ירדן סקופ

חתני פרס ישראל בתחום חקר הכימיה וחקר הפיזיקה הם פרופסור מאיר להב ופרופסור לסלי ליזרוביץ ממכון ויצמן למדע. כך הודיע אתמול (חמישי) השר נפתלי בנט, שאישר את המלצת ועדת הפרס בראשותו של פרופ' איתמר וילנר.

בנימוקי ועדת הפרס צויין כי הפרופסורים להב וליזרוביץ השיגו במשותף פריצות דרך מדעיות בהבנת תהליכי התארגנות עצמית של מבנים כיראליים מסודרים, בדומה לאופי החומרים בטבע. במחקריהם המשותפים המשתרעים לאורך שנים הצליחו להב וליזרוביץ לפענח את המנגנונים הכימיים להיווצרות חומרים אלה. שני החוקרים זכו להכרה בינלאומית רחבה על הישיגיהם המשותפים, ומחקריהם מהווים בסיס להבנת תהליכים בטבע המשמשים כתשתית מדעית לפיתוח עתידי של תרופות.

פרופ׳ ליזרוביץ׳ הוא אמריטוס במכון ויצמן. לאורך כל דרכו המדעית הוא התמקד בבעיות מפתח בכימיה של המצב המוצק, כולל סטראוכימיה, ריאקציות כימיות במצב הגבישי, תכנון ריאקציות בתלת-ממד ועוד. חשיבות מחקריו הוכרה וזיכתה אותו בפרסים רבים, ביניהם פרס ברגמן של מכון ויצמן, מדליית הזהב של שם פרלוג מטעם המכון הטכנולוגי בשווצריה, פרס אמינוף בשוודיה ועוד. בנוסף, הוא נבחר כחבר באקדמית לאופולדינה הגרמנית.

פרופ׳ להב עבד גם הוא במכון ויצמן. עבודתו פורצת הדרך הקנתה לו הכרה בינלאומית רבה. הוא זכה במספר פרסים יוקרתיים בניהם מדליית הזהב ע"ש Prelog (חתן פרס נובל בכימיה) מהמכון הטכנולוגי של ציריך, בשנת 1987, בפרס הראשון של החברה הישראלית לכימיה (ב-1999), וב-2002 בפרס אמינוף של האקדמיה השוודית למדעים. פרופ' להב זכה גם בשנת 2006 במדליית הכיראליות מהחברה האיטלקית למדעים המוענקת על-ידי ועדה המונה צוות שופטים בינלאומי. בשנת 2009 זכה במדליה היוקרתית של החברה הישראלית לכימיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ