כ-1,500 איש הפגינו בירושלים במחאה על הקפאת התוכנית להעלאת שארית בני הפלשמורה

אחד המפגינים ממתין יותר מעשור לבתו שנותרה באתיופיה: "זה רק בגלל גזענות. הלב שלי שבור". ח"כ אמסלם (ליכוד) הצטרף למחאה: "אם היו צריכים להביא ילדים בלונדיניים, אתמול הם כבר היו כאן"

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ההפגנה בירושלים נגד הקפאת התוכנית להעלאת בני הפלשמורה, היום
אילן ליאור

כ-1,500 בני אדם, רובם יוצאי אתיופיה, הפגינו הבוקר (ראשון) בירושלים במחאה על הקפאת התוכנית להעלאת שארית בני הפלשמורה. חלק מהמשתתפים נשאו את תמונות קרוביהם הממתינים זה שנים לעלות לישראל. 

המפגינים קראו לממשלה ליישם לאלתר את ההחלטה שקיבלה לפני ארבעה חודשים, להעלות לישראל כ-9,000 מבני הפלשמורה הממתינים באדיס אבבה ובגונדר. הם צעדו מבנייני האומה אל עבר משרד ראש הממשלה ונשאו שלטים עליהם נכתב: "החלטות ממשלה צריך לקיים", "די לאפליה, די לגזענות" ו"לא מפלים בין יהודים ליהודים".

ההפגנה בירושלים, היוםצילום: אמיל סלמן

בהפגנה השתתפו חברי הכנסת אברהם נגוסה ודודי אמסלם מהליכוד ורויטל סויד מהמחנה הציוני. אמסלם ונגוסה נעדרים זה שבוע וחצי מדיוני מליאת הכנסת במחאה על הקפאת התוכנית, שעל פי משרד ראש הממשלה אושרה ללא מקור תקציבי. בשל הלחץ שהפעילו חברי הכנסת מהליכוד, משרד רה"מ הודיע לפני כשבועיים כי יוקצה תקציב להעלאת 500 זקנים, חולים ובודדים עוד השנה, אך שאר התוכנית תיושם רק במסגרת תקציב 2017. עם זאת, נגוסה ואמסלם הבהירו כי לא יסתפקו בעלייה המצומצמת השנה.

"אני לא מצליח להבין את ההחלטה הזאת של ממשלתי", אמר אמסלם, שהבהיר כי ימשיך להיעדר מהמליאה עד שראש הממשלה יתחייב ליישם את ההחלטה. לדבריו, "אם היו צריכים להביא 9,000 ילדים בלונדיניים עם עיניים כחולות, אתמול הם כבר היו כאן". ח"כ נגוסה אמר כי "למשפחות שהניפו את תמונות קרוביהם כואב הלב והם מבקשים להעלות את הוריהם, ילדיהם ואחיהם ודורשים לבצע את החלטת הממשלה כלשונה. נמשיך לא להצביע עם הממשלה כל עוד היא מפלה בין יהודים ליהודים". 

ההפגנה בירושלים, היוםצילום: אמיל סלמן

ח"כ סויד ציינה כי "ראש הממשלה לא היה מעז להקפיא החלטת ממשלה לעלות עולים והיה מוצא תקציב אם היה מדובר בעליה מברית המועצות או מאירופה. זוהי גזענות ואפליה לשמה - רק  לעליה מאתיופיה מודיעים פתאום שאין תקציב".

אחד המפגינים, הייאטו זמיל, אמר כי הוא ממתין יותר מעשור לבתו שנותרה באתיופיה: "הממשלה כבר החליטה ועכשיו פתאום לא רוצים - זה רק בגלל גזענות. הלב שלי שבור". ייזאנו מרו סיפרה כי היא ממתינה כבר 18 שנה לדודתה: "נאבקנו במשך שנים להחלטת ממשלה ועכשיו שוב מזלזלים בנו. דודה שלי ואחרים נותרו שם במצב קשה אבל כנראה שזה לא מעניין את הממשלה שפשוט משקרת לנו שוב ושוב".

היום פורסם ב"הארץ" כי המשטרה ערכה שיחות אזהרה לפעילים שהיו מעורבים במחאת יוצאי אתיופיה, כדי לדלות מידע לקראת ההפגנה בירושלים. "בעבר היו לך כל מיני התבטאויות בעניין הזה, את יודעת, גם חקרו אותך בתל אביב על זה, נכון?", אמר שוטר מתחנת רחובות לאחת הפעילות בשיחת טלפון. "אני רוצה שתשמרי על עצמך", הוסיף. למרות שהפעילה הבהירה לו כי אינה מעורבת בארגון ההפגנה, המשיך השוטר ללחוץ עליה וביקש, בין השאר, לדעת כיצד תגיע לירושלים. כששאלה אותו על איזו הפגנה הוא מדבר, השיב לה השוטר: "בירושלים. נו מה, את עכשיו משחקת אותה תמימה? יש ב-20 במארס, כפרה, יצא בכל העולם".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה כי כנהוג באירועי סדר ציבורי המתקיימים ברישיון, כמו במקרה זה, נבנית במשטרה תמונת מצב עדכנית ככל שניתן על אופי האירוע, מספר משתתפים, דרכי תנועה וכו': "כחלק מן ההיערכות לקראת הפגנות עורכת המשטרה שיחות מדגמיות עם משתתפים לתיאום הפעילות והבהרת אופי ההפגנה המתגבש, זאת על מנת לשמור על הסדר בגבולות הרישיון שניתן להפגנה. כך נעשה בכל הפגנה מרובת משתתפים כמו במקרה זה".

פעילה חברתית מקבלת שיחת אזהרה מהמשטרה לקראת הפגנת האתיופים בירושלים קרדיט: דניאל בר-און, ג'יני

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ