מכללה יהודית במישיגן מואשמת בהונאה בעשרות מיליוני דולרים

משרד המשפטים מאשים את "המכון היהודי במישיגן" (MJI) ברישום כוזב של סטודנטים שלכאורה למדו במוסדות בישראל, כדי לקבל לידיו מלגות פדרליות בשווי 50 מיליון דולר

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

מכללה יהודית במישיגן קיבלה באופן בלתי חוקי מלגות פדרליות (מלגות פֶּל) לסבסוד שכר הלימוד של סטודנטים אמריקאים שלכאורה למדו בישראל, בטענה כוזבת שמדובר בתוכנית לימודים בחו"ל. כך לפי משרד החינוך האמריקאי. בעקבות זאת, זכותה של המכללה לקבל מענקים נשללה.

לפי מכתב ששלח משרד המשפטים האמריקאי למכון היהודי במישיגן (MJI), מכללה השוכנת בווסט בלומפילד המציעה תוכנית בת ארבע שנות לימוד, כמעט 2,000 סטודנטים של המכללה הרשומים במוסדות להשכלה גבוהה בישראל קיבלו מלגות בין השנים 2006 ו–2012, אף ש"איש מהם לא נכח בהרצאות ב־MJI ולא סיים את לימודיו במוסד".

"הדבר מעיד על כך שהסטודנטים הללו לא למדו אפילו פרק זמן קצר במוסדות להשכלה גבוהה בישראל במטרה להעשיר את לימודיהם אחרי שנרשמו ללימודים ב־MJI במטרה לזכות בתואר אקדמי מ־MJI", נאמר במכתב. עוד מואשם הקולג' ב"רישום" בעלי תושבות מלאה בישראל ללימודים במוסד האמריקאי, במטרה לקבל ולהשתמש במלגות פל כדי לממן את פעילויותיו.

עיתון Detroit Jewish News מצטט נתונים ממשלתיים לפיהם MJI קיבל בשנים 2009–2015 במלגות פּל בסך של יותר מ–50 מיליון דולר. לפי הדיווח, רוב הסטודנטים שנבדקו ציינו בחשבונות ה"לינקדאין" שלהם שהם לומדים בקריה האקדמית בקרית אונו או במכון לב בירושלים, ולא ב-MJI.  

הספרייה בקריה האקדמית בקרית אונוצילום: דודו בכר

במכללה הכחישו את ההאשמות וציינו כי הם מופתעים מהודעת משרד המשפטים, שנהג, לשיטתם, בצורה "נמהרת, לא צודקת ולא הוגנת". מהמכללה נמסר כי בניגוד לטענת משרד המשפטים, MJI אינו מציע תוכנית לימודים בחו"ל. הסטודנטים רשומים ללימודים מקוונים או ללימודים "היברידיים", הכוללים קורסים ב־MJI וקורסים לקבלת תואר או תעודת גמר של MJI ונלמדים במוסדות זרים להשכלה גבוהה שחתמו על הסכם שותפות עם הקולג' היהודי. לדברי MJI, הנוהל עומד בתקנות משרד המשפטים.

"MJI חולק על טענות משרד המשפטים ויתנגד לשלילת זכותו לקבל מלגות בכל האמצעים העומדים לרשותו", נאמר בהודעת הקולג'.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ