משרד החינוך ביטל קייטנות לכיתות ג'-ה' משכבות חלשות

תוכנית הקייטנות המסובסדות, שיישומה החל לפני שנתיים, היתה אמורה להתרחב תחילה לכיתות ג'-ד' ואז לכיתות ה'-ו'. בשנה שעברה בוטלה ההרחבה בשל היעדר תקציב ושר, אך כעת קיבל משרד החינוך החלטה סופית

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפעלה לילדים בקייטנה בבית ספר בלוד, בשנה שעברה
ירדן סקופ

משרד החינוך הודיע היום (שני) כי לא ירחיב את תוכנית הקייטנות המסובסדות לכיתות ג'-ד', ובקיץ הקרוב ישתתפו בה רק תלמידי כיתות א'-ב'. הדבר התגלה באקראי בהודעה שמסרה מפקחת מחוזית על קייטנות במשרד מירי דבוש בדיון בוועדת הפנים של הכנסת. לדברי דבוש, בקיץ הקרוב הקייטנות יוסיפו להיות מתוקצבות ב-225 מיליון שקלים, ויספקו שירות לתלמידי כיתות א' וב' בלבד, מהשעה 08:00 ועד השעה 13:00. 

תוכנית "בתי הספר של החופש הגדול", שהחלה לפני שנתיים, היתה אחת מתוכניות הדגל של שר החינוך הקודם שי פירון. הוא ראה בה ניסיון להקל על הנטל של ההורים שימי החופשה של ילדיהם רבים, בעוד ימי החופשה שלהם כעובדים מועטים. עם השקת התוכנית, שהחלה עם קייטנות בחירה לכיתות א' וב' שהתקיימו בשנתיים האחרונות בבתי הספר, הבטיח המשרד להרחיב אותה בהדרגה לאורך שלוש שנים - תחילה לכיתות ג'-ד' ולאחר מכן גם לכיתות ה'-ו'. התוכנית נחשבה להצלחה וזכתה לביקורת חיובית מהורים ותלמידים.

כבר בשנה שעברה, מיד לאחר הבחירות ולפני שמונה שר חינוך חדש, הודיע המשרד כי הקייטנות ימשיכו לפעול במתכונת המצומצמת לכיתות א' וב' בלבד משום שלא אושר תקציב חדש. המשרד ביטל גם את הקייטנות ל-30 אלף ילדים משכבות מצוקה בכיתות ג'-ה' שפעלו בשנה הראשונה לתוכנית ובהמשך נטען כי גם לכך אין די תקציב.

כעת מתברר כי גם השנה לא תורחב התוכנית ותקציבה יישאר זהה לשנה הראשונה לקיומה.

מפורום ועדי ההורים היישוביים, שנציג שלהם נכח בדיון בוועדת הפנים היום, נמסר כי "בתי הספר של החופש הגדול הוא פרויקט מוצלח ביותר. חבל מאוד שאחרי החגיגות הגדולות וההתהדרות המוצדקת על הרחבת המיזם, מתבטלות ההרחבות בקול ענות חלושה". בפורום קוראים למשרד החינוך ולממשלה "לשקול בשנית את החלטתם ולתת מענה לרבבות משפחות שמחכות לכך בקוצר רוח". 

ח"כ תמר זנדברג (מרצ) שנכחה בדיון, אמרה כי "הקייטנות הפכו להיות ענף הכנסות לרשויות ציבוריות על חשבון הציבור. מדובר על שירות חינוכי בסיסי לאור העובדה שיש חודשיים של חופש. עכשיו מסתבר שהפיתרון הצודק שהוצע על ידי משרד החינוך לא יורחב. המשמעות היא עלות של אלפי שקלים לכל משפחה".

העלות להורים בקייטנות המסובסדות היא מדורגת ונקבעת לפי האשכול הסוציו-אקונומי של יישוב המגורים. ברשויות באשכולות 4-1 ההורים אינם משתתפים במימון התוכנית, ברשויות באשכולות 7-5 ההורים שילמו 300 שקלים עבור כל תלמיד ואילו ההורים ברשויות באשכולות 10-8 שילמו 450 שקלים על כל ילד. עלות קייטנה פרטית יכול להגיע ל-3,000 שקלים ל-3 שבועות, כך שמדובר בהקלה משמעותית עבור ההורים. עלות התוכנית למדינה לכיתות א׳-ב׳ עמדה על כ-200 מיליון שקל מהמדינה, 40 מיליון נוספים ממרכז השלטון המקומי ו-15-10 מיליון שקלים ממפעל הפיס.

ממרכז השלטון המקומי, המשתתף במימון והפעלת הקייטנות נמסר כי "מרכז השלטון המקומי פעל יחד עם משרד החינוך כדי לקדם רפורמות משמעותיות ובהם הוספת סייעת שנייה וצמצום הצפיפות בכיתות. בית הספר של קיץ נמנה עם התוכניות החינוכיות המוצלחות שהופעלו ברשויות עם המשרד, ובשל כך נעמוד על כך כי הפרויקט יורחב לכיתות ג׳-ד׳ במסגרת התקציב הבא".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי "תקציב הוא דבר מוגבל. המצב של 40 ילדים בכתה וסייעת אחת בגן של 35 ילדים היה בלתי נסבל. על כן, תקציב החינוך מתעדף השנה את תוספת הסייעת השנייה ב-4,600 גני ילדים, את עצירת ההידרדרות במתמטיקה ואת הקטנת כיתות הלימוד. גם השנה, כמו בשנה שעברה, ילדי כיתות א׳ ו-ב׳ ימשיכו להינות ממסגרת חוייתית בימי החופש הגדול בעלות בסיסית בלבד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ