מועצת רמת הנגב הרסה את דוכני האוכל ליד חולות

מחר ידון בג"ץ בעתירה שהגישו ארגוני זכויות אדם בדרישה להורות לשב"ס לאפשר למבקשי המקלט המוחזקים במתקן להכניס אליו מוצרי מזון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דוכני אוכל ליד מתקן חולות, בדצמבר אשתקד
דוכני אוכל ליד מתקן חולות, בדצמבר אשתקדצילום: אליהו הרשקןביץ

כ-60 דוכני ממכר שהקימו שוהים במתקן חולות נהרסו כליל לפנות בוקר (רביעי) ו-13 כלי רכב הוחרמו בפשיטה משולבת של יחידת הסיירת הירוקה ופקחי המועצה האזורית רמת הנגב, יחידת הפיקוד של משרד הפנים, פרקליטות מחוז דרום (אזרחי) ויחידת האכיפה של רשות הטבע והגנים.

בחודשים האחרונים הרסה המועצה האזורית רמת הנגב כמה פעמים מבנים זמניים שהקימו מבקשי המקלט בשטח הפתוח מחוץ למתקן, אך אלה נבנו מחדש. רוב הדוכנים שימשו לממכר מזון ומשקאות. לדברי דוברת המועצה אדוה לויד, השוהים במתקן הופנו כמה פעמים בעבר לקבלת טיפול רפואי לאחר שאכלו מהאוכל המוצע בדוכנים, זאת בשל תנאים תברואתיים ירודים. הדוברת אף אומרת כי לעתים השוהים שותים משקאות משכרים, יוצאים בשעות הערב אל הכביש הראשי ומסכנים את חייהם ואת חיי הנהגים.

לפני עשרה ימים עצרה רשות האוכלוסין וההגירה 22 מבקשי מקלט שהפעילו דוכנים מחוץ למתקן חולות וכלאה אותם בכלא סהרונים בגין הפרת איסור על עבודה.

על פי נהלי מתקן חולות, על מבקשי המקלט לשהות בו בין עשר בלילה ועד לשש בבוקר. אולם בפועל מבקשי מקלט רבים נשארים במתקן המרוחק מערים לאורך כל שעות היממה. דוכני המזון שימשו מקום בילוי עבור מבקשי המקלט. במקום הוצבו שולחנות ביליארד, כדורגל שולחן ואף דוכנים למכירת בגדים ונעליים.

עומר, בן 25 מחבל דרפור, המוחזק בחולות זה 11 חודשים, מספר כי מרבית מפעילי הדוכנים נמצאים בסהרונים, ומי שלא נכלא שם חושש לפתוח את הדוכן. "המקום ריק לגמרי, בעבר גם הרסו אבל לא כמו היום, עכשיו הכל ריק, אין כלום בחוץ". לדבריו, מבקשי המקלט בחולות הפסיקו לצאת אל מחוץ למתקן. "יצאתי היום לסיבוב קטן בחצר, אבל אין מה לעשות שם, אנחנו כל היום בחדר". 

מאז נפתח מתקן חולות עולות שוב ושוב טענות על איכות המזון המוגש למוחזקים בו. מבקשי מקלט אומרים כי בשל המגוון המצומצם, האיכות הירודה והאיסור להכניס מזון למתקן, הם נאלצים לבשל במתחם האוהלים המאולתר מחוץ לחולות. מחר (חמישי) ידון בג"ץ בעתירה שהגישו ארגוני זכויות אדם בדרישה להורות לשירות בתי הסוהר לאפשר למבקשי המקלט המוחזקים במתקן חולות להכניס אליו מוצרי מזון ולבשל אותם. את העתירה הגישו האגודה לזכויות האזרח, המוקד לפליטים ולמהגרים ורופאים לזכויות אדם בקיץ שעבר, באמצעות עו"ד עודד פלר. הם טוענים כי הסירוב של שב"ס לאפשר הכנסת מזון למתקן פוגע באופן חמור בכבודם ובחירותם של מבקשי המקלט.

בתגובת המדינה לעתירה נכתב כי לשב"ס סמכות לאסור הכנסת מזון למתקן. המדינה טוענת כי האיסור נובע מחשש לבריאותם ובטיחותם של מבקשי המקלט והצוות בחולות. עוד ציינה המדינה בתגובתה כי לפני כשלושה חודשים היה חשש להרעלת מזון של 82 מבקשי מקלט בחולות, שמקורה ככל הנראה ב"שוק האוכל" בחולות. ארגוני זכויות האדם אומרים כי עובדה זו דווקא מחזקת את טענתם לפיה על שב"ס לאפשר הכנסת מזון לחולות, כדי שהמוחזקים במתקן לא ייאלצו לבשל בתנאי שטח ירודים. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ