מטפלים הקשורים לארגון יהודי להמרת הומואים שנסגר בארה"ב מצאו מקלט בישראל

בית משפט בארה"ב הורה לסגור את הארגון JONAH, שטען כי ניתן לרפא הומוסקסואליות. מטופל לשעבר שתבע את הארגון: "הוא מייצא שנאה ומדע מפוקפק לישראל. אנשים צריכים לדעת את זה"

דניאל אסתרין, אי־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דניאל אסתרין, אי־פי

בדצמבר האחרון הורה בית משפט בניו ג'רזי להפסיק את פעילותו של ארגון יהודי־אמריקאי בולט ששיווק טיפולים שמטרתם להפוך הומוסקסואלים להטרוסקסואלים. אולם מטפלים עם קשרים לארגון JONAH (ראשי תיבות של "יהודים המציעים אלטרנטיבות חדשות לריפוי") אומרים כי הם מצאו מקלט לעבודתם בישראל.

לפי הערכות, 20 עד 30 פסיכולוגים ועובדים סוציאליים מורשים ועוד כ–50 מטפלים לא מורשים עוסקים במתן סוג כלשהו של טיפולי המרה בישראל, אומר הרב רון יוסף מ"הוד", ארגון של הומוסקסואלים דתיים הקורא לאסור בחוק טיפולי המרה. הומואים שפנו ל־JONAH הופנו לחלק מהטיפולים הללו. כמה מדינות בארה"ב אסרו על מתן טיפולים כאלה לקטינים. ואמנם, ארגון JONAH נסגר משום שטען כי ניתן לרפא הומוסקסואליות. בכך הפר הארגון את חוקי ניו ג'רזי למניעת הונאה של צרכנים.

ד"ר אילן קרטן במשרדו בירושלים, בשבוע שעבר. "בארץ יש יותר פתיחות לטיפולים כאלה"צילום: אי־פי

עם המטופלים בארץ נמנים בני נוער מארה"ב וממדינות אחרות המשתתפים בתוכניות לימוד לבוגרי תיכון בסמינרים אורתודוקסיים בישראל. כמחציתם לומדים בסמינרים המחייבים תלמידים הנמשכים לבני מינם להיפגש אם מטפלים, כך לפי Yeshiva Inclusion Project, ארגון המייעץ להומואים המעוניינים ללמוד במוסדות אלה.

ב-2014 המליץ משרד הבריאות להימנע מטיפולי "המרה" של הומואים, בנימוק שאין להם כל ביסוס מדעי והם עלולים לגרום נזק. אולם החוק בישראל אינו אוסר על מתן טיפולים כאלה. מטפלים בישראל אומרים כי יש ביקוש לטיפולים, בעיקר בקרב גברים דתיים המנסים לצמצם את המשיכה שלהם לבני מינם, כדי שיוכלו להינשא לנשים ולהקים משפחה. תומכי הטיפולים אומרים כי הם אינם מביאים ל"המרה" של המטופלים, אלא מחזקים את הביטחון העצמי ואת הגבריות שלהם, באופן שעשוי להפחית את הנטייה ההומוסקסואלית שלהם. מטפלים בישראל אומרים כי הטיפולים בארץ מתקבלים בהבנה רבה יותר מבארה"ב, שם נעשים מאמצים למגר את התופעה.

"מאחר שיש כאן (בישראל) נוכחות דתית חזקה כל כך והתקינות הפוליטית פחות דומיננטית מבארה"ב, יש יותר פתיחות לגבי הטיפולים האלה", אומר ד"ר אילן קרטן, פסיכולוג דתי שרכש את הכשרתו בארה"ב וטיפל בכ–100 בני אדם בעלי נטיות הומוסקסואליות מאז פתח את המרפאה שלו בירושלים לפני כשמונה שנים.

"אני מודאג מאוד", אומר חיים לוין, שהשתמש בשירותים של JONAH בארה"ב והגיש את התביעה נגד הארגון בניו ג'רזי. "הארגון מייצא שנאה ומדע מפוקפק לישראל. אנשים צריכים לדעת את זה".

ארגונים רפואיים מובילים בארה"ב אומרים כי אין כל הוכחה ליעילות של טיפולים המיועדים לשנות נטייה מינית, וכי טיפולים כאלה עלולים לחזק נטיות לשנאה־עצמית, דיכאון וחבלה עצמית. הסתדרות הפסיכולוגים בישראל הציגה מסקנות דומות בנייר עמדה שניסחה ב–2011, ושאומץ על ידי משרד הבריאות בסוף 2014. אולם ההסתדרות גם תמכה בטענה של מטפלים, שלפיה ייתכן כי תקינות פוליטית מונעת מימון ופרסום של מחקרים על היעילות של טיפולים כאלה.

לפחות ארבע קבוצות תמיכה של גברים מקיימות מפגשים שבועיים בירושלים, אומר אדם ג'סל, פסיכותרפיסט ירושלמי שטיפל עד כה במאות אנשים המבקשים "להתגבר" על ההומסקסואליות שלהם. יש גם כמה ארגונים ישראליים המקדמים טיפולי המרה.

הארגון האמריקאי People Can Change מקיים בישראל, בארה"ב ובאירופה סמינר בשם Journey Into Manhood, שלטענתו מסייע לגברים "לפתור נטיות הומוסקסואליות לא רצויות". כ–50 גברים השתתפו בסמינר בחודש שעבר במיקום סודי בצפון ישראל.

"אחד הדברים הטובים ביותר שקרו לי אי פעם", כך תיאר סטודנט דתי בן 23 מארה"ב את הסימנר. "אני מרגיש כאילו התחלתי סוף סוף לחיות, במקום רק לשרוד". הוא דיבר בעילום שם, משום שלדבריו פרסום העובדה שהוא הומוסקסואל יפגע בסיכוייו להתחתן ולהתקבל בקהילה האורתודוקסית. לדבריו, הוא חתם על הסכם סודיות האוסר עליו לספר על פעילויות הסמינר, כדי לא לפגוע בחוויה של משתתפים אחרים בעתיד.

עם זאת, צעיר דתי בן 20 מארה"ב שהשתתף בסמינר בישראל ב–2013, אמר כי חלק מהפעילויות שהתקיימו בו "לא ראויות".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ