פרס ישראל בחקר הגיאוגרפיה יוענק לפרופ' יוסי כץ

כץ, מומחה בינלאומי לחקר ההיסטוריה המודרנית של ישראל, פרסם בעבר ספר שהוביל להקמת ועדת חקירה פרלמנטרית לאיתור והשבת רכוש קורבנות השואה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים9

הודיע היום (שלישי) כי בתחום חקר הגיאוגרפיה יוענק לפרופ' יוסי כץ, מומחה בינלאומי מאוניברסיטת בר אילן העוסק בחקר ההיסטוריה המודרנית של ארץ ישראל. פרס ישראל בתחום חקר הגיאוגרפיה ניתן בקטגוריה רחבה הכוללת גם את חקר הארכיאולוגיה וידיעת ארץ ישראל.

פרופ' יוסי כץ
פרופ' יוסי כץצילום: דוברות אוניברסיט

השר בנט אישר את המלצת ועדת הפרס בראשות פרופ' אמנון כהן, בה חברים פרופ' אליעזר אורן, פרופ' יוסי בן ארצי ופרופ' איבון פרידמן. בנימוקי ועדת הפרס צויין כי מחקריו וספריו הרבים של כץ התמקדו בחקר תולדות ההתיישבות הציונית בארץ ישראל, רכישת קרקעות ומרכזיותה של ירושלים בתפיסה הציונית, וכי הוא פעל והשפיע רבות גם במישור השירות הציבורי. "חשיבות מחקריו אינה נוגעת רק למגדל השן האקדמי, אלא גם למישור המעשי", כתבו חברי הוועדה. "למחקריו השלכות ישירות ומשמעותיות על הבעלות הלאומית על הקרקעות במדינת ישראל ועל הרכוש של קורבנות השואה שנותרו בישראל".

ספר של כץ שיצא לאור בשנת 2000, "רכוש שנשכח", עסק בגורל רכושם של קורבנות השואה אשר נמצא בישראל ועורר הדים רבים לאחר צאתו לאור. בספר התייחס כץ לרכוש אשר נרכש על ידי יהודי הגולה לפני השואה וכלל מגרשים, קרקעות, איגרות חוב, מניות וחשבונות בנקים בארץ ישראל. כץ גילה כי מוסדות המדינה ידעו על קיומו של הרכוש הזה, אך לא טרחו לאתר את יורשיהם של בעליו שנרצחו בשואה. בעקבות הספר הוקמה ועדת החקירה הפרלמנטרית לאיתור ולהשבת רכוש קורבנות השואה. בהמשך קמה החברה שעוסקת בטיפול בנושא - "החברה להשבה", .

ב-2009 ראה אור ספרו "על חשבון הקורבנות", בו המליץ לפתוח מחדש את הסכם השילומים עם גרמניה. "מדינת ישראל ויתרה בעל כורחה לגרמניה בנושאים שונים שקשורים בהסכם", אמר אז בריאיון לערוץ 7. את כספי הפיצויים הגדיר כ"סכום מגוחך", ואמר כי "גרמניה מעולם לא שילמה למדינת ישראל ולעם היהודי על עצם האובדן, רצח העם והכחדת חלקו הניכר של העם היהודי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ