תגלית נדירה: טבעת חותם של אשה מתקופת בית ראשון

בחפירות בעיר דוד נתגלו טבעות חותם שהיו שייכות לעליהנה בת גאל ולסעריהו בן שבניהו, שמות שלא מוכרים בתנ"ך. חותם השייך לאשה בתקופה הזאת הוא דבר יוצא דופן המצביע על מעמד חברתי גבוה

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
האבן מטבעת החותם של עליהנה בת גאל שהתגלתה בעיר דוד שבסילוואן
ניר חסון
ניר חסון

ממצאים מימי הבית הראשון התגלו בחפירה ארכיאולוגית בחניון גבעתי שבעיר דוד שבסילוואן. בין הממצאים התגלו שתי טבעות חותם עם שמות לא מוכרים ובולות (חותמות טין). הממצאים התגלו בתוך שרידי מבנה גדול, ככל הנראה מבנה מינהלי מסוף תקופת הבית הראשון, המתוארכת למאות השביעית והשישית לפני הספירה.

בחניון גבעתי שבמעלה עיר דוד נמשכת זה תשע שנים אחת מהחפירות הארכיאולוגיות הגדולות בתולדות ירושלים. מטרת החפירה היא לאפשר הקמת מרכז מבקרים חדש לגן הלאומי עיר דוד. החפירה הזו הניבה עד עתה שפע של תגליות מכל התקופות בחיי ירושלים. לאחרונה התגלתה שם החקרא – המצודה הצבאית הסלווקית שחלשה על ירושלים בתקופה החשמונאית. לפני כן התגלתה שם וילה רומית גדולה, מבנים ורחוב ביזנטיים, מבנים מהתקופה המוסלמית וכן אוצר זהב מהתקופה המוסלמית הקדומה ועוד ועוד.

באחד מקטעי החפירה העמוקים אליהם הגיעו החופרים בחודשים האחרונים הם גילו שרידי מבנה מסוף תקופת הבית הראשון. תקופה זו נדירה באופן יחסי בחפירות עיר דוד וירושלים בכלל, בגלל הבנייה המרובה בעיר בתקופות שלאחריה. המבנה שהתגלה הוא ככל הנראה לא מבנה מגורים, אלא בניין ממשל. במקום נמצא שבר של כותרת עמוד אופיינית לתקופה, חרסים, משקולות ועליהם סימוני המשקל, בולות (חותמות טין) ושברי צלמיות פריון (פסלונים של אלילי פריון). "התחושה היא שזה מבנה אדמניסטרטיבי, כל החגורה שסביב למקדש ככל הנראה לא נועדה למבנים פשוטים", אומר מנהל החפירה, ד"ר דורון בן עמי.

אבל הממצא המרשים ביותר הן שתי אבנים שהיו משובצות בטבעות חותם. הן עשויות אבן חצי יקרה ועליהן השמות עליהנה בת גאל וסעריהו בן שבניהו. לדברי ד"ר חגי משגב מהאוניברסיטה העברית בירושלים, הופעת שם אשה על גבי חותמת הוא דבר נדיר ביותר.

אבן מטבעת החותם שהיתה שייכת לסעריהו בן שבניהו והתגלתה בעיר דוד שבסילוואןצילום: קלרה עמית / רשות העתיקות

"חותמות שהיו שייכים לנשים מהווים אחוזים בודדים מכלל החותמות שנמצאו. זאת בשל מעמדן הכלכלי שהיה נחות בדרך כלל, לבד ממקרים יוצאי דופן כמו זה שלפנינו", אומר ד"ר משגב. "השם עליהנה אמנם אינו מופיע בתנ"ך ואין מידע נוסף על זהות האשה, אך העובדה שהחזיקה חותם, מעידה על מעמדה החברתי הגבוה. רוב חותמות הנשים המוכרים לנו נושאים את שם האב, ולא את שם הבעל. כאן, כמו במקרים האחרים, הדבר עשוי להעיד על מעמדה הגבוה יחסית של עליהנה, שהיה תלוי במשפחתה המקורית, ולא במשפחת הבעל. ייתכן שעליהנה שמרה על זכותה על הרכוש ועל עצמאות כלכלית גם לאחר נישואיה ולכן שומר שם האב, אולם אין בידינו מידע מספיק על החוק ביהודה בתקופה זו".

החוקרים מכירים שם דומה – עליה, שנמצא על גבי חותם עמוני (השייך לעם המוכר כעמון) שנמצא בעבר הירדן. השם הוא צורת הנקבה לשם המקראי "עלי". הכתב שעל גבי החותם מירושלים דומה בסגנונו לכתב העמוני ואנו גם יודעים כי לקראת סוף תקופת בית ראשון היתה לממלכת עמון השפעה רבה באזור ירושלים לכן ייתכן שמוצאה של בעלת החותם הוא מעבר הירדן.

השם השני – סעריהו בן שבניהו, גם הוא אינו מוכר מהמקרא. השם סעריהו נמצא על גבי חרס מערד ומשמעותו ככל הנראה האל המתגלה בסערה. בספר איוב, פרק ל"ח, נכתב: "יַּעַן-יְהוָה אֶת-אִיּוֹב, מנהסערה" וייתכן שמדובר באותו שורש.

החפירה נערכת על ידי רשות העתיקות במימון עמותת אלע"ד. רוב הממצאים הקטנים התגלו במסגרת מפעל סינון העפר שהקימה העמותה בעמק צורים. העפר הנחפר בחניון גבעתי מובא לשם ונשטף בזרם תחת מסננות כדי לאתר ממצאים ארכיאולוגיים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ