חשש להורדת הדירוג הבינלאומי של ישראל בשל 
עלייה בזנות בבתי המלון

במשרד התיירות מודים כי בשנה האחרונה חלה עלייה בשימוש בבתי מלון למטרות זנות וחוששים שדו"ח מחלקת המדינה האמריקאית על סחר בבני אדם יוריד את דירוג ישראל

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים48
לי ירון
לי ירון

במשרד התיירות מודים כי בשנה האחרונה חלה עלייה בשימוש בבתי מלון למטרות זנות — כך נודע ל"הארץ". בשל כך החליטו במשרד, לראשונה, להפריש תקציב ייעודי לבתי המלון כדי למנוע את פעילות הזנות בהם. גובה התקציב טרם נקבע. בעזרת התקציב, עובדים במלונות בארץ יעברו השתלמות בנושא, שבה הם ילמדו לזהות "סימנים מחשידים" לקיום זנות.

הערכות מקצועיות של משרד התיירות, שהגיעו לידי "הארץ", קובעות כי בשל הזנות במלונות יש חשש להידרדרות ישראל בדירוג הבינלאומי בדו"חות מחלקת המדינה האמריקאית על סחר בבני אדם. בהערכה רשמית של המשרד נאמר: "קיים חשש להתערערות מעמדה של ישראל בנושא. בדו"ח מחלקת המדינה האמריקאי מחודש יולי 2001, ישראל מוקמה במקום השלישי והנמוך במניעת סחר בבני אדם. לפיכך ארצות הברית קיצצה את הסיוע הכלכלי שסיפקה לישראל. החל משנת 2011, ישראל דורגה בדירוג הגבוה ביותר, כמדינה המשקיעה משאבים והנאבקת בתופעה בהיבט החקיקה והאכיפה. בשנה האחרונה יש עלייה בדיווחים על מקרים של שימוש במתקני תיירות למטרות זנות ומשרד התיירות נרתם למאבק ויקציב משאבים לכך".

נשים עוסקות בזנות בתל אביב, 2010
נשים עוסקות בזנות בתל אביב, 2010צילום: גטי אימג'ס

במשרד סבורים כי סרסורים ועבריינים המעסיקים נשים בזנות מעדיפים שהן יעבדו בבתי מלון במקום בבתי בושת, כי במלונות קשה יותר לזהות את הפעילות הזו ולעצור את המפעילים. במשרד סבורים עוד, שנשים רבות שבאו ממדינות ברית המועצות לשעבר, באמצעות ויזת תייר, פועלות בזנות בבתי מלון. לדברי עו"ד שרון מאיר, יועצת מנכ"ל משרד התיירות לענייני נשים, "בשנה האחרונה אנחנו נחשפים ליותר ויותר מקרים של זנות בבתי מלון. נשים עוסקות בזנות באתרי תיירות במקום בבתי בושת. זו פרצה חדשה יחסית, שהעבריינים החלו לנצל ואנחנו צריכים לסגור אותה כמה שיותר מהר".

בשל הקושי לאכוף חוק או לפקח על זנות בבתי המלון הפרטיים, החליטו במשרד לרתום את התאחדות המלונות וסוכני הנסיעות. בשבוע שעבר התקיים כינוס ראשון משותף של המשרד וההתאחדות, על "המאבק בנושא סחר בבני אדם בתעשיית התיירות".

בכינוס הוחלט כי המשרד יקצה תקציב ייעודי שיועבר להתאחדות בתי המלון, כדי שהיא תעבירו להכשרות לכלל עובדי המלונות, לזיהוי סימנים מחשידים ולטיפול בתופעה עם המשטרה. כך, לדוגמה, אם עובד יזהה אשה אשר חוזרת למלון בכל יום, ובכל פעם לחדר אחר, הוא יעביר למשטרה הודעה על חשש לפעילות זנות במלון. סמנכ"לית התאחדות המלונות רומי גורודיסקי אישרה שההכשרה תיעשה בבתי הספר לתיירות.

היום אין ענישה למלונות שהתגלה כי מתקיימת בהם זנות, ואין גורם המופקד על איתור העיסוק הזה במלונות. המשטרה מקיימת קשר קבוע עם קציני ביטחון בבתי המלון, שמדווחים לה אם עולה חשד לקשר בין רשת מקומית לעובדי מלון. עם זאת, אין כל איתור יזום או בדיקה של בתי המלון.

"בכל הנוגע לסחר בנשים, חינוך הוא דבר חיוני אבל לא מספיק", אמר בכינוס שר התיירות יריב לוין (ליכוד). "יש הסכמה על חשיבות הנושא והוא יקבל דגש ומשאבים, כדי לספק כלים לעובדי התעשייה. יש צורך במנגנוני אכיפה יעילים למען יראו וייראו. בלי הקפדה על אכיפה וביקורת, לא נוכל לפתור את הבעיה. זה נמצא גם בצד של המשטרה ויש לפעול בשיתוף אתה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ