חברה קדישא תל אביב נתמכת בכספים ציבוריים, אך מציעה סיוע לחרדים בלבד

חוזר מנכ"ל המשרד לשירותי דת קובע שעל החברה לחלק כספי צדקה לפי קריטריונים "עניינים ושוויוניים". מקור חלק ניכר מכספי הצדקה שלה הוא עודפי תשלומים של הביטוח הלאומי

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור

חברה קדישא תל אביב מציעה סיוע לנזקקים לקראת פסח, אך מייעדת אותו רק לאוכלוסייה החרדית. זאת, אף שחוזר מנכ"ל המשרד לשירותי דת קובע שעליה לחלק כספי צדקה לפי קריטריונים "עניינים ושוויוניים". החוזר גובש בעקבות עתירה שהגישה לפני עשור התנועה ליהדות מתקדמת נגד חברה קדישא ת"א. מקור חלק ניכר מכספי הצדקה של חברה קדישא ת"א הוא עודפי תשלומים שמעביר הביטוח הלאומי בשל שירותי קבורה.

במודעות שפרסמה חברה קדישא בימים האחרונים, בעיקר בעיתונות החרדית תחת הכותרת "חלוקת קמחא דפסחא", היא מציעה סיוע למשפחות ברוכות ילדים ולאברכים. מי שאינו שייך לקבוצות אלה אינו זכאי לסיוע.

חלוקת "קמחא דפסחא" לנזקקים בירושלים. ארכיוןצילום: גיל כהן-מגן

"במסגרת פעילות הצדקה וחסד של החברה קדישא, לעילוי נשמת הנפטרים אשר הובאו לקבורה בבתי העלמין של החברה, מחלקת החברה 'קמחא דפסחא' למשפחות נזקקות בכפוף להנחיות משרד המשפטים והמשרד לשירותי דת", נכתב במודעה. מופיעה בה רשימת יישובים בגוש דן ובשטחים, המצויים בתחום אחריות של חברה קדישא ת"א, ורק תושביהם זכאים לסיוע. את טפסי הבקשה ניתן לקבל במשרדי החברה קדישא בת"א, בבתי העלמין ובבתי החולים בגוש דן ובריכוזים חרדיים: בבית החולים מעייני הישועה בבני ברק, בשני מבנים של עיריית בני ברק ובמשרדי המועצות המקומיות אלעד ועמנואל.

משפחות ברוכות ילדים זכאיות לסיוע אם יש להן לפחות שישה ילדים שאינם נשואים, אין בבעלות המשפחה או בשימושה רכב והמשכורת החודשית אינה עולה על 1,500 שקלים ברוטו לנפש. הזכאות לאברך מותנית בהיותו רשום ללימודים מלאים בכולל המצוי בתחום פעילותה של חברה קדישא ת"א, שיש לו לפחות חמישה ילדים שאינם נשואים ושאין בבעלותו או בשימושו רכב. אברכים הלומדים או מתגוררים בת"א "זכאים להגיש בקשה ללא קשר למספר הילדים". במודעה נכתב כי על האברך "להתחייב ללמוד משניות לעילוי נשמות הנפטרים".

חברה קדישא ת"א היא עמותת הקבורה הגדולה בישראל ומשרתת את כל תושבי גוש דן. לחברה שני מקורות הכנסה עיקריים: כ–50 מיליון שקלים בשנה מביטוח לאומי למימון קבורה ותחזוקת בתי עלמין, ועוד כ–40 מיליון שקלים ממכירת קברים, המיועדים לפיתוח חלקות עתידיות. לכך מתווספות תרומות בסך כמה מאות אלפי שקלים מדי שנה. המשרד לשירותי דת מפקח על הפעילות הכספית של חברה קדישא.

ב–2006 עתרה התנועה ליהדות מתקדמת לבג"ץ, נגד הקריטריונים לחלוקת כספי הצדקה. חברה קדישא ת"א התנגדה לכל צורה של פיקוח על אופן חלוקת כספי הצדקה. למרות זאת, התחייבה המדינה בבית המשפט להסדיר את הנושא.

חוזר מנכ"ל המשרד לשירותי דת, שפורסם ב–2009, קובע כי חברה קדישא רשאית לחלק כסף לצדקה מכספי תרומות או ממקורות עצמיים אחרים כמו השכרת נכסים בבעלותה. כמו כן הותר לה להעביר לצדקה עד 5% מדמי הקבורה שהיא מקבלת מהביטוח הלאומי. על החברה נאסר לחלק צדקה מכספים המיועדים לפיתוח בתי עלמין. לצורך חלוקת כספי צדקה נקבע, שעל חברה קדישא להגיש למשרד לשירותי דת בקשה ולנקוב בסכום המבוקש ומקורותיו. הבקשה תיבחן בשים לב למצבה הכספי של החברה, ניהול כספי הפיתוח בנפרד מיתר הכספים ו"קיומם של קריטריונים עניינים ושוויוניים לביצוע החלוקה". חברה קדישא רשאית לחלק את כספי הצדקה רק לאחר קבלת אישור כתוב מהמשרד לשירותי דת. למרות זאת, פרסמה השנה החברה את המודעות לפני שקיבלה אישור לקריטריונים.

חברה קדישא ת"א לא השיבה לשאלת "הארץ" מה גובה התמיכה בכל משפחה או אברך ומה תקציב הצדקה כולו. עם זאת, מעיון בדו"ח הכספי של חברה קדישא ת"א לשנת 2013, האחרון שפורסם, עולה כי באותה שנה התקבלו בקרן הצדקה תרומות בסך כ–750 אלף שקלים. בנוסף לזה הרוויחה החברה ב–2013 עוד כ–4.1 מיליוני שקלים מניירות ערך ומפיקדונות בבנקים. הוצאות קרן הצדקה הסתכמו באותה שנה ב–5.7 מיליוני שקלים.

מחברה קדישא ת"א נמסר בתגובה: "כגוף האמון על קבורת הנפטרים, מקיימת חברה קדישא זה שנים את מצוות קמחא דפסחא לאלו שמתפללים לעילוי נשמת הנפטרים ביניהם גם אברכים הלומדים בכולל כמו גם לכלל האוכלוסייה. חברת קדישא מפרסמת קריטריונים ברורים אלה גם בעיתונות החילונית. חשוב לציין כי בניגוד לטענה חברה קדישא אינה חברה הממומנת מכסף ציבורי".

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה כי "מדובר בגוף פרטי, שמחזיק ברישיון למתן שירותי קבורה מאת השר לשירותי דת. השאלה העקרונית נבחנה במשרד המשפטים בעבר ונקבע כי גוף בעל רישיון למתן שירותי קבורה יוכל לחלק תרומות מתוך כספי הוצאות קבורה לא מנוצלות, בכפוף לקביעת קריטריונים שוויוניים לחלוקה ולמגבלות נוספות. תנאי זה מעוגן ברישיון האמור. הקריטריונים הספציפיים שנקבעו בהתייחס לגוף המצוין בפנייה אינם מוכרים לנו, ומשכך, ממילא לא אושרו בידי המשרד".

תגובת המשרד לשירותי דת: "ישנם קריטריונים שנקבעו בעבר על ידי בג"ץ. המשרד לשירותי דת בוחן ועוקב אחר העמידה בקריטריונים". המשרד מסר כי טרם אישר את הקריטריונים כפי שפורסמו השנה והם נבחנים בימים אלה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ