היא האפשרות היחידה עבורנו בשלב זה", הוסיף.

"אנייר מעולם לא יצא מגבולות קובה, וכל עולמו נמצא שם — משפחה, עבודה, חברים. לאנייר שני ילדים, שבוודאי יחכו בקוצר רוח שאביהם יחזור מביקורו בחו"ל", אומר אחיו הישראלי.

חודשיים לאחר הגשת הבקשה ביקשו סלעית ואלייר לברר מה עלה בגורלה. "כששאלנו מה קורה עם זה אמרו לנו 'בואו תגישו עוד פעם'. שאלתי את הפקידה מה קרה לבקשה והיא אמרה 'איבדנו אותה'". סלעית הגישה בקשה נוספת ובדצמבר קיבלה הודעה קצרה ולקונית מלשכת האוכלוסין בנתניה שלפיה הבקשה "נבחנה והוחלט לסרבה מחשש להשתקעות". הרשות לא ביקשה מהזוג מסמכים נוספים או הבהרות כדי לאפשר את ביקורו של האח בישראל.

"אנחנו לא מבינים למה זה הולך ונהיה יותר קשה במקום יותר קל", אומרת סלעית. "בפעם הראשונה לא ביקשו ערבות בכלל ואישרו שהות ממושכת. בפעם השנייה אישרו שלושה חודשים — אחרי התערבות התקשורת, כמובן — בערבות של 30,000 לאדם. עכשיו רוצים 50,000 לאדם אחד ורק לחודש? אזרח ישראלי רוצה לראות את אחיו שלא ראה שנים וכל כך מקשים עליו, אחרי כל הפעמים הקודמות שעברו ללא כל בעיות. ממש לא ברור".

"למה במקום שיהיה לנו יותר קל עם הזמן זה רק יותר קשה ועם תנאים יותר מחמירים?", היא שואלת ומדגישה: "כל מה שאנחנו מבקשים זה זמן סביר לבלות עם בן משפחה שהבנות שלנו אף פעם לא זכו לפגוש, שיכיר את המשפחה שלנו כאן וייהנה קצת בחברתנו. ובלי שנצטרך למשכן את הבית כדי לשלם ערבות מפלצתית לשם כך".

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר בתגובה: "הבקשה נבחנה לעומקה ולאור כלל הנסיבות הוחלט בתחילה לסרבה. לאחר בחינה מחודשת, ומתוך רצון לבוא לקראת בני המשפחה, אושרה הבקשה בכפוף להפקדת ערבות".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ