רה"מ התנער מדבריו של השר לוין נגד הרפורמים: "חלק בלתי נפרד מהעם היהודי"

נתניהו גינה את ההערות "זורעות המחלוקת" וכינה את הפשרה שאושרה השבוע בכותל "היסטורית". נשים אורתודוקסיות שפרשו מנשות הכותל התפללו ברחבה המרכזית: "ההסדר לא רלוונטי לגבינו"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"נשות הכותל האמיתיות" בתפילה, הבוקר
"נשות הכותל האמיתיות" בתפילה, הבוקרצילום: אוליבייה פיטוסי

בעקבות מחאות הקהילה היהודית בארה"ב, פרסם היום (רביעי) ראש הממשלה בנימין נתניהו הודעה בה התנער מדבריהם של השר יריב לוין ושל ח"כים חרדים נגד התנועה הרפורמית, בעקבות אישור הפשרה להסדרת רחבת תפילה בכותל לזרמים הלא-אורתודוקסיים. "אני דוחה את ההערות המזלזלות וזורעות המחלוקת של שרים וחברי כנסת כלפי היהודים הרפורמים", מסר ראש הממשלה. "הרפורמים והקונסרבטיבים הם חלק בלתי נפרד מהעם היהודי ויש לנהוג בהם בכבוד".

נתניהו הוסיף כי "הממשלה אישרה השבוע פשרה היסטורית שמבטיחה כי הכותל המערבי ימשיך להיות מקור השראה לכל העם היהודי. זו מדיניות הממשלה. זו המדיניות שלי".

בתחילת השבוע גינה שר התיירות לוין בחריפות את הזרם הרפורמי ביהדות ארה"ב וטען כי חתונת צ'לסי קלינטון — בתה של המועמדת לנשיאות הילרי קלינטון — עם בן זוגה היהודי, שנערכה על ידי רב רפורמי וכומר, היא דוגמה להיקף ההתבוללות בקרב חבריו. "היהודים הרפורמים בארה"ב זה עולם הולך ונעלם", אמר לוין על הזרם הגדול ביותר בקרב יהודי ארה"ב, אליו משתייכים לפי הערכות למעלה ממיליון וחצי יהודים. "קיימת שם התבוללות בהיקפים עצומים. הראיה לכך היא שאדם המתקרא רב רפורמי עומד שם עם כומר ומחתן את בתה של הילרי קלינטון ואף אחד לא מגנה את זה ובכך נותנים לגיטימציה".

גם שר הפנים ויו״ר ש״ס אריה דרעי הביע את התנגדותו לפשרה שאישרה הממשלה. ״היהדות הנאמנה תעמוד על המשמר כדי לא לאפשר לחוגים רפורמים, קונסרבטיבים ואחרים לפרוץ פרצות בחומת היהדות המסורה ולחלל את קדושת המקום ממנו לא זזה השכינה", אמר שר הפנים. לעמדתו הצטרף חבר הקואליציה ח"כ משה גפני (יהדות התורה). "הרפורמים הם קבוצת ליצנים שתוקעים סכין בתורה הקדושה", אמר.

בתוך כך, קבוצת נשים קיימה הבוקר תפילה ברחבה המרכזית של הכותל המערבי, שנועדה להפגין את התנגדותן להסדר שאושר השבוע, ולטענתן רק יחזק את מעמד הרבנות הראשית במקום.

הקבוצה, המונה עשרות בודדות נשים אורתודוקסיות המכנות עצמן "נשות הכותל האמיתיות", פרשה לפני כשנתיים מארגון נשות הכותל, על רקע ההסכמה לנהל מו"מ עם הוועדה בראשות מזכיר הממשלה דאז אביחי מנדלבליט על עתיד הרחבה המרכזית. המו"מ עסק בהותרת הרחבה המרכזית בפיקוח רבני, והעברת התפילות של נשות הכותל למתחם הכותל הדרומי הסמוך, בו תוקם רחבה שוויונית ללא מחיצות בין גברים לנשים. השבוע, כאמור, אישרה הממשלה את הפשרה בנושא.  

"אנחנו מתפללות פה יותר מ-27 שנה, ונמשיך לעשות את זה", אמרה שולמית מגנוס, לשעבר חברת הוועד המנהל של נשות הכותל וכיום ממנהיגות הפורשות. לדבריה, הקבוצה דבקה במסר לפיו לכל אשה ואדם זכות להתפלל בכותל. "אין שום קשר בינינו להסכם (שאישרה הממשלה)", הוסיפה מגנוס. "אנחנו שמחות שיהיה לרפורמים ולקונסרבטיבים מקום בקשת רובינסון, אבל זה לא רלוונטי לגבינו. הממשלה משלמת עם הזכויות שלנו על הזכויות של מישהו אחר וזה לא מתקבל על הדעת".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ