ראשי ועדות הרפרטואר של סל תרבות: מתנגדים לוועדה שתצנזר יצירות ותחליש את כוחנו

הרפורמה שהציג שר החינוך בנט ומנכ"לית משרדו עוררה התנגדות מצד חברי הוועדות, שאמרו כי יביעו דעתם על המהלך בדיון בוועדת החינוך של הכנסת השבוע, וכן ישקלו את צעדיהם בסוף שנת הלימודים

חברי ועדות הרפרטואר של סל תרבות שמעו על הרפורמה שמתכנן משרד החינוך בסל רק לאחר מסיבת העיתונאים שבה נחשפו פרטיה לתקשורת. עד יום חמישי האחרון לא נשמע קולם של ראשי הוועדות, אך היום (ראשון) הם הוציאו הודעה משותפת ובה הם כותבים כי הם מתנגדים להקמת הוועדה שתצנזר יצירות ותחליש את כוחם משמעותית.

במסיבת עיתונאים שכינסו שר החינוך נפתלי בנט ומנכ"לית משרדו מיכל כהן, הם הציגו את הרפורמה בתוכנית סל התרבות במערכת החינוך, שלפיה משרד החינוך יקים ועדה מיוחדת שתוכל להוציא מופעים והצגות מסל התרבות בשל מה שבמשרד הגדירו כ"תכנים פורנוגרפיים, עידוד אלימות, מרכיב גזעני, הטפה לטרור או פגיעה ביסודותיה של מדינת ישראל". התוכנית גם תחליש משמעותית את ועדות הרפטואר של המשרד, שאחראיות כיום על היצע התכנים בסל.

"אנו מברכים על תוספת התקציב והרחבת התוכנית ל-70 רשויות נוספות", כתבו ראשי הוועדות. "עם זאת, יש בתוכנית רכיבים שאינם מקובלים עלינו - הקמת ועדה שתשלול יצירות על בסיס קריטריונים תוכניים והיחס המספרי בין שני המסלולים המוצעים".

ראשי הוועדות לא הודיעו בינתיים על צעדים אופרטיביים בנושא: "בחודשים שנותרו עד ליישום התוכנית בשנת הלימודים הבאה ועל מנת שלא לפגוע בתלמידים ובמפיקים, אנו נמשיך את הדיאלוג עם משרד החינוך במטרה להביא לשינויים בתוכנית המוצעת", כתבו. עם זאת, הדגישו כי בכוונתם להשמיע את קולם בעניין בוועדת החינוך של הכנסת שתקיים דיון השבוע בנושא, וכן כי "בסוף שנת הלימודים הנוכחית נחליט על צעדינו בהתאם לשינויים שייעשו, כולל התפטרות אפשרית של הוועדות וראשיהן". 

ראשי הוועדות הדגישו עוד במכתב כי חברי ועדות הרפרטואר מבצעים את תפקידם בהתנדבות וכי מדובר ב"אנשים מכל קצוות הקשת המייצגים מגוון רחב של דעות ותפיסות, אך מעל לכל אלו חשוב לדעת שהם נבחרים על פי ניסיונם ומקצועיותם". 

על המכתב חתומים יו"ר ועדת מוסיקה פרופ' עודד זהבי, יו"ר ועדת אמנות פלסטית פרופ’ פיליפ רנצר, יו"ר ועדת תיאטרון פרופ' זהבה כספי, יו"ר ועדת ספרות ד"ר רחל אלבק-גדרון, יו"ר ועדת קולנוע גב' ענת שפרלינג ויו"ר ועדת מחול גב' רנה בדש. 

"אני מבקש להביע אכזבה ותימהון לנוכח ההחלטה החד-צדדית לפתוח מסלול עוקף הוועדה המקצועית, עצם הזימון לאחר שההחלטות התקבלו והאינפורמציה הסלקטיבית שקיבלנו בישיבה, לבין מה שהוצהר בפומבי בפני העיתונות", אמר ל"הארץ" פרופ' רנצר. "באופן אישי, עצם פתיחת מסלול עוקף הוועדות המקצועיות ולא חשוב באיזה אחוזים, ייתר את עצם תרומתי המקצועית לסל ולכן איאלץ לפרוש. אני חייב לציין שעשינו כל מאמץ להידברות ולהשפעה על תכני המתווה בפגישה הנעימה שקיימנו עם השר ובישיבות בוועדות הכנסת. לצערנו, ההודעה שנמסרה ביום חמישי ציננה את התקווה שתלינו בפגישות אלה".

יו"ר ועדת התיאטרון פרופ' זהבה כספי העריכה בשיחה עם "הארץ" כי המצב כיום בתחום הסל בתיאטרון אינו טוב ממה שמציע כעת משרד החינוך. "בשלב הקודם של בניית התוכנית התכוונו לפתוח אותה לחלוטין ועכשיו, בעקבות פגישה שהיתה לנו עם בנט והוא טוען שהתרשם, הוא אמר שיכניסו את מכסת שליש ההצגות מתוך הסל כחובה", הסבירה. "אנו לא מרוצים מהחלוקה הזאת בין החוץ לפנים. לגבי הוועדה המתוכננת - אם יש שדה פתוח לגמרי, מופקר כמעט, שבו כל מי שיעמיד איזושהי הצגה או יחלל משהו יוכל להיכנס לבתי הספר אז ברור שצריך להיות איזשהו מנגנון מווסת. הוא לא צריך להיות על בסיס של תכנים. גם אנחנו לא מאשרים פורנוגרפיה, לא מאשרים יצירות גזעניות והרי לא מדובר על זה. מדובר על תכנים הקשורים לאידיאולוגיה. את זה אנחנו לא רוצים לקבל".

כספי הוסיפה כי משום שמימוש התוכנית החדשה מתוכנן רק לשנת הלימודים הבאה, כך שבתי הספר והמפיקים התארגנו בהתאם, לא רצו ראשי הוועדות "לחולל כאוס במערכת". "אנו מקווים שבחודשים האלה נוכל לנהל משא ומתן מול משרד החינוך לגבי הדברים שלא מקובלים עלינו", הדגישה, "אם נגיע בסוף השנה למצב שבו אין שינוי, ברור שנצטרך לשקול מחדש היכן אנו עומדים. ניהלנו מגעים מול בנט ועוזריו ונפגשנו עם מנכ"לית המשרד. יש פתיחות מסוימת לשמוע אותנו והם הבינו שסל תרבות הוא מותג חשוב שלא כדאי לוותר עליו – מה שקודם היו כנראה מוכנים לעשות. אם נראה שאנחנו לא יכולים להשפיע, ברור שנצטרך לשקול אם מקומנו שם. גם התפטרות היא אחת האופציות". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ