אילן ליאור
אילן ליאור

בג"ץ דן הבוקר (שלישי) בהרכב מורחב של חמישה שופטים בראשות נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור בעתירה הדורשת להורות למדינה לאפשר פונדקאות בישראל גם לזוגות חד מיניים וליחידים. בדיון נזפו השופטים בנציג הפרקליטות, עו"ד נחי בן אור, על כך שהמדינה התחמקה ממתן תגובה לגופה של העתירה אף שזו הוגשה כבר לפני שנה. במקום זאת, ביקשה המדינה בשבוע שעבר לדחות את הדיון כדי לאפשר ליועץ המשפטי החדש לממשלה, אביחי מנדלבליט, "לבחון את ההיתכנות של ייזום הליך לשינוי החוק על ידי משרד הבריאות". לבסוף החליט בית המשפט לקיים דיון נוסף בעוד כשלושה חודשים והורה למדינה להגיב לטענות עצמן תוך חודשיים.

העותרים - בני הזוג איתי ויואב ארד-פנקס, סוכנות הפונדקאות תמוז ועמותת אבות גאים באמצעות עו"ד חגי קלעי - מבקשים לקבוע כי חוק הסכמים לנשיאת עוברים, המתיר פונדקאות ל"איש ואישה שהם בני זוג" בלבד, יכלול גם רווקים ורווקות ובני זוג מאותו המין.

מימין: אחד העותרים איתי פנקס עם בתו ועורך הדין קלעי בבית המשפט, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

נשיאת בית המשפט נאור זעמה בפתח הדיון הקצר על נציג הפרקליטות ואמרה כי "אתם מציבים אותנו במצב בלתי אפשרי, מפני שלמעשה אין תגובה. אתם אומרים 'היתה הצעת חוק, נתקעה, יש יועץ משפטי חדש', לגוף העניין אין התייחסות". בן אור אמר כי "המצב כפי שאנחנו רואים אותו, הוא שגם בהתאם לפסיקה של בית המשפט הנכבד הזה, מובן שדרך המלך היא לטפל בסוגייה באמצעות חקיקה". השופט אליקים רובינשטיין השיב לו כי "זו דרך המלך באמת. זה מה שהיה צריך להיות, אבל נראה שהמלך נרדם".

רובינשטיין תהה מדוע לא הוחל דין רציפות על הצעת החוק שיזמה שרת הבריאות הקודמת יעל גרמן (יש עתיד), המתירה לראשונה פונדקאות בישראל לזוגות חד-מיניים וליחידים. "זה היה פותר חלק גדול מהעתירה הזו", אמר. "מי שאמור לבקש את הרציפות זה שר הבריאות והדבר הזה לא נעשה עד לנקודת הזמן הזו", השיב בן אור בהתייחסו לשר הנוכחי יעקב ליצמן (יהדות התורה). "הצעת החוק הזאת בהקשרים ששר הבריאות בא מהם מבחינה אידיאולוגית, במתכונת הקיימת לא צריכה להיות לו בעיה", העיר רובינשטיין.

חוק הסכמים לנשיאת עוברים נחקק לפני 19 שנה. "מזה 19 שנה שנים סובלים בני זוג מאותו המין, רווקים ורווקות, מפגיעה אנושה בזכותם לחיי משפחה", נכתב בעתירה. הטענות לאפליה פסולה בחוק נדונו בבית המשפט כמה פעמים במסגרת עתירות שונות. לפני 14 שנה ביקש בית המשפט להמתין עד שייצבר די ידע כדי לבחון את משמעויות שינוי החוק. בעקבות עתירה שהגישו בני הזוג ארד-פנקס ב-2010, הקימה המדינה ועדה בראשות פרופ' שלמה מור יוסף לבחינת הסדרי הפריון והילודה.

ב-2012 המליצה הוועדה להרחיב את קבוצת הזכאים לפונדקאות בישראל גם לנשים יחידות. הוועדה הציעה כי גברים יחידים יורשו לפנות לפונדקאות גם כן, אך רק על בסיס אלטרואיסטי, ללא תשלום לפונדקאית. באשר לפונדקאות בחו"ל, קבעה הוועדה כי ייפתח מסלול להכרה במרפאות במדינות אחרות ומעמד ההורים שיבצעו בהן את הליך הפונדקאות ייקבע בהליך מקוצר, ללא צורך באימוץ. לאחר פרסום ההמלצות, מינה משרד הבריאות ועדה לבחינת יישומן.

באוקטובר 2014 אישרה הכנסת בקריאה ראשונה הצעת חוק שהגישה שרת הבריאות דאז גרמן, שהתבססה על המלצות ועדת מור יוסף. החוק קבע כי יחידים וזוגות חד-מיניים יוכלו לבצע הליכי פונדקאות בישראל. הוא הגביל את התשלום המרבי לפונדקאית בישראל ל-160 אלף שקלים להליך, כשהתשלום פטור ממס הכנסה. החוק קבע לראשונה גם כללים לפנייה לפונדקאות בחו"ל. חודש וחצי לאחר אישורו בקריאה ראשונה פוזרה הכנסת, ולא הוחל על החוק דין רציפות המאפשר להמשיך את החקיקה מאותו שלב בכנסת הנוכחית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ