אושרה העלאה של עשרות אחוזים בסיוע בשכר דירה לממתינים לדיור ציבורי

מדובר בעדכון ראשון מזה 4 שנים של סכומי הסיוע. 5,000 משפחות הממתינות לדיור ציבורי יקבלו תוספת של בין 900-600 שקלים בחודש

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנייני דיור ציבורי בתל אביב
לי ירון
לי ירון

שר האוצר משה כחלון, שר הבינוי והשיכון יואב גלנט ושר הקליטה זאב אלקין, אישרו היום (רביעי) העלאה בהיקף של 47 מיליון שקלים בסיוע בשכר דירה לממתינים לדיור ציבורי בשנת 2016. תוספת הסיוע תנוע בין 600 ל-900 שקלים למשפחה, כאשר כיום הסיוע בשכר דירה שמעניקה המדינה נע בין 3,000-1,000 שקלים. כ-5,000 בתי אב צפויים ליהנות מהעלאת הסיוע. 

זכאי הדיור הציבורי הממתינים לדירה משלמים שכר דירה בשוק החופשי, בו עלו בשנים האחרונות מחירי השכירות בצורה משמעותית. בהחלטה שאישרו היום, אימצו השרים את המלצותיה של ועדת מנכ"לים שדנה בנושא. מדובר בעדכון ראשון מזה ארבע שנים להיקף הסיוע לשכר הדירה.

התוספת תוענק לכלל המשפחות הזכאיות לדיור ציבורי במשרד השיכון ולכ-2,500 עולים אשר זכאים לדיור ציבורי דרך משרד הקליטה. התקציב יועבר למשרד הבינוי והשיכון ויופנה באופן ייעודי לסיוע בשכר הדירה לזכאי שני המשרדים. במשרד הקליטה ישנו תור של כ-27 אלף ממתינים לעומת תור של 2,416 ממתינים במשרד השיכון, ועל כן נקבע כי הזכאים לתוספת במשרד הקליטה יהיו רק משפחות חד הוריות או משפחות במצב סוציו-אקונומי קשה במיוחד ובעלי מוגבלויות.

"ההחלטה להעלות את הסיוע בשכר הדירה לא נובעת מתוספת התקציב, אלא משינוי התפיסה החברתית שהיתה נהוגה כאן במשך זמן רב מדי", אמר השר גלנט. במשרד השיכון הסבירו כי המהלך נעשה במקביל לריכוז המאמצים הממשלתי להגדלת מלאי הדירות בדיור הציבורי, על ידי הפניית מאות מיליוני שקלים לרכש יחידות דיור לזכאים.

"המחסור בדיור הציבורי לעולים הזכאים לו הוא אחד מהאתגרים הגדולים בתחום הקליטה", אמר שר העלייה והקליטה זאב אלקין. "אנחנו פועלים במספר דרכים להרחבת מלאי הדיור הציבורי לעולים כדי לצמצם את התור, אבל כל עוד שהתור הזה קיים, חובתנו לסייע בשכר הדירה למשפחות הזכאיות כמה שיותר. אני שמח שהצלחנו באופן תקדימי לשכנע את משרד האוצר לתת תוספת תקציב ניכרת החל מהשנה הקרובה כדי לקרב את הסיוע בשכר דירה שאנחנו נותנים לעלויות הריאליות של שכר דירה שכגדלו בשנים האחרונות".

גם שר האוצר משה כחלון התייחס היום לאישור התוספת. "מיום כינון הממשלה שמנו לנו למטרה את הטיפול בעוני, צמצום הפערים החברתיים בישראל והחזרת הכבוד למוסד החשוב הזה שנקרא הדיור הציבורי", אמר כחלון. "התוספת הזאת תקל משמעותית על זכאי הדיור ציבורי ופשוט תעזור להם לגמור את החודש". לדבריו, "משרד האוצר ימשיך להשקיע בדיור הציבורי משאבים ככל שיידרשו עד שנסיים את תור הזכאים שממתינים לדירה".

ביום שני האחרון אושרה במליאת הכנסת ההעלאה של תקרת ההנחה על רכישת דירה של הדיור הציבורי למתגוררים בה בשכירות. התקרה הנוכחית תעלה ב-210 אלף שקלים - מ-705 אלף שקלים ל-915 אלף שקלים. מדבור בתיקון חוק הדיור הציבורי, לפי הצעה של קבוצת חברי כנסת בראשות ח"כ אלי כהן (כולנו) ויואב בן צור (ש"ס). העלאת תקרת ההנחה תעלה למדינה בסכום הנאמד בכ-250 מיליון שקל בשנה. גם הנחה זו עודכנה בפעם האחרונה לפני שמונה שנים. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ