המשטרה: 90% מתיקי התעללות של מטפלות בפעוטות - נסגרים

בדיון בוועדה לזכויות הילד בכנסת הוצגו נתונים לפיהם בשנים 2015-2010, כ-500 ילדים מתחת לגיל שש עברו התעללות. מטפלות שהיו חשודות בעבר בהתעללות חוזרות לעבוד ונעצרות שוב

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים6
לי ירון
לי ירון

המשטרה מתקשה לגבש כתבי אישום נגד מטפלות החשודות בהתעללות בפעוטות וכי 90% מהתיקים נגדן נסגרים - כך עולה מדברי נציגות המשטרה בדיון שהתקיים היום (שני) בוועדה לזכויות הילד בכנסת.

לפי נתוני המשטרה, בשנים 2010-2015 עברו כ-500 ילדים מתחת לגיל שש התעללות בידי מטפליהם אך רק ב-10% מהמקרים הוגש כתב אישום. ב-80% מהמקרים הסיבה לסגירת התיק היתה חוסר ראיות. לפי המשטרה, במקרים רבים מטפלות שהיו חשודות בעבר בהתעללות בפעוטות חוזרות לעבוד עם ילדים ונעצרות שוב בחשדות דומים. משרד הכלכלה אינו מפקח כלל על הגנים הפרטיים וגם הפיקוח על הגנים שנמצאים באחריותו מוגבל מאוד בשל המחסור בתקציב.

קצינת ייעוץ וחקירת נוער רפ"ק דנה רומן וקצינת החקירות פקד ליאת לב, שהופיעו בפני הוועדה, אמרו בדיון כי ברבים מהגנים לא מוצבות מצלמות אבטחה וכי היעדר התיעוד מקשה על המשטרה לגבש ראיות לכתבי אישום. השתיים הוסיפו כי גננות אלימות שאינן מורשעות חוזרות לעבוד עם ילדים ונעצרות שוב ושוב.

החוק אינו מונע גם מאדם בעל עבר פלילי לפתוח גן פרטי ולטפל בילדים ובתינוקות והמסגרות הפרטיות אינן מפוקחות, כאמור, על ידי משרד הכלכלה. על פי הערכות, כ–300 אלף ילדים עד גיל שלוש נמצאים במסגרות כאלה. לדברי מנהלת האגף למעונות יום במשרד הכלכלה, גיל יעקובוב, גם לפיקוח על מוסדות שבאחריות משרד הכלכלה אין די תקציב והמשרד מסתפק בבדיקת מבני הגנים ובבדיקת הכשרת המטפלות.

"יש בסך הכל 16 מפקחות למשפחתונים, הצהרונים ומעונות היום שפועלים תחת המשרד. לכן המדיניות היא כזו שרק אם מתקבלים תלונה או מידע אנחנו ניגשים למקום. כדי להתחיל לפקח על המסגרות הפרטיות אנחנו צריכים את חוק הפיקוח ומקווים לקדם אותו בקרוב", אמרה יעקובוב.

הדיון בוועדה לזכויות הילד התקיים ביוזמת ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני), על רקע מקרה המטפלת סימונה רז החשודה בטלטול התינוק דניאל גרסון. התינוק אושפז במצב קשה בתחילת החודש ושוחרר מבית החולים בשבוע שעבר. שמולי הגיש לפני שבועיים הצעת חוק המחייבת התקנת מצלמות בפעוטונים ובגני ילדים פרטיים. 80 חברי כנסת חתמו על ההצעה והיא תעלה לדיון בוועדת השרים לחקיקה בתחילת מושב הקיץ.

"במדינת ישראל או שאתה זכאי או שאתה אשם, אז על מה אנחנו מתפלאים שגננות וסייעות מתעללות חוזרות לעבודה בפעוטונים ובגנים הפרטיים?", אמר ח"כ שמולי. "נפתחים תיק ראשון, שני ושלישי, המשטרה והפרקליטות לא מרחיקים את אותם אנשי צוות. לכן יש פה חשיבות להוביל את הנושא בשני קוים מקבילים: מצד אחד הפיקוח על המוסדות הפרטיים, ומצד שני קידום החוק לחובת הצבת המצלמות. במקרה שכזה מרחיקים אנשים שלא מתאימים לטפל בפעוטות".

עוד דובר בדיון על הצורך בהחמרת החקיקה – נושא שהיתה בו תמימות דעים בין חברי הכנסת ונציגי המשטרה והפרקליטות. יו"ר הוועדה, ח"כ יפעת שאשא ביטון (כולנו), אמרה כי יש לבחון אפשרות לאסור על איש צוות שפגע בפעוט לחזור למערכת החינוך ולבדוק אפשרות לדרוש תעודת יושר מכל מטפלת שמתקבלת לעבודה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ