למרות התחייבות ראש העיר חיפה, להוסטל לנערים חסרי בית עדיין אין משכן חלופי

יונה יהב מתנגד להעברת הוסטל "בית ברחוב חיים", שחוזה השכירות שלו מסתיים בעוד שלושה שבועות, לשכונת מרכז הכרמל. בדיון בכנסת בעניין התפתח עימות בין ח"כ מירב בן ארי לעוזרו של יהב

לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לי ירון

שבוע חלף מאז שראש העיר חיפה יונה יהב הודיע שיימצא משכן חלופי להוסטל לנערים חסרי בית בתוך שבוע, אך עדיין לא הושגה התקדמות בעניין ובעוד שלושה שבועות ייגמר חוזה השכירות של ההוסטל במיקומו הנוכחי והנערים עלולים להישאר ללא קורת גג.

לפני שבוע ביקר יהב ב"בית ברחוב חיים", מעון לנערים חסרי בית בשכונת הדר בעיר, והתחייב כי בתוך שבוע יימצא לו משכן חלופי, אך לא בשכונת מרכז הכרמל. המפגש תווך על ידי השרה גילה גמליאל, שהתחייבה גם היא כי בתוך שבוע יימצא פתרון לסוגיה. בעמותה גייסו כבר כמיליון שקלים לשיפוץ המבנה במרכז הכרמל, שכעת לא ניתן יהיה להשתמש בהם.

היום (רביעי) התקיים דיון בעניין בוועדת המשנה לטיפול בצעירים וצעירות חסרי בית, בראשות ח"כ מירב בן ארי (כולנו) ויהב התבקש למצוא פתרון לסוגיה בתוך שבועיים, עד לכינוס הבא של הוועדה. בוועדה התפתח עימות בין ח"כ בן ארי לבין עוזרו של יהב, נמרוד שיין, סביב הדרישה להעביר את ההוסטל מרחוב שפירא בשכונת הדר בחיפה.

"אנחנו הקמנו את ההוסטל ואפשר לבוא ללמוד מאיתנו. אל תטיפו לנו", אמר שיין לבן ארי. "אנחנו צמאים לסייע, אבל העמותה המפעילה את ההוסטל צריכה לבוא בידיים נקיות ופתוחות. כמעט עשרים שנה הבית בלי חצר, ופתאום עכשיו נזכרים? אנחנו כרגע משמשים כסוכני נדל"ן של העמותה, וזה לא התפקיד שלנו", הוסיף שיין. מנהל המחלקה לנוער וצעירים בעיריית חיפה, מומי אלמוג טען: "אנחנו מחפשים בית אחר בית".

הפגנה נגד יונה יהב בחיפה, בשבוע שעברצילום: רמי שלוש

עם זאת, ל"הארץ" נודע כי לעמותת "אותות" המנהלת את המקום הציעו מעיריית חיפה ארבעה מבנים חלופיים, כולם בשכונת הדר תחתון. מדובר במבנים פרטיים שמוצעים להשכרה באתר "יד שתיים" ולא במבנים של העירייה. בעמותה הסבירו כי המבנים אינם מתאימים כלל לצרכי ההוסטל, מכיוון שחלקם מחולקים לדירות ודורשים שיפוץ ובנייה מחדש, ובית אחר קטן מדי. 

"לא נמהר ללמוד מכם. טרפדתם מעבר של ההוסטל למרכז הכרמל", ענתה ח"כ בן ארי לשיין, "אם בני הנוער האלה חשובים לכם, צאו לדרך ותביאו פתרון. אנחנו בתהליך הזה כבר חודשים ארוכים. חייבים להוציא את הילדים מהסביבה הפוגענית בה הם נמצאים. בעוד שבועיים על העירייה להגיע עם פתרון, אחרת נחריף את המאבק", הוסיפה חברת הכנסת.

הקלטת השיחה בין מנכ"לית אותות וח"כ בן ארי לראש העיר יונה יהב

בהמשך הדיון סיפרה נוי, חסרת בית החוגגת היום את יום הולדתה ה-22: "בגיל 14 עזבתי את הבית לאשפוז פסיכיאטרי, לאחר שנים הגעתי לשירות לאומי והפסקתי אותו, לא היה לי לאן ללכת וישנתי על אופנוע. נכנסתי לחובות ולקחתי הלוואות מהבנק כדי לאכול. כיום אני מתגוררת בדירה שכורה, מתקיימת מקצבת נכות ולומדת בזכות מלגת לימודים שקיבלתי".

בדיון בוועדה נודע היום כי לראשונה יוענק סיוע בשכר דירה לצעירים וצעירות חסרי בית. מדובר בפיילוט של משרד השיכון ומשרד הרווחה, במסגרתו כ-200 צעירים וצעירות חסרי בית יקבלו סיוע של כ-1,000 שקלים בשכר הדירה מדי חודש למשך שנתיים. את המהלך הובילה יו"ר הועדה ח"כ בן ארי, והתוכנית צפויה להתחיל בחודש הבא. כיום צעירים חסרי בית אינם עומדים בקריטריונים של תקנות משרד הרווחה לסיוע לדרי רחוב, כיוון שהוא מוענק רק לבני 40 ויותר. "התוכנית הזו היא מהפכה עבור צעירים וצעירות חסרי בית בישראל", אמרה ח"כ בן ארי. "מעתה אותם צעירים יוכלו לקבל סיוע בשכר דירה ובכך לאפשר להם לצאת לעצמאות כלכלית, ככה נראה אותם כפי שהם, כחסרי בית, ולא רק דרך קריטריונים. אני מברכת על התוכנית ומודה למשרדי השיכון, אוצר והרווחה על שיתוף הפעולה המוצלח ואישור התוכנית".

ההוסטל "הבית ברחוב חיים", שמופעל כחלק ממעונות חסות הנוער של משרד הרווחה, נמצא כיום בשכונת הדר תחתון בחיפה. הוא מהווה פתרון זמני עבור נערים ונערות חסרי קורת גג בני 12–18, והוא המוסד היחיד מסוגו באזור הצפון. בכל שנה שוהים בו כ–300 נערים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ