ועדת העבודה אישרה: גם אבות יוכלו לצאת ל"שעת הנקה"

כיום מותר רק לנשים להיעדר כשעה ממקום העבודה במשך ארבעה חודשים אחרי חופשת הלידה. ההיעדרות תותר בתנאי ששני בני הזוג יודיעו על כך מראש למעסיקיהם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לי ירון
לי ירון

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת אישרה הבוקר (שני) פה אחד לקריאה טרומית הצעת חוק של ח"כ רחל עזריה (כולנו), לפיה שני בני הזוג יוכלו לחלוק ביניהם את זכות "שעת הנקה". מדובר בהיעדרות של שעה אחת ממקום העבודה למשך ארבעה חודשים מתום חופשת הלידה, הניתנת כיום לנשים בלבד. 

ההצעה קובעת כי ההיעדרות תותר בתנאי ששני בני הזוג יודיעו למעסיקיהם על היעדרותם לא יאוחר מ-14 יום לפני תום חופשת הלידה, ויציינו מהם הימים שבהם הם צפויים להיעדר. בנוסף נקבע כי המינוח "שעת הנקה" ישונה בחוק ל"שעת הורות" וכי גם המינוח "חופשת לידה", ל"תקופת לידה והורות".

לדברי עזריה, "ככל שנקל על אימהות לילדים קטנים ונאפשר יותר חלוקה בין בני הזוג, כך ייטב. כל משפחה תקבל החלטה מתי כל אחד מבני הזוג ייצא מוקדם ממקום עבודתו". גם עו"ד מיראל נ'חול מנציבות שוויון ההזדמנויות בעבודה ברכה על ההחלטה: "זהו צעד חשוב מאוד שיאפשר לנשים להתקדם באופן ראוי במקומות העבודה ויתרום גם לצמצום פערי השכר בין נשים לגברים".

לעומתם, בהתאחדות המלאכה והתעשייה ואיגוד לשכות המסחר התנגדו למהלך. זאת, בטענה כי הוא יוביל להיעדרות לא רציפה ממקום העבודה שתקשה על המעסיק למצוא מחליף לאותו עובד. "קשה להיערך ולתכנן בעסק קטן עם מספר מצומצם של עובדים", אמר עו"ד מרדכי עזרן מהתאחדות המלאכה. עו"ד סיגל בודאי מאיגוד לשכת המסחר קראה לוודא באמצעות מעסיקי בני הזוג ששעת ההנקה לא מנוצלת על ידי שניהם. "על המנהל להיערך לשינויים במצבת כוח האדם, כשם שנעשה במקרים אחרים", אמרה בתגובה עזריה.

אתמול אישרו חברי ועדת השרים לחקיקה הצעת חוק שתאפשר לראשונה גם לנשים היולדות בביתן לקבל מענק לידה. עד היום הופלו נשים שילדו בבית בשל רצונה של המדינה לעודד לידה בבתי החולים, שנחשבה עד לאחרונה לבטוחה יותר. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ