ארבעה חוקרים במכתב לבנט: להפסיק את השימוש במילון המושגים באזרחות

לטענת החוקרים, משרד החינוך פרסם את המילון ללא ליווי ופיקוח של ועדת מקצוע האזרחות, כפי שנדרש בנהלים. כעת הם מאיימים לעתור לבג"ץ. "כלי פדגוגי שהוחרג באופן גס מתוכנית הלימודים המאושרת"

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ

ארבעה חוקרים ואנשי חינוך שלחו אתמול (רביעי) מכתב לשר החינוך, נפתלי בנט, בדרישה להפסיק את השימוש המחייב במילון המושגים החדש באזרחות והתריאו כי בכוונתם לעתור לבג"ץ בנושא. לטענתם, "למרות התפרקותה דה-פקטו של ועדת המקצוע באזרחות, המשרד לא מינה חברים חדשים והמשיך את הליך הטמעת המושגון כמחייב — ללא ליווי, פיקוח וביקורת של ועדת המקצוע, כנדרש". 

מילון המושגים, המכונה גם "מושגון", הוא מקבץ של מושגים חשובים מחומר הלימוד באזרחות, המפורטים בתמציתיות ועל התלמידים להכירם לקראת בחינת הבגרות הקרובה. שולחי המכתב הם החוקרים ד"ר ריקי טסלר, פרופ' אסעד גאנם וד"ר אריה קיזל, יחד עם גל אורון, מורה לאזרחות, והם יעדו אותו מלבד שר החינוך גם למנכ"לית המשרד מיכל כהן וממלאת מקום יו"ר המזכירות הפדגוגית דליה פניג.

תלמידים נבחנים במבחן הבגרות, אילוסטרציהצילום: ניר כפרי

הכותבים, שלוקחים חלק במאבק על ספר האזרחות זה כמה שנים, טוענים כי יש לדון בכל שינוי בתוכנית הלימודים בוועדת המקצוע הרלוונטית, במקרה זה אזרחות, אך הדבר לא קרה במקרה של עדכון המילון. ״המושגון נכתב ללא היוועצות עם ועדת המקצוע באזרחות. כאשר הובא לידיעתם (של חברי הוועדה) והם הביעו התנגדות לשימוש בו ככלי פדגוגי וכחומר לימוד שהוחרג באופן גס מתוכנית הלימודים המאושרת – התעלמו מדעתם״, לשון המכתב.

על רקע חילוקי דעות אלה התפטרו מן הוועדה שלושה נציגי ציבור והותירו אותה עם נציג ציבור אחד בלבד, מי שהיה יו"ר ועדת המקצוע הקודם, פרופ' אשר כהן. הכותבים דורשים ״להורות על ביטול השימוש במילון ככלי מחייב בבחינות הבגרות הקרובות״. משום שבחינת הבגרות למועד הקיץ כבר כתובה, הם מבקשים כי ״תתקבלנה תשובות הנסמכות על הספרים המאושרים ולא בהכרח על המושגון״.

עוד מסבירים הכותבים כי ועדת המקצוע פעלה בהרכב חסר לאחר שארבעה נציגי הציבור שהתפטרו לא הוחלפו למרות בקשות שונות. לדבריהם, הוועדה חדלה למעשה לפעול בספטמבר 2015, אך התיקונים למושגון ממשיכים להופיע בשם הוועדה. המושגון המעודכן הופץ בנובמבר 2015, שישה חודשים בלבד לפני בחינת הקיץ - לדבריהם, מבלי שניתן פרק זמן ראוי להטמעת השינוי.

עוד נכתב כי "בנסיבות אלה, קידום המושגון, מחוץ ובניגוד לכללים אשר נקבעו בידי ועדת המקצוע, מנוגד להוראות המזכירות הפדגוגית ולנהלים הרלוונטיים״. כותבי המכתב אף ציינו כי מעבר להתעלמות מעמדת חברי ועדת המקצוע גם שאלותיהם, בין היתר שאלת זהות כותבי המחוון החדש - נותרו ללא מענה. "טענות אודות אי-דיוקים בתכני המושגים ואי-התאמה בין המושגון לבין תוכנית הלימודים המחייבת וספרי הלימוד הקיימים, לא נענו. לא נשלח פרוטוקול מאושר של הישיבה אף שחברי הוועדה שלחו הערות בטענה שהסיכום שונה מהותית, וההליך כולו התנהל בחיפזון, בלי לאפשר כל דיון נוסף בסוגיה״, כתבו.

בשבוע שעבר פורסם ב״הארץ״ כי ממלאת מקום יו"ר המזכירות הפדגוגית דליה פניג מעכבת את חתימתה על כתבי המינוי של חברי ועדת המקצוע החדשה באזרחות בשל תחושתה כי הרכב הוועדה איננו מאוזן. במשרד החינוך הבטיחו בסוף השבוע שעבר כי הרכב הוועדה ייחתם כבר ביום ראשון, אך הדבר טרם קרה. בין השמות שלפי הפרסומים יקחו חלק בוועדה: פרופ׳ אשר כהן מאוניברסיטת בר אילן, ד״ר יוסי לונדין מהמכללה הדתית לחינוך אורות ישראל ופרופ׳ שמעון שטרית מהאוניברסיטה העברית. במשרד טענו כי יהיו גם שני חברים ערבים בוועדה, אך סירבו לחשוף את זהותם.

בתוך כך, ביום שני ידון בג״ץ בעתירה אחרת נגד מדיניות השר בנט. פרופסורים חברי סגל באוניברסיטאות הדורשים להשעות את פעילות המועצה להשכלה גבוהה (מל״ג) בהרכב חסר, לאחר ששישה מנציגי האוניברסיטאות במועצה התפטרו במחאה על הדחת סגנית יו״ר המועצה פרופ׳ חגית מסר ירון ומינויה של ד״ר רבקה ודמני שאומן תחתיה.

ממשרד החינוך סרבו להגיב על הדברים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ