סנדרס ל"הארץ" ב-1990: מתבייש שישראל הפכה 'שכירת חרב' של ארה"ב

באותו ראיון שבו חשף את שם הקיבוץ שבו התנדב הוסיף סנדרס כי היה רוצה שארה"ב תלחץ על ישראל בעניין הפלסטיני. הראיון לא פתר לגמרי את החידה באשר לשתיקתו בנושא התנדבותו בישראל

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים58
עופר אדרת
עופר אדרת

"הייתי רוצה לראות את ארה"ב לוחצת יותר על ישראל בעניין הפלסטיני", כך אמר ב-1990 ברני סנדרס בראיון ל"הארץ" - שלוש שנים לפני החתימה על הסכם אוסלו.

"כיהודי, אני חש בוש למדי במעורבות ישראל ביבשת", הוסיף, בהתייחסו לעסקאות נשק שקיימה ישראל עם משטרים רודניים באמריקה המרכזית והדרומית. "זה מביך שדווקא ישראל מוכרת נשק לגרועים שבמשטרים. מדוע אתם צריכים להיות שכירי החרב של הממשל האמריקאי?", תהה.

סנדרס נואם בניו המפשייר, היום
סנדרס בניו המפשייר, היוםצילום: רויטרס

הראיון, שאותר בארכיון "הארץ" ופורסם ביום חמישי בערב, עורר הדים רבים ברחבי העולם, וצוטט בין היתר ב"ניו יורק טיימס" וב"וושינגטון פוסט". עיתוני העולים התמקדו במיוחד בשתי מילים בראיון - "שער העמקים" - שמסייעות, אולי, בפיתרון אפשרי של "חידת הקיבוץ" של סנדרס. 

סנדרס סיפר ב-1990 למראיין, יוסי מלמן, כי ב-1963, לפני שהחל ללמוד באוניברסיטת שיקגו, התנדב כאורח "השומר הצעיר" בקיבוץ שער העמקים, שנמצא ליד קריית טבעון. זקני הקיבוץ, עמם נפגשה כתבת "הארץ" נעה שפיגל, לא זכרו ביום שישי פרטים מיוחדים על המתנדב האמריקאי, למעט אחד, שטען כי היה שם אדם בשם "ברנרד", שלא היה צרפתי, ולכן עורר את תשומת לבו.

בכך, לכאורה, נפתרה החידה שאותה ניסו לפתור בחודשים האחרונים עיתונאים, בלוגרים ופרשנים פוליטיים מרחבי העולם, בעקבות השתיקה שגזר על עצמו סנדרס בנושא הזה, וסירובו לומר באיזה קיבוץ התנדב לפני 50 שנה.

ואולם, המידע לפי סנדרס התנדב בקיבוץ שער העמקים ב-1963 סותר דברים שאמר סנדרס עצמו בראיון אחר, שהעניק שלוש שנים לפני כן, ב-1987, לעיתון סטודנטים אמריקאי. בראיון, שפורסם בבלוג של טל שניידר, אומר סנדרס כי התנדב בקיבוץ ב-1964, "אחרי שסיימתי את לימודי".

הריאיון מ-1990 שקיים יוסי מלמן עם סנדרס
הריאיון מ-1990 שקיים יוסי מלמן עם סנדרס

המידע סותר גם דברים שאמר לאחרונה אחיו, לארי, לכתבת "הארץ" ג'ודי מלץ, לפיהם הוא חושב כי הקיבוץ בו שהה ברני היה "בקרבת הים התיכון" וכי היו שם "מתנדבים ארגנטינאים" - שני פרמטרים שאינם מתאימים לקיבוץ שער העמקים.

ייתכן, כי לפרטים האלה אין כל משמעות וכי הם נובעים מבעיית זיכרון, אך העובדה שסנדרס עצמו סירב להתייחס לנושא בחודשים האחרונים, העלתה חשד כי הוא מנסה להסתיר דבר-מה שאירע בתקופת ההתנדבות שלו בקיבוץ, שם שהה עם אשתו הראשונה, דבורה שילינג, ממנה התגרש ב-1966.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ