הכנסת מקדמת את הנגישות באוניברסיטאות: גישה לספריות, חומרי לימוד וחניונים

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות אישרה תקנות המחייבות את המוסדות האקדמיים למנות אדם שיהיה אחראי לקביעת התאמות הנגישות. העדיפות בקבלה לתפקיד תינתן לאנשים עם מוגבלויות

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מסלול לימודים לאנשים עם מוגבלות שכלית באוניברסיטת בר אילן. למצולמים אין קשר לכתבה
מסלול לימודים לאנשים עם מוגבלות שכלית באוניברסיטת בר אילן. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: מוטי מילרוד

ועדת המשנה לנגישות בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת אישרה היום (רביעי) תקנות לפיהן מוסדות ציבוריים להשכלה גבוהה יונגשו לאנשים עם מוגבלות. התקנות מחייבות למנות אדם שיעזור לאנשים בעלי מוגבלות בספריות, להקצות להם מקומות מיוחדים בכיתות ולהנגיש להם את כל חומרי הלימוד. עוד נקבע כי המוסדות יידרשו להקים מרכז תמיכה שיסייע לתלמידים עם מוגבלות וכי תלמידים אלה יקבלו במוסדות הלימוד ליווי אישי וייעוץ מקצועי.

לפי התקנות החדשות, כל מוסד להשכלה גבוהה יצטרך להקצות חניות נגישות בכל חניון ויציב שלטים עם ניגוד חזותי (שלטים עם צבעים קונטרסטיים לבעלי לקויות ראייה). תכנים שיועלו לאתרי אינטרנט של המוסד יונגשו אף הם. בחדרי לימוד, מעבדות וחדרי תרגול יספק המוסד מערכת אישית אלחוטית להגברת שמע. בחדרי לימוד יוקצו שני מקומות ישיבה מיוחדים, ולידם מקום למלווה.

בנוסף, יוצב שלט לפיו לאדם עם מוגבלות קיימת עדיפות לשבת במקומות שבקדמת חדרי הלימוד. כמו כן, יוקמו דרכי גישה נגישות למדשאות. כל מוסד ימנה אדם שיהיה אחראי לקביעת התאמות נגישות, כאשר העדיפות בקבלה לתפקיד תינתן לאנשים עם מוגבלויות.

יו"ר ועדת המשנה לשוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, ח"כ אילן גילאון (מרצ), אמר כי "התקנות מסדירות לראשונה את הזכות של אנשים עם מוגבלויות להיכנס בשעריהם של המוסדות להשכלה גבוהה מבלי ששום מכשול יעמוד בפניהם. מדובר בשינוי מהותי, שיחייב את כלל המוסדות ואת המדינה ליטול אחריות ולוודא שכל סטודנט שבא בשערם, יהנה מגישה מסודרת וטובה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ