פרופ' דוד שולמן זכה בפרס ישראל בחקר מדעי הדתות והפילוסופיה

ועדת הפרס קבעה כי שולמן הוא "חוקר מבריק של התרבות של דרום הודו". בתגובה לפניות של כלי תקשורת למשרד החינוך על חברותו של שולמן בארגון תעאיוש אמר בנט: אין לפסול אדם בשל דעותיו

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ

שר החינוך נפתלי בנט הודיע הערב (ראשון) כי פרופסור דוד שולמן מהאוניברסיטה העברית הוא הזוכה בפרס ישראל לחקר מדעי הדתות וחקר הפילוסופיה. בנט אישר את המלצת ועדת הפרס, בראשותו של  פרופ' שאול שקד, ולצידו חברי הוועדה פרופ' גדעון בוהק, פרופ' דבורה דימנט ופרופ' שמואל הרוי.

פרופסור שולמן
פרופסור שולמןצילום: צחי לרנר

בנימוקי הוועדה צויין כי פרופ' שולמן הוא חוקר מבריק ופורץ דרך של הדת, הספרות והתרבות של דרום הודו. פרופ' שולמן נודע במגוון של פרסומים בתחומים אלה, שבהם קנה לו שם בארץ ובעולם וזכה לשיתוף פעולה עם טובי החוקרים בתחום. אחד ההיבטים המאפיינים את עבודתו המחקרית הוא שליטתו במגוון רחב של שפות, בהן סנסקריט, טמילית, טלוגו ומאלאיאלאם.

על רקע היותו של פרופ' שולמן פעיל בארגון תעאיוש, הפועל למען פלסטינים בדרום הר חברון, פנו כמה כלי תקשורת בנושא למשרד החינוך. השר בנט מסר בתגובה כי "פרס ישראל בחקר הדתות ניתן לפרופסור שולמן על מחקרו פורץ הדרך בנושא הספרות והתרבות של דרום הודו. השר נפתלי בנט סבור שאין לפסול אדם בשל דעותיו, משמאל או מימין, יהיו אשר יהיו".

חברי ועדת הפרס כתבו כי מחקריו של שולמן "מצטיינים ברבגוניות של עיסוק בסוגות ספרותיות שונות ובנושאי מחקר שונים, ביניהם: דת, מיתוס, אמנות, פולקלור ודמיון. בארץ הוא ייסד את תחום לימודי הודו, ורוב חוקרי הודו בארץ הם תלמידיו. פרופ' שולמן תרם תרומה חשובה לניהול המחקר וההוראה באוניברסיטאות בארץ".

שולמן ייסד במו ידיו מספר תחומי מחקר וידע בארץ. בראש ובראשונה, הוא הקים את היסודות לשיח ער ורחב בדתות והגות הודו, אותו פתח גם לקהילה האקדמית הישראלית וגם לציבור הרחב, בעיקר דרך ספרים ותרגומים. הוא משמש מעין שגריר של הציוויליזציה ההודית בישראל. שולמן יוצא השנה לגמלאות מהאוניברסיטה העברית לאחר 40 שנה.

שולמן זכה ב-1987 בפרס מקארתור היוקרתי. הוא חבר האקדמיה הישראלית למדעים, התקבל לאקדמיה האמריקאית למדעים וחתן פרס א.מ.ת של משרד ראש הממשלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ