החוק למניעת הסתננות אושר הלילה בקריאה ראשונה: תקופת השהייה בחולות תצומצם לשנה

הנוסח החדש הועלה לאחר שבג"ץ פסל את הגרסה הנוכחית של החוק. כעת תצטרך המליאה להשלים את אישורו תוך שבוע בטרם יפוג תוקפו של החוק הנוכחי. השר דרעי החרים את ההצבעה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים15
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מליאת הכנסת אישרה הלילה (שלישי) בקריאה ראשונה את הצעת החוק למניעת הסתננות, המקצרת את השהייה של מבקשי מקלט במתקן חולות מתקופה של 20 חודשים לשנה. זאת, בעקבות החלטת בג"ץ לפסול את הנוסח הנוכחי של החוק. המליאה תצטרך להשלים את אישור החוק בקריאה שנייה ושלישית תוך שבוע בטרם יפוג תוקפו של החוק הנוכחי, דבר שימנע את המשך השימוש במתקן הכליאה.

בהצבעה שהתקיימה לפנות בוקר תמכו 20 ח"כים בהצעת החוק ו-12 ח"כים התנגדו לה. ועדת הפנים צפויה להכין את ההצעה במהלך הימים הקרובים לקראת ההצבעה עליה בשבוע הבא.

מתקן חולות, בדצמבר
מתקן חולות, בדצמברצילום: אליהו הרשקןביץ

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, הציג את נוסח החוק החדש בדיון הלילי במקומו של שר הפנים אריה דרעי שנטש בזעם את אולם המליאה. זאת, במחאה על ניסיונותיו של ראש הממשלה נתניהו לגרוף קרדיט על שני מהלכים שקידם דרעי בשבוע האחרון. דרעי הופתע לגלות כי לשכת נתניהו פרסמה ציוץ בטוויטר שלא אזכר אותו כיוזם המהלך להורדת מחירי התחבורה הציבורית, שיצא לפועל בזכות הכספים הקואליציוניים של ש"ס. "מהיום - הורדנו את מחירי הנסיעה באוטובוסים וברכבות בשיעור של כ-14%. זה עוד צעד חשוב שאנו נוקטים במטרה להוריד את יוקר המחיה", נכתב בהודעה שפרסם נתניהו שבה ניכס לעצמו את ההישג. גם מההודעה שפרסם ראש הממשלה יום קודם לכן לגבי קידום מהלך שיחייב תשלום לספקים על בסיס שוטף פלוס 30, הוסר שמו של דרעי. זאת, אף שדרעי טען כי יזם אותו עוד בתפקידו הקודם כשר הכלכלה.

חברת הכנסת מיכל רוזין (מרצ), שעמדה בקדנציה הקודמת בראש הוועדה לטיפול בתופעת העובדים הזרים, מתחה ביקורת חריפה על החלטת הממשלה לקדם מחדש חוק שיעסוק בכליאת מהגרי העבודה. "בכל פעם שאתם מביאים חוק שעוסק בנושא, בג"ץ אומר לכם להסתכל על המהות ולא על העניין הטכני של מספר החודשים", אמרה. "אף מדינה לא מכניסה לכלא את הפליטים שמגיעים אליה. המצב בחולות הוא בלתי נסבל". 

יו"ר מפלגתה, חברת הכנסת זהבה גלאון, טענה בדיון שהחוק מהווה "פשע הומניטרי וחרפה מוסרית". לדברי גלאון, "החוק הזה הוא חרפה. את מתקן חולות צריך לסגור. אתם מדברים על המצב בדרום תל אביב. מי אחראי על המצב שם אם לא הממשלה שרצתה לשסות אוכלוסייה באוכלוסייה?"

יו"ר ועדת הכנסת, ח"כ דוד ביטן (ליכוד), השיב לגלאון כשאמר - "מספיק עם הצדקנות הזו. אנחנו לא נגד פליטים אבל הגיע הזמן לטפל בבעיה. אנחנו צריכים לפתור את הבעיה של תושבי דרום תל אביב". 

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ