שישה מחברי המועצה להשכלה גבוהה התפטרו במחאה על מדיניות השר בנט

במכתב ששיגרו למזכירת המועצה, כתבו כי "מהלכי השר פוגעים במהות עבודת המל"ג, בעצמאותה וברוח פעולתה", ודרשו לפזרה באופן מיידי. בנט הדיח לאחרונה את סגנית יו"ר המועצה

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים225
ירדן סקופ

שישה מחברי המועצה להשכלה גבוהה הודיעו הבוקר (ראשון) על התפטרותם מהמועצה במחאה על מדיניות שר החינוך . בנט פעל לאחרונה להדחת סגנית יו"ר המל"ג פרופ' חגית מסר-ירון, ומינה במקומה את ד"ר רבקה ודמני שאומן במהלך שעורר ביקורת רבה בקרב אנשי אקדמיה רבים. זוהי הפעם הראשונה שחברים במועצה מתפטרים יחדיו במחאה על מדיניותו של שר החינוך.

התפטרות ששת החברים משתקת הלכה למעשה את פעילות המועצה, כיוון שכעת נותרו בה 16 חברים בלבד – פחות ממספר החברים המינימלי הנדרש בה לפי חוק המועצה להשכלה גבוהה, העומד על 19. מלשכת השר בנט נמסר בתגובה כי "אנו מודים לחברי המל"ג הפורשים על תרומתם להשכלה הגבוהה. מל"ג ממשיכה פעילותה ובמקומם ימונו בימים הקרובים אנשי אקדמיה מהאוניברסיטאות בעלי מעמד בכיר בשדה ההשכלה הגבוהה". ואולם, לטענת מקורות המעורים בנושא, ייתכן שבנט לא יוכל מבחינה חוקית למנות חברים חדשים בין היתר כיוון שמדובר באחוז משמעותי מהרכב המועצה. 

השר בנט במסיבת עיתונאים, בשבוע שעבר
השר בנט במסיבת עיתונאים, בשבוע שעברצילום: מוטי מילרוד

חברי המועצה החתומים על המכתב הם פרופ' משה מאור מהאוניברסיטה העברית (המכהן גם במועצה הציבורית ובוועד המנהל של מרכז מורשת מנחם בגין ומזוהה עם הימין), פרופ' יהודית גל-עזר מהאוניברסיטה הפתוחה, פרופ' אלי זלדוב ממכון ויצמן, פרופ' חגית מסר-ירון מאוניברסיטת תל אביב, פרופ' פאדיה נאסר אבו-אלהיג'א מאוניברסיטת תל אביב ופרופ' חיה קלכהיים מהאוניברסיטה העברית.

במכתב ששיגרו החברים למזכירת המועצה מיכל נוימן, כתבו: "אנו משוכנעים כי מהלכי יו"ר המל"ג (השר בנט) והצטרפות רוב חברי המל"ג אליהם, גרמו לפגיעה במטרות שלשמן הוקמה המל"ג ושהנחו את דרכינו ופעילותנו בה – קרי, שמירת רמה מדעית נאותה ואי הגבלת חופש הדעה והמצפון...".

בנוסף, כתבו, כי "המהלכים והצעדים שננקטו פוגעים במהות עבודת המל"ג, בעצמאותה וברוח פעולתה... ומערערים את אמון הקהילה האקדמית בהמשך פעילות המל"ג ה-12". בסיום המכתב, דורשים החתומים עליו לפזר את המועצה הנוכחית באופן מיידי ולמנות מועצה חדשה, "שחבריה ייבחרו בשקיפות ולאחר אפיון תבחינים לדרישות הסף לחברות במל"ג ולמינוי סיו"ר שיבטיחו האפשרות לקיים תפקידיה כמוגדר בחוק".

יוזם המהלך פרופ' משה מאור אמר ל"הארץ" כי "זה בפירוש לא פוליטי והעובדה שאני יזמתי את הצעד מוכיחה שמדובר בהחלטה מהותית. הפגיעה בעצמאות המל"ג, ולפיכך בעתיד ההשכלה הגבוהה, קשורה לתפיסה בעייתית של בנט את המל"ג. בנט הגיע מהסקטור הפרטי והוא רואה במוסדות האקדמיים לקוחות ובמל"ג נותן שירות. עם הבנה כזו אין בעיה למנות גם סטודנט ליו"ר מל"ג. המל"ג הוא לא נותן שירות - הוא רגולטור, הוא מסדיר את איכות ההשכלה הגבוהה ואת חופש הביטוי בהשכלה הגבוהה על פי דרישות החוק".

פירוט חברי המל"ג

פרופ' מאור הסביר כי "ברגע שאתה ממנה מרצה בכיר לסגן יו"ר, אתה ממנה מי שנותרו לו שני סבבים של קידום וזה עושה אותו פגיע ללחצים ואדם שלא יכול לקבל החלטות קשות, ולפעמים המל"ג צריך לקבל החלטות קשות". לדבריו, "למכללות אין מנגנוני קידום פנימיים, המרצים מקודמים על ידי ועדות שהמל"ג ממנה, בנט מינה מישהי לסגנית יו"ר שקידומה תלוי בוועדות שהמל"ג - הגוף שהיא עומדת בראשו - ממנה".

מאור הוסיף כי למעשה, לפי חוק, בנט רק מציע את המועמד ומליאת המל״ג היא זו שמאשרת את המינוי‎ל. "בנט המליץ למנות והמל"ג מינה, ולכן יש פה מצב שהמל"ג פגע בעצמאותו", אמר. "אנחנו לא מוכנים להיות חלק ממל"ג שפוגע בעצמאותו שלו ולמעשה בעתיד ההשכלה הגבוהה. עתיד ההשכלה הגבוהה תלוי גם במל"ג חזק. יש פה הבנה בעייתית של מהות המל"ג, תפקיד המל"ג ורוח המל"ג".

מנגד, היו באקדמיה גם מי שביטלו את הביקורת ואמרו שחברי המל"ג התפטרו מסיבות לא ענייניות. אחד מהם הוא ד"ר פינחס חליוה, מנכ"ל ועד ראשי המכללות הציבוריות מהמכללה האקדמית אשקלון שאמר כי "מינויה של פרופ' מסר ירון הוא פוליטי כמו כל המינויים שמבצעים שרים ודווקא מינויה של רבקה ודמני אינו פוליטי, כיוון שהיא הייתה חברת מל"ג בשנתיים האחרונות ונבחרה מתוך המל"ג. שני שליש מחברי המל"ג הצביעו להדיח את פרופ' מסר ירון לכן התפטרות שישה מחברי המל"ג תמוהה ולא עניינית".

חליוה הוסיף כי "לראשונה, כאשר נציגי האוניברסיטאות מרגישים שההגמוניה שלהם עלולה להיסדק, הם לא יכולים להתנהל על פי מצב רוחם וברגע שהם נמצאים בדעת מיעוט לקום ולסגור את המועדון. גיבינו את שר החינוך בעת שביצע את השינוי ואנו מגבים כל החלטה שמנגישה את מערכת ההשכלה הגבוהה לציבור ברחבי ישראל".

לפי חוק המל"ג, "מספר חברי המועצה ייקבע מתקופה לתקופה על ידי הממשלה על פי המלצת שר החינוך והתרבות, ובלבד שהמספר לא יפחת מתשעה עשר ולא יעלה על עשרים וחמישה, ושר החינוך והתרבות ביניהם".

מחוק המל"ג עולה כי להליך המינוי יש כמה שלבים ומגבלות שיקשו על בנט למנות חברים חדשים במהירות. בין היתר, מינוי החברים החדשים צריך להיות מאושר על ידי נשיא המדינה. לגבי הרכב המועצה נכתב כי "לפחות שני שלישים מהם יהיו בעלי מעמד בשדה ההשכלה הגבוהה, שהמליץ עליהם שר החינוך והתרבות לאחר התייעצות עם המוסדות המוכרים להשכלה גבוהה, חבר אחד יהיה יושב ראש התאחדות הסטודנטים בישראל וחבר אחד יהיה יושב ראש ארגון סטודנטים ואקדמאים בישראל". החוק מדגיש עוד כי "במועצה יינתן ייצוג הולם לכל סוגי המוסדות להשכלה גבוהה" המוכרים.

המועצה האחרונה מונתה על ידי שר החינוך לשעבר גדעון סער, בפברואר 2012, לחמש שנים, והיתה אמורה לסיים את כהונתה בסוף פברואר 2017. מינוי המל"ג בימי סער לא עבר באופן חלק, והיו טענות למינויים פוליטיים. כך למשל, שלושה מחמשת נציגי הציבור שנבחרו למועצה היו מקורבים לסער ולראש הממשלה בנימין נתניהו. מאז התחלפו חלק מהחברים, ושר החינוך שי פירון מינה אחרים במקומם. 

כעת נותרו במל"ג 15 חברים מלבד שר החינוך בנט: ד"ר רבקה ודמני שאומן, שמונתה לסגנית יו"ר המועצה על ידי בנט; פרופ’ יפה זילברשץ, שמונתה ליו"ר הוועדה לתכנון ולתקצוב על ידי בנט; ד”ר אופיר העברי; פרופ’ פואד פארס; פרופ’ צילה סינואני שטרן; פרופ' חיים זנדברג; פרופ’ שמואל האוזר; פרופ’ אורציון ברתנא; פרופ’ רחל בן אליהו זהרי; ד”ר לאה בם; פרופ' אלה בלפר; פרופ' רוזה אזהרי; פרופ’ עזרי טרזי; ירדן בן יוסף, נציג הסטודנטים; וגלעד ארדיטי, יו"ר התאחדות הסטודנטים. 

בעבר היה מקרה נוסף שבו חברת מל"ג התפטרה בעקבות חילוקי דעות עם מדיניות השר: פרופ׳ אורה לימור, מהאוניברסיטה הפתוחה שעשתה זאת בעקבות ההכרה באוניברסיטת אריאל וגיוס המועצה לתמיכה בצעד. 

1,500 אקדמאים חתמו לפני כחודש על במועצה להשכלה גבוהה, ובה הם דורשים מהשר לפעול למינוי מל"ג חדשה ווועדה ציבורית שתקבע את דרישות הסף לחברות בה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ