שר הרווחה כץ גינה את דברי יונה יהב: "אמירות דוחות וגזעניות"

בעקבות הפרסום ב"הארץ" שראש העיר חיפה פועל נגד העברת הוסטל לנערים חסרי בית למרכז העיר, מארגנים תושבים כנס מחאה ומכללת אורנים הציעה לשכן את הנערים בקמפוס

לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש העיר חיפה יונה יהב בכנס התחדשות שכונות בעיר, בשנה שעברה
לי ירון

שר הרווחה חיים כץ (ליכוד) גינה היום (חמישי) את דבריו של ראש העיר חיפה יונה יהב שפורסמו ב"הארץ" ולפיהם הוא "אינו רוצה" הוסטל לנערים חסרי בית בעירו. "קשה לי מאוד לשמוע אמירות דוחות וגזעניות כלפי אוכלוסיות מוחלשות", אמר כץ. תושבים זועמים מארגנים כנס במחאה נגד דברי יהב ומכללת אורנים הציעה לשכן את ההוסטל בקמפוס שלה.

היום פורסמה ב"הארץ" הקלטת שיחה בין יהב לח"כ מירב בן ארי (כולנו) שבה אמר ראש העיר חיפה כי הוא מתנגד בתוקף להעברת ההוסטל "הבית ברחוב חיים" משכונת הדר תחתון למרכז הכרמל. "לא רוצה אותם בעיר שלי, שילכו לקרית אתא... אין פה משא ומתן בכלל", אמר בין השאר יהב.

שר הרווחה כץ (הליכוד) אמר היום בתגובה: "קשה לי מאוד לשמוע אמירות דוחות וגזעניות נגד אוכלוסיות מוחלשות, המשרד בראשותי מחויב לאפשר את שילובם של בני נוער בסיכון בכל עיר ויישוב בישראל והכל על פי מידת הצורך". כץ הוסיף כי "שילובם של בני הנוער היא משימה חברתית מהמעלה הראשונה. הזכות להשתלב בקהילה היא זכות בסיסית של כל אדם ובמיוחד של נערים ונערות הנזקקים לשירותי הרווחה ואף אחד לא ימנע זאת".

ל"הארץ" נודע כי מנכ"ל משרד הרווחה אליעזר יבלון שוחח היום עם יהב על הנושא במטרה למצוא פתרון, וזה התבצר בעמדתו. במשרד מתחייבים כי לא יהיה שינוי לרעה בטיפול ובקורת הגג שהנערים מקבלים.

דבריו של יהב עוררו זעם בקרב חלק מתושבי חיפה, שצפויים לערוך הפגנת תמיכה בהוסטל ביום שלישי הקרוב מול בניין העירייה, יחד עם מנהליו. "החיפאים זועמים על האמירות של ראש העיר שלא מייצגות אותנו", אמרה גילה זמיר, תושבת חיפה שמארגנת את ההפגנה. "יש מקום פה לכולם, אין בחיפה גזע עליון ואין מקומות שאנשים מסוימים לא יכולים לשהות בהם. ההכללה שלו של חסרי בית, ואוטיסטים, ונוער בסיכון תחת קטגוריה אחת היא מקוממת. אנחנו מתכוונים למחות נגד המדיניות הזו בכל תוקף".

ח"כ מירב בן ארי, יו"ר ועדת המשנה לטיפול בצעירים חסרי בית, אשר התעמתה עם יהב בהקלטות שפורסמו, וח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) הגישו הבוקר ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין הצעה לסדר במליאה בבקשה לדון בהתנהלותו של ראש העיר יהב.

במכללת אורנים, הממוקמת במועצה אזורית זבולון סמוך לחיפה ולקרית טבעון, הציעו היום לקלוט את ההוסטל בתוך הקמפוס אם לא יימצא לו מקום ראוי. פרופסור יערה בר-און, נשיאת המכללה, שלחה את הצעתה לעמותה. "הייתי מזועזעת כששמעתי את האמירות של ראש העיר ואני מצהירה שדלתנו פתוחה לקלוט את הילדים. יש לנו פה מבני קבע בהם אפשר לשכן אותם ומסלולים לימודיים בהם הם יוכלו להשתלב. למה ילדים שזקוקים לעזרה צריכים להרגיש שלא רוצים אותם? אנחנו חרטנו על דגלנו לאפשר חינוך ובית לכל ילד ואנחנו לא ניתן שיוותרו עליהם".

בנציבות שיוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות ציינו כי אין זו הפעם הראשונה ששמו של יהב נקשר בהדרת אוכלוסיות חלשות. גם בשנת 2010 נטען כי יהב נתן גיבוי למאבק תושבי שכונת קרית חיים לסילוק אנשים עם מוגבלויות מהוסטל בשכונה. התושבים חילקו פליירים הקוראים בבוטות לפינוי הנכים מתוך הקהילה.

יהב סירב היום להגיב לדברים, וח''כים מכל הקשת הפוליטית גינו היום את דבריו וקראו לו להתנצל עליהם. "התנהגותו המצערת של יהב עומדת בניגוד מוחלט לראשי ערים שפותחים את לבם ואת הקהילות שלהם לשיקום ילדים בסיכון ואנשים עם מוגבלויות״, אמר ח''כ מאיר כהן (יש עתיד), שכיהן כשר הרווחה וכראש עריית דימונה. חברת סיעתו, ח"כ קארין אלהרר, אמרה כי "בושה לנו שבשנת 2016 ראש עיר מפחד מתושבי שכונה שמא לא יקבלו לחיקם נוער בסיכון או אוכלוסיות עם מוגבלות".

ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) הגדיר את דבריו של יהב כ"מזעזעים" והוסיף כי "אם המוסד יכול לפעול במרכז תל אביב הוא יכול לפעול גם בחיפה״. גם חבר סיעתו ח״כ יוסי יונה גינה את הדברים: ״דבריו מלמדים על התנערות של ראשי ערים מתפיסות ממלכתיות ומאחריות ממלכתית; הם שוקדים רק כדי לקדם את הרווחה של תושביהן". ח''כ עאידה תומא סולימן (הרשימה המשותפת) אמרה כי עמדתו של יהב "מעידה על סטריאוטיפים והבנה לקויה של תפקידו", וקראה לו לחזור בו ולהתנצל על הדברים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ