בעלי מרכולים בירושלים עתרו נגד החלטת העירייה לסגור עסקים בשבת

העירייה הורתה על סגירה של שמונה מרכולים במרכז העיר בעקבות המאבק המשפטי על השבת בתל אביב. בעלי העסקים טוענים כי מדובר באזור חילוני ואין הצדקה לסגירה

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרכול הפתוח מסביב לשעון במרכז העיר בירושלים, בחודש שעבר
יאיר אטינגר

בעלי מרכולים בירושלים עתרו לבית המשפט נגד העירייה והעומד בראשה ניר ברקת, לביטול ההחלטה שתאסור פתיחה של עסקים בשבת, בין היתר במרכז הבירה.

העותרים, באמצעות עו"ד יוסי חביליו, טוענים שהחלטת היועץ המשפטי לעירייה בעניין התקבלה בחוסר סמכות, בהליך לא תקין ולא ראוי. לדבריהם, החלטות רגישות הנוגעת ליחסי חילונים-חרדים שיש בהן כדי לשנות את הסטטוס קוו אמורות להתקבל במועצת העיר, ולא כהחלטה טכנית לכאורה.

החלטת העירייה התקבלה באוגוסט, בהשפעת המאבק המשפטי על אופי השבת בתל אביב. לפי היועץ המשפטי לעיריית ירושלים, עו"ד אלי מלכה, כדי למנוע התערבות של בית המשפט בנוגע לאכיפת חוק יום המנוחה בירושלים, העירייה נדרשת לקבוע מדיניות אכיפה ברורה. לפי ההצעה, העיר תחולק לאזורים לפי אופי האוכלוסייה כאשר בחלקם תהיה אכיפה מופחתת של חוק יום המנוחה ובאחרים - אכיפה מוגברת. חלקים ממרכז העיר מוגדרים, במסגרת ההצעה, כאזור בעל צביון דתי המחייב אכיפה מוגברת. על פי התכנון, האכיפה תחל כבר באפריל הקרוב.

לדברי חביליו, שבעצמו כיהן בעבר כיועץ המשפטי לעירייה, ההחלטה הטכנית לכאורה פוגעת קשות בבעלי המרכולים, בתושבים ובמבקרים בירושלים, ומאחוריה עומד למעשה ראש העיר ברקת. העותרים טוענים כי הכוונה היא לאכוף את חוק יום מנוחה גם על אזורים שאינם דתיים. העתירה הוגשה לאחר שבעלי המרכולים הופיעו בשימוע כנגד ביצוע האכיפה, ונדחו.

"מדובר בהחלטה המפרה סטטוס קוו של עשרות שנים ומהווה כפייה דתית ופגיעה בזכות לחופש מדת", אמר חביליו. "ניר ברקת משיקולים פוליטיים, נכנע לחרדים ופוגע מאות אלפי תושבי ירושלים שבחרו בו. מכיוון שמרכז העיר אינו אזור דתי או חרדי אלא אזור בילוי ומסחר ההחלטה מנוגדת לפסיקת בית המשפט העליון בדבר איזון ראוי בין חופש מדת לפגיעה ברגשות דת. אני מקווה שבמקביל לעתירה שהגשתי יתקיים גם מאבק ציבורי על קיום הפלורליזם בירושלים לרווחת כל תושביה, ומאמין שבית המשפט יפסוק לטובתנו והמרכולים יישארו פתוחים בשבתות וחגים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ