לאחר חמש שנים: דו"ח מבקר המדינה בפרשת "ביביטורס" יתפרסם במאי

הדו"ח, העוסק במימון נסיעות נתניהו בהיותו שר האוצר, יתפרסם במסגרת הדו"ח השנתי של המבקר. שפירא התריע מפני כוונת נתניהו להגדיל מינויים ללא מכרז למשרות ציבוריות

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרון פולבר

כחמש שנים אחרי תחילת הבדיקה הודיע היום (שלישי) מבקר המדינה יוסף שפירא כי הדו"ח שלו בפרשת "ביביטורס", העוסק במימון נסיעות ראש הממשלה בנימין נתניהו בהיותו שר האוצר, יתפרסם בחודש מאי. ממצאי הדו"ח, שיפורסמו במסגרת הדו"ח השנתי של המשרד, מתגלגלים זה שנים בין משרד מבקר המדינה ליועץ המשפטי לממשלה.

ב-2015 הועברו חומרים נוספים למשרדו של היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, וזאת לאחר שהיועץ קבע בספטמבר 2014 שהממצאים לא העלו חשד לעבירות פליליות. אך לדברי גורמים המעורים בדבר, לא מדובר בחומרים שמעלים חשד לביצוע עבירה.

מבקר המדינה שפירא
מבקר המדינה שפיראצילום: אוליבייה פיטוסי

הדו"ח השנתי של מבקר המדינה יכלול גם פרק העוסק בנציבות שירות המדינה, ובמינוי עובדים בכירים בשירות המדינה. אמש, בעת החתימה על הדו"ח והעברתו לראש הממשלה ויו"ר הכנסת, התריע שפירא נגד ביטול ועדות האיתור והרחבת היכולת למנות אנשים ללא מכרז לתפקידים בכירים בשירות הציבורי. המבקר אמר כי הרחבה משמעותית של היקף המשרות הבכירות הפטורות ממכרז עלולה לערער את היסודות שעליהם הוקם שירות המדינה ולשנות את אופיו כשירות ממלכתי, מקצועי ונטול זיקה פוליטית.

המבקר הגיב בכך לדברי נתניהו בישיבת הממשלה לפני שבוע, ולאישור מינוי הממונה החדשה על ההגבלים העסקיים במשרד הכלכלה, עו"ד מיכל הלפרין. "אני מבקש לבטל את ועדות האיתור, ואקיים ישיבה בנושא. נבחרנו כדי למשול, וחלק מהמשילות זה לבחור אנשים", אמר נתניהו והוסיף: "אני כופר בנוהל שהשתרש פה של ועדות מינויים. אם השרים לא יכולים למנות, שלא יהיו שרים. אם הם שוגים בבחירת האנשים הם ישלמו על כך בבחירות".

בצד הממצאים בתיק ביביטורס וסוגיית המינויים, יהיו בדו"ח עוד 52 פרקים. בין היתר יוקדש פרק לפעולות המדינה לעידוד שילוב האוכלוסייה הערבית בתעסוקה, ובדיקה של ייצוג הערבים בחברות ממשלתיות עיקריות ובתאגידים ציבוריים מובילים. נבחנה גם עמידת משרד החינוך ביעד שהציב לעצמו לאחר מבצע "צוק איתן", לחינוך לחיים משותפים ולמניעת גזענות.

יפורסמו ממצאים בעניין בטיחותם של עובדים ובריאותם, ועל הרוגים בתאונות עבודה במשק בכלל ובענף הבנייה בפרט. בדו"ח גם נבחנו היבטים בניהול ופיקוח על בתי החולים הציבוריים בהקשר של המרכז הרפואי הדסה, ונבחן טיפול המשטרה בשתיית אלכוהול מופרזת; נבחנו גם היבטים בניהול תיאטרון הבימה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ