לאחר שאושרה בממשלה: המדינה מקפיאה את העלאת שארית בני הפלשמורה מאתיופיה

מנכ"ל משרד רה"מ הודיע לצוות המופקד על יישום התוכנית כי היא תושהה עד לדיוני התקציב. חיילת שקרוביה ממתינים באתיופיה: לא יודעת איך לספר זאת למשפחה שלי

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בני פלשמורה לבושים בטליתות מתפללים בבית כנסת בגונדר, ב-2008
אילן ליאור

המדינה מקפיאה את העלאת שארית בני הפלשמורה מאתיופיה לישראל עד לדיוני התקציב – כך הודיע מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אלי גרונר, לצוות הבין-משרדי המופקד על יישום התוכנית להעלאתם. במייל שהעביר בימים האחרונים לחברי הצוות הבין-משרדי, כתב גרונר כי התכנית אושרה ללא מקור תקציבי ולכן תושהה עד לדיוני התקציב. במכתב, שפורסם לראשונה ב-Ynet, ציין גרונר כי עלות יישומה של התוכנית כשלושה מיליארד שקלים.

לפני כשלושה חודשים אישרה הממשלה להעלות לישראל כ-9,000 איש הממתינים באדיס אבבה ובגונדר. "הבאת יתרת יוצאי זרע ישראל מאתיופיה בהתאם להחלטה זו תחל בתוך 120 ימים ממועד החלטת הממשלה ותימשך לתקופה של עד חמש שנים", נכתב בהחלטה שאושרה בממשלה ב-15 בנובמבר. את הצעת המחליטים הניח על שולחן הממשלה שר הפנים דאז, סילבן שלום, בלחץ של יו"ר ועדת הפנים בכנסת, ח"כ דודי אמסלם (ליכוד).

החלטת הממשלה נועדה בעיקר לאחד בני משפחה שעלו לישראל עם קרוביהם שנותרו באתיופיה ובקשותיהם נדחו בעבר. בהחלטת הממשלה נכתב כי עלייתם לארץ של בני הפלשמורה תותנה בהופעת שמם ברשימות המעודכנות של קהילות הממתינים בגונדר ובאדיס אבבה. הזכאות תוגבל רק למי שמבקש להתגייר בישראל, עזב את כפרו לפני תחילת ינואר 2013, וממתין באדיס אבבה או בגונדר מאז. נקבע כי תנאי לבחינת המועמדות הוא שקרוב משפחה מדרגה ראשונה המצוי בישראל הגיש בעבר בקשה בשם הממתין או יגיש אחת כזאת כעת.

בצוות הבין-משרדי, שבראשו עומד מנכ"ל משרד ראש הממשלה, חברים מנכ"לי רשות האוכלוסין וההגירה ומשרד הקליטה ונציג אגף התקציבים באוצר והסוכנות היהודית. הממשלה הטילה על הצוות לבחון את קצב העלאת בני הפלשמורה, אפשרות להעלאת מועמדים שלהם קרובי משפחה מדרגה שנייה בישראל, היבטים תקציביים ובחינת מעורבות של המוסדות הלאומיים וגופים יהודיים נוספים בהבאתם ארצה.

חן אסממאו, חיילת צה"ל בת 22, שסבתה ושלושה מדודיה ממתינים זה שנים רבות באדיס אבבה מתקשה להאמין ששיקולי תקציב עומדים מאחורי ההחלטה להקפיא את העלייה. "עד היום הבעיה שלהם היתה שאמרו שמזרע האם הם לא יהודים. היום פתאום זו נהייתה בעיה של תקציב. רק בכיתי מהבוקר", אמרה בשיחה עם "הארץ". "זו משפחה שממתינה. זו סבתא שממתינה כבר 18-17 שנה. כבר אמרנו לה שהתקבלה החלטת ממשלה. פתאום באים בידיעה כזאת של 'תקשיבו, אין תקציב'. על מי אתם עובדים? זה נשמע הגיוני שאין תקציב? זה פתאום צץ אחרי שלושה חודשים, מה השתנה מאז החלטת הממשלה? אני לא יודעת איך לספר את זה למשפחה שלי. אני כל כך מאוכזבת מהמדינה הזאת. איך אפשר לשחק ברגשות של משפחות? זה אנשים, זה בני אדם".

ביום שני צפויה להתקיים ישיבה משותפת של ועדות הקליטה והפנים של הכנסת, למעקב אחר ביצוע החלטת הממשלה. ח"כ רויטל סויד (המחנה הציוני), שהשתתפה לפני כמה חודשים במשלחת חברי כנסת לקהילות הממתינים באתיופיה, מתחה ביקורת חריפה על הודעת מנכ"ל משרד ראש הממשלה. "עד מתי ימשיכו להונות, להתעמר ולהפלות את בני הקהילה האתיופית?", שאלה. לדבריה, "השהיית התוכנית באמירה כי אין תקציב מחמירה את אפליית העדה וצבועה בניחוח גזעני. במילים אחרות אומרים להם 'המצב שלכם ושל בני משפחותיכם לא מספיק חשוב בכדי שנמצא לכם את המשאבים'".

סויד ציינה כי נפגשה בכנסת עם יוצאי אתיויפיה המשרתים כלוחמים בצה"ל, שקרובי משפחתם מעוכבי עלייה מעל עשור. "איך נסתכל עכשיו לחיילים אלו בעיניים? המדינה אומרת להם 'אתם טובים מספיק כדי להילחם ולהקריב חייכם למען המדינה, אבל לא טובים מספיק בכדי שנעלה את בני משפחותיכם ארצה'. שנים מנעו עליית הקהילה שנותרה ללא סיבה, והיום אחרי שכבר אושרה העלייה והודיעו לקהילת הממתינים על כך, חוזרים בהם בתואנות שווא".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ